EUR 25.165

USD 23.481

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.165

USD 23.481

30. 04. 2013

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Proč neotevírat stavební spoření univerzálním bankám?

 


 

Stavební spořitelny během prvních tří měsíců letošního roku půjčily svým klientům 9,8 miliardy korun, což je o 6 % více než ve stejném období loňského roku a o 10 % než v roce 2011. Z výsledků je patrné, že se stavební spořitelny v novém prostředí extrémně levných hypoték naučily „žít“ mají klienty čím zaujmout. Co je však v současnosti největším problémem stavebního spoření, jsou nekončící diskuze o dalších úpravách legislativních podmínek fungování sektoru stavebního spoření, které vnášejí do celého systému nejistotu. Přitom pro stavební spoření, jakožto dlouhodobý finanční produkt, je důvěryhodnost klíčová.

V průběhu května nebo června by měl jít do druhého čtení návrh zákona o stavebních spořitelnách, který ve stávajícím znění přináší tři důležité změny:

  • zavádí pro všechny účastníky povinnost prokázat účelové použití státní podpory
  • rozšiřuje možnost účelového použití úspor o převod na doplňkové penzijní spoření
  • navrhuje rozšířit stavební spoření i do běžných bank

Z našeho pohledu první dvě úpravy dokážou stavební spořitelny absorbovat bez větších potíží a rozšíření účelovosti je podle našeho názoru krok dobrým směrem. Dlouhodobě však vnímáme jako rizikový návrh na otevření systému stavebního spoření univerzálním bankám.

Stavební spoření – štít proti turbulencím

Role stavebních spořitelen je v systému financování bydlení nezastupitelná. Stavební spoření na trhu financování bydlení plní roli zásobníku likvidity, který se osvědčil především v letech hypoteční krize, kdy banky výrazně zpřísnily parametry poskytování hypotečních úvěrů a některé segmenty klientů prakticky přestaly financovat. Na rozdíl od hypotečních bank stavební spořitelny dál pokračovaly v poskytování úvěrů a parametry úvěrů nijak zásadně neupravovaly. Jejich tržní podíl na celkovém objemu sjednaných úvěrů dosáhl v roce 2009 více než 46 procent. Jen pro úplnost: v tuto chvíli úvěry ze stavebního spoření tvoří zhruba jednu čtvrtinu sjednaných úvěrů na bydlení.

 golem-stavebni-sporeni-130430-01

REKLAMA

Za kolik půjčují stavební spořitelny?

Klienti stavebních spořitelen mají zákonem garantováno, že rozdíl mezi úrokem z vkladů a úvěrů nesmí přesáhnout 3 procentní body. Navíc v každé smlouvě musí být uvedena úroková sazba pro úročení vkladů, ale je zde uvedena i úroková sazba, za jakou si bude moci klient v budoucnu (po splnění podmínek poskytnutí úvěru) půjčit. Jedná se tedy o dlouhodobý produkt, financovaných z vlastních zdrojů s jasně danými pravidly stanovování ceny, díky kterému stavební spoření vykazuje mnohem menší volatilitu úrokových sazeb, než oblast hypoték. Průměrnou výši úrokových sazeb poskytnutých hypoték (ukazatel Hypoindex) a úrokových sazeb úvěrů ze stavebního spoření ilustruje následující graf.

 golem-stavebni-sporeni-130430-02

Zdroj: Ministerstvo financí ČR, ČNB, www.hypoindex.cz

Dosavadní koexistence odděleně působících hypotečních bank a licencovaných stavebních spořitelen vykazuje, jak bylo uvedeno výše, mnohem větší odolnost proti turbulencím a vnějším negativním vlivům. Otevření stavebního spoření univerzálním bankám by podle našeho názoru mohlo znamenat prolnutí kontur obou systémů a oslabení pozice stavebního spoření jako stabilizátoru trhu, nebo dokonce jeho zánik. Z výše uvedených důvodů podporujeme zachování stávajícího způsobu autonomního fungování hypotečního byznysu a sektoru stavebního spoření.

Zdroj: GOLEM FINANCE, s.r.o., Ministerstvo financí ČR, hypoindex.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – Fio banka je nejlevnější, některé banky dokonce zdražily

Kdo čekal, že se po březnovém snížení základní úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu podobně zachovají i banky v případě hypotečních úvěrů, ten se nedočkal. Až na několik málo výjimek, jako v případě Fio banky, UniCredit Bank a AirBank, se všechny ostatní peněžní ústavy “zabetonovaly“ nad 5% hranicí.

Text: redakce hypoindex.cz

26. 04. 2024

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *