Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spořitelny lámou úrokové rekordy

Stavební spořitelny lámou úrokové rekordy

Zvýšený zájem o úvěry stlačil v létě na historicky nejnižní úrovně i úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření. Úrokové sazby poprvé prolomily hranici čtyř procent. Některé stavební spořitelny jdou ale dále a nabízejí úvěry ještě levněji. Za kolik a na co si české domácnosti půjčují?

Léto jindy poměrně klidné si pohrálo s úrokovými sazbami úvěrů ze stavebního spoření. Zatímco úrokové sazby hypotečních úvěrů již v létě začaly pozvolna růst, sazby úvěrů ze stavebního spoření ještě klesaly. V červenci se průměrná úroková sazba podle České národní banky dostala až na 3,88 procenta. V srpnu sazba o kousek stoupla, ale stále se udržela pod čtyřmi procenty s průměrnou sazbou 3,95 procenta.

„Nízké úrokové sazby se odrážejí v nárůstu zájmu o úvěrování, my jsme za prvních devět měsíců roku meziročně zvýšili objem poskytnutých úvěrů o 7 procent,“ uvedl místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Manfred Koller.

Celkem poskytly stavební spořitelny do konce srpna úvěry za více než 30 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 15 procent. Za celý loňský rok se objem poskytnutých úvěrů vyšplhal na 40,2 miliardy korun.

Když rekonstrukce, tak se stavební spořitelnou

Úrokové sazby na historických minimech zvyšují chuť českých domácností zvyšovat kvalitu svého bydlení. Podle průzkumu ČMSS míří více než třetina českých domácností, které si chtějí vylepšit bydlení, do stavební spořitelny. „Část rekonstrukce téměř každá domácnost zaplatí ze svých úspor. Zbývající potřebné prostředky pak chtějí nejčastěji financovat pomocí úvěru od stavební spořitelny, který volí 36 % dotázaných,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura. Již při uzavření stavebního spoření počítá většina lidí s možností vzít si úvěr, pětina lidí si pak uzavírá stavební spoření kvůli úvěru.

Méně využívaným prostředkem k financování rekonstrukcí jsou pak úvěry spotřebitelské, které zvolilo jen 17 procent dotázaných. Důvodem je zejména jejich cena. „Oproti spotřebitelským úvěrům jsou úvěry ze stavebního spoření až 3× levnější, podle stejné statistiky ČNB je průměrná úroková sazba spotřebitelských úvěrů na úrovni 12,6 procenta,“ vysvětlil Manfred Koller.

Tabulka 1: Vývoj průměrných úrokových sazeb úvěrů ze stavebního spoření a spotřebitelských úvěrů

Období

Úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření

Úrokové sazby spotřebitelských úvěrů

srpen 15

3,95%

12,61%

červenec 15

3,88%

12,58%

srpen 14

4,40%

14,01%

červenec 14

4,43%

14,15%

srpen 04

5,40%

15,23%

červenec 04

5,45%

14,90%

Pozn.: Česká národní banka sleduje údaje od roku 2004.
Zdroj: ČNB

Financovat rekonstrukce hypotečním úvěrem se podle průzkumu ČMSS rozhodlo pouhých 11 procent respondů. Hypoteční úvěry jsou sice většinou levnější než úvěry ze stavebního spoření, jejich získání je ale podmíněno zástavou nemovitosti, kterou úvěry ze stavebního spoření do určité výše nevyžadují. Při vyřízení hypoték je potřeba počítat také s vyššími fixními náklady, jako je například odhad nemovitosti či poplatky na katastru nemovitostí.  

Kuchyně jsou srdcem domácností. Zřejmě i proto hodlá 58 procent českých domácností v nejbližší letech zvelebit právě tuto část jejich bytu či domu. V těsném závěsu jsou rekonstrukce koupelen, které se chystá předělat  57 procent domácností. 

Nejen akční nabídky jsou výhodnější

Řádný úvěr ze stavebního spoření pod čtyři procenta naleznete v nabídce všech stavebních spořitelen. Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) garantuje úrokovou sazbu od 2,99 procenta, ČMSS od 2,95 procenta, Modrá pyramida -  stavební spořitelna 3,49 procenta, Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS) 3,99 procenta a Wüstenrot stavební spořitelna od 1,99 procenta.

Překlenovací úvěry bez zajištění pod čtyři procenta stavební spořitelny nenabízejí. Například u Wüstenrot začíná úroková sazba u překlenovacího úvěru ProBydlení bez akontace a zajištění na 4,5 procentech. „Půjčka ProBydlení má široké spektrum využití. Lze s ní financovat jak drobné úpravy v bytě, tak i nákladnější rekonstrukce bydlení. Jsem přesvědčena, že úroková sazba u úvěru bez akontace a zajištění se splatností do 10 let ve výši od 4,5 % ročně je pro žadatele velmi atraktivní,“ uvedla Dagmar Náhlíková, vedoucí úseku vývoje bankovních produktů finanční skupiny Wüstenrot.

RSTS na rekonstrukce bez zajištění půjčuje od 4,69 procent, SSČS od 4,95 procent, ČMSS od 4,4 procent a Modrá pyramida od 4,99 procent. Výhodnější jsou pak úvěry zajištěné nemovitostí, které ale lidé na rekonstrukce příliš nevyužívají.

Stavební spořitelny lámou úrokové rekordy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů