Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Navyšujete cílovou částku? Pozor na změnu tarifu!

Navyšujete cílovou částku? Pozor na změnu tarifu!

Navýšení cílové částky stavebního spoření může přijít pěkně draho. Navýšení bývá často spojeno se změnou tarifu. A to se teprve prodraží.

Navýšení cílové částky lidé dělají obecně ze dvou důvodů. Prvním z nich je potřeba získat vyšší úvěr na rekonstrukce či jiné státem posvěcené účely, druhým je touha po prodloužení spoření. Prodlužování spoření nad šest let má smysl u starších, lépe úročených smluv, kdy bylo možné získat až 3% úrok, navíc ještě s úrokovým bonusem ve výši 50 %. Takové smlouvy ale stavební spořitelny beztak postupně vypovídají a zbavují se jich. V obou případech je ale potřeba dát pozor na změnu tarifu.

Změna tarifu může být vyvolána ze strany klienta. Kupříkladu chce změnit svůj spořicí tarif na úvěrový. Po řádné kalkulaci nákladů (včetně nákladů na změnu tarifu a jiných možností financování) to může mít smysl. Ovšem ke změně tarifu dochází i v případech, kdy si to klient často ani neuvědomí. Stačí navýšit cílovou částku stavebního spoření v situaci, kdy stavební spořitelna původní tarif již aktivně nenabízí. A klient se pak nestačí divit, jaké poplatky mu spořitelna naúčtovala.

Poplatky za změnu tarifu

Vzpomínáte si na situaci, kdy se stavební spořitelny čertily nad tím, že u již uzavřených smluv mělo dojít ke změně státního příspěvku od následujícího roku? Hojně se odvolávaly na „retroaktivitu“ a její nepřípustnost. Já si na toto vzpomenu vždy, když v sazebníku stavebních spořitelen očima přejedu na „poplatek za změnu tarifu“.

Poplatek za změnu tarifu u dvou z pěti stavebních spořitelen (ČMSS a RSTS) vychází z úrokových sazeb. Pokud měl kupříkladu klient úrokovou sazbu u původního tarifu ve výši 3 % a navýší cílovou částku se změnou tarifu s 1% úrokovou sazbou, bude činit poplatek za změnu tarifu „2/3 dosud připsaných úroků“. Tedy jako kdyby byla smlouva úročena nižší sazbou od jejího sjednání. A je to ještě horší.

Klient ve skutečnosti zaplatí víc, než kolik uvádí sazebník. Důvodem je daň z příjmů z připsaného úroku. Když stavební spořitelna připisuje úrok, zaznamená jeho připsání ve dvou účetních položkách, které se zobrazí na výpisu z účtu: Připsaný úrok a daň z úroku. Když ale počítá poplatek za změnu tarifu, na výši stržené daně se již neohlíží. V extrémním případě u RSTS při přechodu z 3% na 0,1% tarif zaplatí klient o 13,7 % více, než kolik si vydělal na čistém úroku…

Tabulka 1: Poplatky za změnu tarifu

Stavební spořitelna

Původní úroková sazba

Nová úroková sazba

Poplatek za změnu tarifu

ČMSS

3%

1,30%

 17/30

1%

 2/3

2%

1,30%

 7/20

1%

 1/2

1,50%

1,30%

 2/15

1%

 1/3

1,30%

1%

 3/13

MPSS

 1/3

RSTS

3%

1%

 2/3

0,50%

 5/6

0,10%

 29/30

2%

1%

 1/2

0,50%

 3/4

0,10%

 19/20

1,50%

1%

 1/3

0,50%

 2/3

0,10%

 14/15

1%

0,50%

 1/2

0,10%

 9/10

0,50%

0,10%

 4/5

SSČS

nemá

WSTS

zdarma/100 Kč*

1 % z cílové částky

* pro smlouvy uzavřené do 12. 10. 2014

Zdroj: Sazebníky poplatků stavebních spořitelen

Na základě změny úrokové sazby stanovují poplatek za změnu tarifu dvě stavební spořitelny – Českomoravská stavební spořitelna (Liška, ČMSS) a Raiffeisen – stavební spořitelna (RSTS). Modrá pyramida (MPSS) má poplatek také stanoven podílem z dosud připsaných úroků, ale fixně na 1/3 bez ohledu na výši úrokových sazeb před změnou a po změně tarifu.

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka, SSČS) v sazebníku poplatek za změnu tarifu vůbec nemá. Historicky vždy nabízela pouze jeden tarif a poplatek nezavedla ani při snížení úrokových sazeb. Pokud klient navýší cílovou částku, dojde sice ke změně tarifu, ovšem změní se pouze úroková sazba – a pochopitelně jako u všech stavebních spořitelen zaplatí poplatek z navýšení cílové částky (nejčastěji ve výši 1 % z rozdílu cílových částek).

Wüstenrot – stavební spořitelna (WSTS) sice v sazebníku poplatek za změnu tarifu má, ale při první změně neúčtuje nic a při druhé a další změně tarifu naúčtuje fixní poplatek 100 Kč. Tento poplatek se ale vztahuje pouze na smlouvy uzavřené do 12. 10. 2014. Pro novější účtuje poplatek 1 % z cílové částky. Navíc nelze u starších smluv přecházet na nové ProÚvěr, ale pouze měnit tarifní variantu. Spořitelna také umožňuje navýšení cílové částky pouze za účelem čerpání vyššího úvěru.

Anketa

Poplatky stavebních spořitelen jsou...

... příliš vysoké. (14)
 
... přiměřené. (0)
 
... příliš nízké. (0)
 Celkem hlasovalo 14 čtenářů

Navyšujete cílovou částku? Pozor na změnu tarifu! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »