EUR 25.165

USD 23.481

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.165

USD 23.481

20. 03. 2012

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Rozdíl mezi fixními a variabilními sazbami se zmenšuje

 


 

Vývoj úrokových sazeb variabilních hypoték je navázán na vývoj sazeb na mezibankovním trhu, nejčastěji na sazbu 1M PRIBOR, a ta již několik měsíců osciluje na úrovni jednoho procentního bodu. Výrazné výkyvy jsou proto cizí i hypotékám s variabilní úrokovou sazbou, což potvrzuje náš nově zveřejněný index variabilních úrokových sazeb, který sice nepatrně povyrostl od lednového minima, nicméně již dva měsíce v řadě setrvává na úrovni 2,98 %.

Hypotéku s variabilní sazbou sice banky (mBank, Oberbank) na našem trhu nabízejí již od roku 2008. V roce 2009 však dalo přednost hypotéce s variabilní úrokovou sazbou pouze 1,5 % klientů, zatímco 98,5% hypoték bylo uzavíráno s fixními úrokovými sazbami, tedy se sazbami, které zaručují konstantní výši splátky po dobu fixace úrokové sazby (1, 3, 5, atd. let). Do většího povědomí se tento typ sazby dostal až v roce 2010. V dubnu 2010 totiž přišla UniCredit Bank s konceptem Převratné hypotéky, který do té doby málo známou variabilní úrokovou sazbu začal výrazněji propagovat. 

Desetina lidí dává přednost variabilní sazbě

Podíl nově sjednaných hypoték s variabilní úrokovou sazbou na konci roku 2010 dosáhl bezmála 5 procent. V loňském roce však podíl těchto hypoték byl již téměř osmiprocentní, což při průměrné výši hypotéky dosahující téměř 2 milionů korun (1,97 mil. Kč) znamená realizovaný objem hypoték za bezmála 12 mld. Kč.

Pro letošní rok bude klíčový vývoj PRIBORU a také rozdíl variabilní vs. fixní sazby. Podíváme-li se na výše uvedený graf indexů, pak je patrné, že rozdíl mezi průměrnou fixní sazbou a průměrnou variabilní sazbou (na 70% LTV) je historicky nejnižší. Hodnota tohoto rozdílu se pohybuje za poslední půlrok kolem 0,70 %, a tento fakt nahrává spíše fixním úrokovým sazbám, které jsou pro klienty výhodné právě v okamžiku, kdy sazby obecně dosednou na své minimum a klienti si mohou nízkou splátku zafixovat na 3 nebo 5 let dopředu.

REKLAMA

Z tohoto důvodu nepředpokládáme letos výrazný nárůst podílu variabilních úrokových sazeb. Za předpokladu zachování průměrné výše variabilní hypotéky okolo 2 mil. Kč očekáváme, že podíl hypoték s variabilní sazbou by mohl dosáhnout 9 %, což by znamenalo přibližně stejný objem hypoték jako v loňském roce, tzn. 12 mld. Kč.

Variabilní sazby aktuálně nabízí již 8 bank ze 14. Do konce roku však očekáváme, že se počet poskytovatelů rozroste o další 2 až 3 subjekty. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – Fio banka je nejlevnější, některé banky dokonce zdražily

Kdo čekal, že se po březnovém snížení základní úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu podobně zachovají i banky v případě hypotečních úvěrů, ten se nedočkal. Až na několik málo výjimek, jako v případě Fio banky, UniCredit Bank a AirBank, se všechny ostatní peněžní ústavy “zabetonovaly“ nad 5% hranicí.

Text: redakce hypoindex.cz

26. 04. 2024

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *