Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéky jsou levné. Důvod, proč zůstat v nájmu?

Autor: Šimon Finemon | 24.02.2014 00:00 | Kategorie: Hypotéky Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: Hypotéka nájem bydlení
Hypotéky jsou levné. Důvod, proč zůstat v nájmu?

Pořízení vlastního bydlení je snem mnoha lidí. Většina z nich však nemá dostatek vlastních prostředků si nemovitost pořídit. A proto jsou nuceni sáhnout po cizích zdrojích. Je ale vlastní bydlení na hypotéku skutečně lepší než nájem?

Nejčastějším produktem, který lidé volí pro zajištění vlastního bydlení, je hypoteční úvěr. Nicméně existuje nezanedbatelná skupina lidí, kteří nechtějí o vlastním bydlení slyšet a místo něj raději využívají institutu pronájmu. Někteří jen dočasně, než si budou moci dovolit vzít úvěr. Jiní dlouhodobě, protože je to pro ně výhodnější. Třeba se často stěhují anebo mají jiné důvody.

Rozebírat pohnutky každého člověka, zda je pro něj výhodnější hypotéka či nájem, dost dobře nejde. Každý jsme jiný. Nicméně můžeme použít odosobněné kritérium, a to ekonomický výpočet. Kdy se vyplatí hypotéka a kdy nájem?

Příklad

Typů hypotečních úvěrů je mnoho. Stejně tak jejich parametrů. S různou délkou fixace dostaneme různou úrokovou sazbu, a ta nám v konečném výsledku může dát velmi rozdílné výsledky. V našem případě zvolíme porovnání domácnosti, která má možnost pronajmout si nebo koupit tentýž rodinný dům, jehož cena je 3 mil. Kč.

Počítejme s úrokovou sazbou stoprocentního hypotečního úvěru na 30 let ve výši 5,5 % p.a. Předpokladem příkladu je i roční růst ceny domu o 2 % a roční fixní náklady domácnosti v souvislosti s hypotékou ve výši 3,5 % z ceny nemovitosti.

Výše porovnávaného ročního nájmu je stanovena na 6 % aktuální ceny domu. Při nájmu patří mezi náklady na bydlení pouze měsíční nájemné. V případě hypotéky je to kromě pravidelné splátky hypotečního úvěru ještě výdaj na údržbu domu (kam řadíme i daň z nemovitosti).

Ze srovnání vyplývá, že s výjimkou prvního a druhého roku bydlení je při stanovených parametrech finančně atraktivnější hypotéka než nájem. Tedy pokud v nemovitosti v našem případě bydlíme déle než tři roky, je výhodnější si ji pořídit (abstrahujeme od nákladů na prodej nemovitosti).

Varianta hypotéky přináší podstatně menší průměrné náklady než v případě nájmu. Navíc s prodlužujícím horizontem bydlení se výhodnost hypotéky ještě zvyšuje.  Nicméně v případě hypotečního úvěru máme větší odpovědnost a povinnosti majitele domu jsou rovněž větší než v případě nájmu. Nájem tak přináší méně starostí a administrativy.

Růst ceny domu a úročení

Rychlejší růst ceny domu znatelně zlepšuje výhodnost hypotéky, a to zejména na dlouhodobém horizontu. Zhodnocení nemovitosti totiž jejímu majiteli umožňuje dosáhnout výraznějšího „náskoku“ případné prodejní ceny před objemem dosud nesplacené hypotéky.

Proč by měl někdo prodávat dům, ve kterém bydlí a má na něj hypotéku? Důvodů může být několik, od potřeby se přestěhovat za prací, přes rodinné důvody, až po nutnost prodat nemovitost, neboť už nemůže ekonomicky zvládnout splácet hypotéku.

Rozdíl v růstu ceny nemovitosti hraje podstatnou položku. V případě, že by cena nemovitosti nerostla předpokládaná dvě procenta ročně, ale „jen“ jedno procento, tak se hypoteční úvěr, v porovnání s nájmem, nevyplatí po prvních 10 až 15 let bydlení. Jeden procentní bod růstu ceny má tedy výrazný dopad.

Výhodnost hypotéky rovněž ovlivňuje úroková sazba úvěru. Každé zvýšení úrokové sazby vždy snižuje atraktivnost hypotéky ve srovnání s nájmem. A to bez ohledu na dobu bydlení. Pokud by se úroková sazba v našem případě zvýšila o jeden procentní bod, stala by se hypotéka ve srovnání s nájmem finančně výhodnější až po devíti letech bydlení.

Současnost

Současný stav na trhu bydlení spíše nahrává hypotékám. Nominální úrokové sazby hypotečních úvěrů, i přes trend mírného růstu, se stále drží na svých historických minimech. Navíc ceny nemovitostí stále spíše stagnují. Do budoucna je všeobecně očekáván jejich růst, a to především jako důsledek oživení ekonomiky. Nicméně takové prognózy zde již byly a nevyplnily se.

Větší riziko se však skrývá v možném (a velmi pravděpodobném) růstu úrokových sazeb, jako důsledek ukončení ultra expanzivní monetární politiky centrálních bank. I když tento růst nemusí nastat, protože se současné základní úrokové sazby vyhlašované centrálními bankami a cena peněz na mezibankovním trhu pohybují na historicky nejnižších hodnotách, je jejich budoucí růst možné očekávat. Otázkou je jen, kdy k němu dojde.

Při volbě krátké doby fixace úrokové sazby se může stát, že klient zrovna „trefí“ období růstu sazeb. V takovém případě by navýšení měsíčních splátek bylo výrazným zásahem do rodinného rozpočtu. A nájem by se tak rázem mohl stát dlouhodobě výhodnějším řešením.

Určitým rizikem je i případný deflační scénář, doprovázený pokračující stagnací či poklesem cen nemovitostí. V takovém případě by totiž byl nájem nejspíše finančně ještě výhodnější než hypotéka, a to protože deflační prostředí tlačí ceny nemovitostí dolů.  

Anketa

Kde byste raději bydleli?

Ve městě. (106)
 
Na vesnici. (121)
 
Je mi to jedno. (4)
 Celkem hlasovalo 231 čtenářů

Hypotéky jsou levné. Důvod, proč zůstat v nájmu? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »