Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Úrokové sazby u hypoték vzrostou letos v květnu, míní odborník

Úrokové sazby u hypoték vzrostou letos v květnu, míní odborník

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů v posledním roce stále klesají. Většina odborníků nerada predikuje, kdy dojde k jejich zvýšení. Přeci jen se našel odvážlivec, který se s námi podělil o svou vizi. Michal Bureš, exkluzivní poradce společnosti Fincentrum, se domnívá, že úrokové sazby u hypoték vzrostou v květnu nebo v červnu letošního roku. Dále však radí zájemcům o koupi nemovitosti, aby svůj nákup neuspěchali, mohlo by je to pak stát nemalé peníze navíc.

Kdy a o kolik podle vás vzrostou úrokové sazby u hypoték?

Toto je velice záludná otázka. V oblasti hypoték, nemovitostí a osobních financí pracuji už přes 15 let a takovéto extrémy v úrokových sazbách, trvající ještě tak dlouho nepamatuji. Nad obdobnou otázkou přemýšlím velice často. Postupně si skládám jako střípky jednotlivé indicie, které získávám z diskuzí s analytiky, ekonomy, bankéři, z různých kongresů, či dalšího odborného vzdělávání. Jsem přesvědčen, že současná situace je už hodně napjatá a velké banky se hodně přibližují dnu svých možností a dle mě ty malé banky jsou už pod hranicí svých možností.

Hlavním diktátorem úrokových sazeb je Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka. Ostatní banky je pouze kopírují a vymýšlejí různé pro klienty záludné strategie, jak vysoce neznalého klienta nalákat a oklamat. Myslím si, že už brzy dojde k růstu úrokových sazeb. Dle mého odhadu dojde cca v květnu, červnu 2015, nejpozději v letních měsících ke změnám sazeb, v ekvivalentu ze současných cca 2 % p.a. na sazby kolem 2,5 % p.a. možná i výše. Letní měsíce budou ideální pro tichou změnu.

Takže to bude podle vás spíš skokový růst než pozvolný?

Velice záleží na tom, co změnu úrokových sazeb vyprovokuje. Počátkem února došlo k dalšímu snížení některých sazeb pod 2 % p.a., ale situace na trhu je dle mého už napjatá a připravená k obratu vzhůru. Odhaduji, že se bude jednat o pozvolný ale relativně rychlý růst během pár měsíců. Výhledově se budou sazby pohybovat kolem 2,5 až 3 %.

Radíte tedy, aby si lidé pořídili nemovitost na hypotéku co nejdříve?

Určitě ne. Jsem velkým odpůrcem kupovat nemovitosti jen z důvodu super nízkých úvěrový sazeb. Vše má svůj optimální čas, ale zbytečně bych to neoddaloval a v žádném případně neukvapoval. Taková ukvapená jednání mohou potom klienty stát zbytečně velké náklady. Stačí se ohlédnout na rok 2007 a 2008, kdy řada nákupů nemovitostí byla ukvapená a následný pád cen na reálné tržní ceny nemovitostí je hodně bolestný. 

Co si myslíte o omezení stoprocentních hypoték, které plánuje Česká národní banka?

Hypotéka na 100 % hodnoty nemovitosti je z mého hlediska skvělá služba, ale bohužel ji klienti často zneužívají a neváží si této možnosti koupit si vlastní bydlení s minimálním či dokonce žádným vlastním vkladem za sazby pod 3 %. Klienti se ke 100% hypotékám chovají jako k nájemní smlouvě a často neplní podmínky úvěrové smlouvy. Nemají v nemovitosti žádné peníze, tak je sevědomí moc netrápí. Dnes banky o 100% hypoteční úvěry téměř nestojí a mají striktně nastavenou hranici, jak velký objem těchto vysoce rizikových úvěrů chtějí do portfolia přijmou.

Domníváte se, že lidé, kteří si v době super nízkých úrokových sazeb brali hypotéku, budou mít později problémy se splácením?

Ti svědomití s velkou pravděpodobností určitě ne. Ti si sledují, co si mohou dovolit, jaké jsou jejich možnosti a přemýšlejí o svých reálných finančních možnostech, jsou na případné změny sazeb připraveni. Je tu relativně velké procento lidí, které si neuvědomují a nepřipouští riziko výrazného nárůstu úrokové sazby v jedné z následujících fixací ze současných  cca 2 % p.a. třeba na 5 či 6 % p.a., což je určitě možné.

Já se snažím klienty hodně usměrňovat, rozmlouvat jim jejich přemrštěný záměr, který je občas těžko slučitelný s jejich osobními financemi, jejich ledabylým hospodařením a raději jim vysvětlím současná a budoucí rizika. Řada klientů to pochopí, svůj záměr přehodnotí a kupují levnější nemovitosti. Jelikož velice dobře znám problematiku nákupu nemovitostí, hypoték a osobních financí, tak se na každého klienta mohu podívat globálně a vysvětlit mu různé dopady. Velký problém stále vidím v hodně špatné finanční gramotnosti klientů, ale i velké množství silně nezkušených a neznalých finančních i bankovních poradců, kteří dělají svou práci jen pro peníze a cílem je uhnat klienta za každou cenu a ne mu vše vysvětlit a najít s ním optimální řešení. Tyto klienty, které čekají budoucí problémy, ale ne jenom z důvodu růstu sazeb, ale z důvodu celkového špatného finančního hospodaření. 

Jsou teď nějaké aktuální trendy v hypoteční oblasti?

Největším trendem je aktuálně refinancování stávajících hypoték. Právě ti, co přemýšlejí nad svými financemi, hledají možnosti, jak si zajistit aktuální skvělé úrokové sazby. Možnosti jsou veliké, ale klient nesmí naivně čekat na to, co mu jeho domovská banka nabídne těsně před změnou fixace, nebo někdy raději až po fixaci. Těsně před změnou fixace úrokové sazby velice často chodí klientům nové úrokové sazby na další fixační období o cca 1 % vyšší, než je současný stav úrokových sazeb pro nové úvěry/klienty. Dnes je možné si schválit novou sazbu pro refinancování až 12 měsíců dopředu, tím si dnes můžete zajistit skvělou sazbu pro svou fixaci u své hypotéky třeba až v únoru 2016. V některých případech dokážeme změnit úrokovou sazbu i u úvěrů, které čeká i déle jak za 12 měsíců, třeba za 2, či 3 roky.

Máte nějakou radu pro ty, kteří stále s hypotečním úvěrem a nákupem nemovitosti váhají?

Určitě ano. Základem je, si opravdu pořádně promyslet a rozmyslet, celý svůj záměr a nastavit si základní pravidla a limity. Co od nemovitosti čekáte, jak dlouho v ní chcete bydlet. Pro koho je nemovitost určena, zda pro svobodný pár, nebo už rodinu. Než se do aktivního hledání pustíte, doporučuji si nejprve důkladně prověřit své finanční možnosti a zjistit, v jakém cenovém rozsahu můžete nemovitost hledat. Najděte si odborníka na finance, který má kvalitní historii, zná důkladně oblast hypoték, nemovitostí a osobních financí. Vše společně velice úzce souvisí, a pokud cokoliv špatně nastavíte, může vás to stát zbytečně mnoho peněz.

Nespoléhejte se na bankovní poradce, kteří znají pouze produkty své banky a nespoléhejte se na „finanční poradce“, kteří toho o osobních financích, hypotékách a nemovitostech moc nevědí. Nemá cenu hledat ideální nemovitost, je potřeba dělat kompromisy, ale dbát základních pravidel, které si na počátku nastavíte. Není podstatné hledat hypotéku podle nejnižší sazby, ale podle kompletní nákladovosti přepočtenou na celou fixaci a spolehlivosti banky, u které si úvěr půjčíte.

Kdo je Michal Bureš?

Michal Bureš pracuje ve společnosti Fincentrum od roku 2007 a od roku 2010 zastává nejvyšší poradenskou pozici exkluzivní poradce. V oboru finančního poradenství pracuje od roku 2000, nejdříve jako asistent svého bratra při studiu na vysoké škole a od roku 2003 jako samostatný hypoteční konzultant. Od roku 2005 se každým rokem umisťoval na prvních místech v realizovaných obchodech v rámci Hypoteční banky (dříve ČMHB), což plynule přešlo i do Fincentra. Vystudoval Vysokou školu oboru Technologická zařízení staveb na ČZU Praha. Michal Bureš je ženatý, má dvě dcery a mezi jeho zájmy patří cestování, sport, závody na horských kolech, dobré jídlo a hlavně jeho rodina.

Michal Bureš mimo jiné v anketě mezi odborníky trefil průměrnou úrokovou sazbu ukazatele Fincentrum Hypoindex za celý rok 2014.

 

 

 

Úrokové sazby u hypoték vzrostou letos v květnu, míní odborník >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 7 komentářů)

Michal nebo Tomáš Karel | 14.12.2015 18:56
úroky jendaaa | 23.02.2015 14:16
Re: Nesdílím Tvůj Michal Bureš | 11.02.2015 13:13
Re: Spíše PR než analýza Bureš Michal | 11.02.2015 12:05
PR a Optimismus Zbyněk Prim | 10.02.2015 18:54

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »