EUR 25.275

USD 23.761

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.275

USD 23.761

Úrokové sazby u hypoték vzrostou letos v květnu, míní odborník

 


 

Kdy a o kolik podle vás vzrostou úrokové sazby u hypoték?

Toto je velice záludná otázka. V oblasti hypoték, nemovitostí a osobních financí pracuji už přes 15 let a takovéto extrémy v úrokových sazbách, trvající ještě tak dlouho nepamatuji. Nad obdobnou otázkou přemýšlím velice často. Postupně si skládám jako střípky jednotlivé indicie, které získávám z diskuzí s analytiky, ekonomy, bankéři, z různých kongresů, či dalšího odborného vzdělávání. Jsem přesvědčen, že současná situace je už hodně napjatá a velké banky se hodně přibližují dnu svých možností a dle mě ty malé banky jsou už pod hranicí svých možností.

Hlavním diktátorem úrokových sazeb je Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka. Ostatní banky je pouze kopírují a vymýšlejí různé pro klienty záludné strategie, jak vysoce neznalého klienta nalákat a oklamat. Myslím si, že už brzy dojde k růstu úrokových sazeb. Dle mého odhadu dojde cca v květnu, červnu 2015, nejpozději v letních měsících ke změnám sazeb, v ekvivalentu ze současných cca 2 % p.a. na sazby kolem 2,5 % p.a. možná i výše. Letní měsíce budou ideální pro tichou změnu.

Takže to bude podle vás spíš skokový růst než pozvolný?

Velice záleží na tom, co změnu úrokových sazeb vyprovokuje. Počátkem února došlo k dalšímu snížení některých sazeb pod 2 % p.a., ale situace na trhu je dle mého už napjatá a připravená k obratu vzhůru. Odhaduji, že se bude jednat o pozvolný ale relativně rychlý růst během pár měsíců. Výhledově se budou sazby pohybovat kolem 2,5 až 3 %.

Radíte tedy, aby si lidé pořídili nemovitost na hypotéku co nejdříve?

Určitě ne. Jsem velkým odpůrcem kupovat nemovitosti jen z důvodu super nízkých úvěrový sazeb. Vše má svůj optimální čas, ale zbytečně bych to neoddaloval a v žádném případně neukvapoval. Taková ukvapená jednání mohou potom klienty stát zbytečně velké náklady. Stačí se ohlédnout na rok 2007 a 2008, kdy řada nákupů nemovitostí byla ukvapená a následný pád cen na reálné tržní ceny nemovitostí je hodně bolestný. 

Co si myslíte o omezení stoprocentních hypoték, které plánuje Česká národní banka?

Hypotéka na 100 % hodnoty nemovitosti je z mého hlediska skvělá služba, ale bohužel ji klienti často zneužívají a neváží si této možnosti koupit si vlastní bydlení s minimálním či dokonce žádným vlastním vkladem za sazby pod 3 %. Klienti se ke 100% hypotékám chovají jako k nájemní smlouvě a často neplní podmínky úvěrové smlouvy. Nemají v nemovitosti žádné peníze, tak je sevědomí moc netrápí. Dnes banky o 100% hypoteční úvěry téměř nestojí a mají striktně nastavenou hranici, jak velký objem těchto vysoce rizikových úvěrů chtějí do portfolia přijmou.

Domníváte se, že lidé, kteří si v době super nízkých úrokových sazeb brali hypotéku, budou mít později problémy se splácením?

Ti svědomití s velkou pravděpodobností určitě ne. Ti si sledují, co si mohou dovolit, jaké jsou jejich možnosti a přemýšlejí o svých reálných finančních možnostech, jsou na případné změny sazeb připraveni. Je tu relativně velké procento lidí, které si neuvědomují a nepřipouští riziko výrazného nárůstu úrokové sazby v jedné z následujících fixací ze současných  cca 2 % p.a. třeba na 5 či 6 % p.a., což je určitě možné.

Já se snažím klienty hodně usměrňovat, rozmlouvat jim jejich přemrštěný záměr, který je občas těžko slučitelný s jejich osobními financemi, jejich ledabylým hospodařením a raději jim vysvětlím současná a budoucí rizika. Řada klientů to pochopí, svůj záměr přehodnotí a kupují levnější nemovitosti. Jelikož velice dobře znám problematiku nákupu nemovitostí, hypoték a osobních financí, tak se na každého klienta mohu podívat globálně a vysvětlit mu různé dopady. Velký problém stále vidím v hodně špatné finanční gramotnosti klientů, ale i velké množství silně nezkušených a neznalých finančních i bankovních poradců, kteří dělají svou práci jen pro peníze a cílem je uhnat klienta za každou cenu a ne mu vše vysvětlit a najít s ním optimální řešení. Tyto klienty, které čekají budoucí problémy, ale ne jenom z důvodu růstu sazeb, ale z důvodu celkového špatného finančního hospodaření. 

Jsou teď nějaké aktuální trendy v hypoteční oblasti?

Největším trendem je aktuálně refinancování stávajících hypoték. Právě ti, co přemýšlejí nad svými financemi, hledají možnosti, jak si zajistit aktuální skvělé úrokové sazby. Možnosti jsou veliké, ale klient nesmí naivně čekat na to, co mu jeho domovská banka nabídne těsně před změnou fixace, nebo někdy raději až po fixaci. Těsně před změnou fixace úrokové sazby velice často chodí klientům nové úrokové sazby na další fixační období o cca 1 % vyšší, než je současný stav úrokových sazeb pro nové úvěry/klienty. Dnes je možné si schválit novou sazbu pro refinancování až 12 měsíců dopředu, tím si dnes můžete zajistit skvělou sazbu pro svou fixaci u své hypotéky třeba až v únoru 2016. V některých případech dokážeme změnit úrokovou sazbu i u úvěrů, které čeká i déle jak za 12 měsíců, třeba za 2, či 3 roky.

Máte nějakou radu pro ty, kteří stále s hypotečním úvěrem a nákupem nemovitosti váhají?

Určitě ano. Základem je, si opravdu pořádně promyslet a rozmyslet, celý svůj záměr a nastavit si základní pravidla a limity. Co od nemovitosti čekáte, jak dlouho v ní chcete bydlet. Pro koho je nemovitost určena, zda pro svobodný pár, nebo už rodinu. Než se do aktivního hledání pustíte, doporučuji si nejprve důkladně prověřit své finanční možnosti a zjistit, v jakém cenovém rozsahu můžete nemovitost hledat. Najděte si odborníka na finance, který má kvalitní historii, zná důkladně oblast hypoték, nemovitostí a osobních financí. Vše společně velice úzce souvisí, a pokud cokoliv špatně nastavíte, může vás to stát zbytečně mnoho peněz.

Nespoléhejte se na bankovní poradce, kteří znají pouze produkty své banky a nespoléhejte se na „finanční poradce“, kteří toho o osobních financích, hypotékách a nemovitostech moc nevědí. Nemá cenu hledat ideální nemovitost, je potřeba dělat kompromisy, ale dbát základních pravidel, které si na počátku nastavíte. Není podstatné hledat hypotéku podle nejnižší sazby, ale podle kompletní nákladovosti přepočtenou na celou fixaci a spolehlivosti banky, u které si úvěr půjčíte.

Kdo je Michal Bureš?

Michal Bureš pracuje ve společnosti Fincentrum od roku 2007 a od roku 2010 zastává nejvyšší poradenskou pozici exkluzivní poradce. V oboru finančního poradenství pracuje od roku 2000, nejdříve jako asistent svého bratra při studiu na vysoké škole a od roku 2003 jako samostatný hypoteční konzultant. Od roku 2005 se každým rokem umisťoval na prvních místech v realizovaných obchodech v rámci Hypoteční banky (dříve ČMHB), což plynule přešlo i do Fincentra. Vystudoval Vysokou školu oboru Technologická zařízení staveb na ČZU Praha. Michal Bureš je ženatý, má dvě dcery a mezi jeho zájmy patří cestování, sport, závody na horských kolech, dobré jídlo a hlavně jeho rodina.

Michal Bureš mimo jiné v anketě mezi odborníky trefil průměrnou úrokovou sazbu ukazatele Fincentrum Hypoindex za celý rok 2014.

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Tomáš Prčík

  10 února, 2015

  Ahoj Michale. Nesdílím tvůj „optimismus“ ohledně růstu úrokových sazeb hypoték. Podle mě není žádný silný ekonomický růst v ČR, ale zejména v eurozóně, na pořadu dne.

  Podle mě do té doby, dokud bude ECB „kvantitativně uvolňovat“, nebudou sazby růst. Podle mě mohou klidně i klesnout lehce do záporných hodnot.

  ČNB tím bude podle mě omezená – nebude si moct dovolit růst sazeb, aby koruna neposilovala – zejména ne vůči eurozóně, kam ČR vyváží 80 % exportu.

  K tomu se podle mě „připočte“ sílící inkurence malých bank na trhu.

  Můj odhad tedy je, že letos sazby hypoték ještě tak o dvě až tři desetiny poklesnou. Možná i o něco víc.

  Odpovědět

 • Michal Bureš

  11 února, 2015

  Ahoj Tomáši,
  děkuji Ti z tvůj názor. Na jednu strnu máš určitě pravdu, ale na druhou stranu se podívej na to, jaký vliv má snížení sazeb ČNB. Z mého pohledu je úplně jedno. Pokud v ČR a EU nebude fungovat systém uvolňování peněz do ekonomiky jako v Americe, kde si firmy půjčují peníze nepřímo přes fondy a ne od bank, jako v ČR, tak smysl snižování sazeb ČNB bude nízký. České velké banky mají tolik volných peněz, že nevědí co s nimi, ale do ekonomiky je nepouštějí, firmám je nepůjčují a tak ekonomiku nepodporují. Banky raději ukládají peníze v ČNB za minimální úrok. Sazby ČNB zas tak velký vliv na sazby hypoték nemají, protože peníze na hypotéky nejdou z ČNB. Měj se krásně. Michal

  Odpovědět

 • Roman Hronza

  10 února, 2015

  Jako již mnohokrát se FC snaží maskovat PR za „seriózní analýzu“. Dočetl jsem to jen ke slovům: Hlavním diktátorem úrokových sazeb je Hypoteční banka… Vypustit z úst (pera) takovou hloupost je známkou hlubokého nepochopení fungování trhu.

  Odpovědět

 • Bureš Michal

  11 února, 2015

  Dobrý den, pane Hronzo, děkuji Vám velice za Váš příspěvek. Přemýšlím, co je na slově diktovat tak špatného. Už historicky ty nejlepší, největší a nejúspěšnější většinou určují podmínky a zde se jedná o sazby trhu. Pokud jste dobře četl článek, tak článek je o mé osobě Michal Bureš, ne o společnosti Fincentrm. Já jsem zde věnoval svůj drahocenný čas tomu, abych předal svůj názor na základě své patnáctileté velice úspěšné praxe a je na každém, co si z toho vezme. Pokud děláte svou práci dobře a poctivě, tak jste určitě úspěšný a potom si Vás klienti hledají sami. Mám pravdu? Mějte se krásně a nehledejte ve všem jen negaci. Michal

  Odpovědět

 • Zbyněk Prim

  10 února, 2015

  Přátelé, jsem kolega Michala a musím reagovat : Hybatelem trhu je Hypoteční banka, společně s ČS. Ty mají dost peněz a mohou hýbat trhem. Malé banky mají drahé zdroje. V tomto se zastávám Michala. Velká trojka ovládá cca 80% trhu …

  Co se růstu sazeb, zde se musím naopak zastat Tomáše Prčíka, neboť si také nemyslím, že vzrostou letos do května. Pokud vůbec, hádal bych poslední kvartál. Tak uvidíme, kdo má pravdu :)

  Odpovědět

 • jendaaa

  23 února, 2015

  Podle blogu GPF http://www.gpf­.cz/vyvoj-urokovych-sazeb-v-unoru-2015 se zatím asi jen tak úrokové sazby hýbat nebudou

  Odpovědět

 • Karel

  14 prosince, 2015

  Dobrý den všem,

  konec roku ukazuje, že měl pravdu Tomáš.

  Odpovědět