EUR 25.025

USD 23.283

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.025

USD 23.283

Bez znaleckého posudku byt raději neprodávejte. Může se vám to prodražit

 


 

Finanční úřad tedy od počátku roku 2014 má pravomoc stanovit znalecký posudek sám. K jeho výpočtu už nepotřebuje znalecký posudek. Při výpočtu daně z převodu nemovitosti se tak finanční úřad drží hlavně cenových map a reálná cena nemovitosti může být vyšší, než byla kupní. Následně se daň vypočítá z jiného základu a prodávající pak zaplatí na daních víc peněz, než předpokládal.

Pokud se výpočet daně nechá jen na finančním úřadě, je to pro prodávajícího často sázka do loterie, protože nelze odhadnout, jakými parametry se bude skutečně zabývat,“ vysvětluje Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa.

Problém je v tom, že finanční úřad by měl kromě cenové mapy vycházet také ze stavu dané nemovitosti a jejímu stáří, případně i účelu. S tím souvisí i energetický průkaz nemovitosti.

Posudky doporučují i finanční úřady

Sami finanční úřady tak znalecké posudky doporučují. A to je důvod, proč se odborníci přiklání k tomu, aby si klienti nechali znalecký posudek vyřídit. „Na znaleckém posudku může majitel nemovitosti ušetřit v průměru 2,5 až 5 tisíc korun. Při jeho nedodání se ale vystavuje riziku, kdy bude muset daň z prodeje nemovitosti doplácet mnohem více,“ doplňuje Zachystal.

Proč tomu tak je, vysvětluje Michal Ševčík z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners: „Poplatník se může rozhodnout, zda si zpracuje znalecký posudek sám, nebo zda výši daně nechá posoudit finančním úřadem. Toto rozhodnutí specifikuje v daňovém přiznání. V případě, že znalecký posudek dodá sám, musí se jím finanční úřad řídit.“

REKLAMA

Existují ale také nemovitosti, pro jejichž prodej musíte mít znalecký posudek stále vyhotoven. Jde například o zatím nedokončenou stavbu, lesní pozemek s lesním porostem nebo pozemek, který je vodní plochou.

Na problémy se znaleckým posudkem u daně z převodu nemovitosti, také upozorňuje společnost Comfotr Residence. „Setkali jsme se například s případem, kdy prodávající využil nové možnosti a finančnímu úřadu doložil pouze kupní smlouvu. Následně se divil, když mu finanční úřad vyměřil nedoplatek na dani a prodávající musel doplácet několik tisíc korun. Finanční úřad totiž na základě cenových map rozhodl, že cena v místě obvyklá je vyšší, než za jakou byla nemovitost prodána,“ popisuje Václav Pelcl, ředitel Comfort Residence.

Odborníci se tedy shodují na tom, že by si prodávající měli nechat znalecké posudky i nadále zpracovávat. Některé společnosti je v rámci svých služeb dokonce nabízejí zdarma.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *