EUR 25.025

USD 23.283

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.025

USD 23.283

06. 01. 2016

0 komentářů

SVĚTOVÍ INVESTOŘI PŘEDPOVÍDAJÍ ‚VÝRAZNÉ ZKLIDNĚNÍ‘ NA GLOBÁLNÍM REALITNÍM TRHU

 


 

Naše globální analýza v této zprávě poskytuje jedinečný detailní a komplexní pohled na zdraví ekonomiky a náladu na trhu, které slouží zároveň jako užitečné ukazatele pro lokální trhy na celém světě,“ řekl finanční ředitel Colliers International John B. Friedrichsen. „Naše zpráva naznačuje, že dny ‚rychlých koupí a prodejů’ jsou u konce a že se dlouhodobě bezpečné investice na klíčových trzích stanou novým standardem. Co se týče druhé strany spektra rizik, ukazuje se, že se pro velké objemy kapitálu budou hledat příležitosti v méně významných městech z hlediska realitního trhu a na zotavujících se trzích,“ dodal.

Pravděpodobně dojde k dalšímu stlačení výnosů. Více než polovina respondentů výzkumu zabývajícího se výhledem globálních investorů pro rok 2016 (Global Investor Outlook) uvedla, že v příštím roce budou přesouvat do realit více peněz. V kombinaci s relativně nízkou úrovní zadlužení – ve srovnání s předchozími tržními hodnotami – bude tento příliv kapitálu nadále upevňovat dlouhodobě stabilní klima pro globální výnosy z nemovitostí.

Zpráva Colliers International pro rok 2016 zjistila, že navzdory snížené chuti riskovat bude zadlužování v příštím roce hrát na trhu významnější roli, protože investoři se snaží zvýšit rentabilitu investic do nemovitostí.

Colliers, globální realitní společnost zapsaná v NASDAQ, odhaduje, že až 400 miliard amerických dolarů pocházejících z institucionálního financování by mohlo přimět globální realitní trh k diverzifikaci a zastavit současný tok hotovosti poháněný nízkou výkonností tradičních investic s pevným výnosem.

Minulý měsíc vykázal penzijní investiční fond japonské vlády obrovské ztráty a poprvé v historii oznámil posun ke komerčním nemovitostem. Objem investic se odhaduje na 65 miliard amerických dolarů. Čínské pojišťovny již skoupily řadu aktiv v hodnotě miliard dolarů a mají na utrácení více než 70 miliard amerických dolarů.

Tito investoři potřebují investovat velké množství peněz najednou, a proto požadují aktiva s vysokou hodnotou. To je také důvod, proč se velká města jako Londýn a New York stala důležitými trhy s výnosy z předních kancelářských budov pod čtyři procenta.

 

Top 10 cílových destinací investorů

USA

79 %

Velká Británie

55 %

Německo

51 %

Austrálie

40 %

Francie

34 %

Japonsko

32 %

Španělsko

25 %

Singapur

22 %

Nizozemí

21 %

Kanada

19 %

To, co experti nazývají ‚výrazným zklidněním‘, je jen špička ledovce znázorňující zájem globálního kapitálu o realitní trh. Tento vývoj je v důsledku obvyklého boomu a krachu souvisejícího s nemovitostním cyklem doplněn o rozsáhlé snižování zadluženosti, vyšší míru spoléhání se na vlastní kapitál a velkoobchodní přehodnocení výnosů.

Zpráva také zjistila, že tři čtvrtiny (75 %) investorů se sídlem ve Velké Británii by se zadlužily, ve srovnání s 65 % v roce 2013. Stejně tak 87 % amerických investorů by se zadlužilo, v porovnání se 63 % v roce 2013.

Realitní kapitál nebyl nikdy v historii více pohyblivý. V prvních devíti měsících roku 2015 dosáhly globální přeshraniční investice cca 250 miliard amerických dolarů a tvořily tak 40 % celkových přímých investic. To je srovnatelné s 33 % v loňském roce a 37 % na vrcholu předchozího cyklu (2007).

Region střední a východní Evropy

Objemy investic v regionu střední a východní Evropy jsou navzdory vnímání některých investorů vyšší, než tomu bylo v loňském roce (až o 9 %). Do regionu směřuje více kapitálu, což ovlivňuje křivku rizika a výnos. Pokud jde o procento celkových zahraničních investic, které budou v příštích dvanácti měsících směřovat do regionu EMEA, primárním cílem ve střední a východní Evropě budou Varšava (6 %), Praha (3 %) a Budapešť (2 %).

Optimálních výnosů bude ve střední a východní Evropě pravděpodobně dosaženo v posledním čtvrtletí roku 2015 a na počátku roku 2016. Klíčové trhy dosáhnou výnosu pod 6 % u prémiových kanceláří a pod 4 % u prémiových maloobchodní jednotek. Moderní distribuční centra také směřují k hodnotě pod 6 %, ale stále představují výhodnou koupi vzhledem k nejlepším západoevropským logistickým cenám.

V průběhu roku 2015 vedla rostoucí konkurence ve střední a východní Evropě a zbytku Evropy k nárůstu fondů s přidanou hodnotou. Tyto fondy často hledají partnera v podobě lokálních asset manažerů, kteří jim pomůžou odstranit rizika. Důraz je kladen na maloobchodní a logistická portfolia spíše než jednotlivá aktiva.

Dluh podpoří výnosy

Růst cen a následné snížení výnosů na hlavních realitních trzích znamenají, že zvýšení dluhu se stává převládajícím způsobem, jak dosáhnout vysokých výnosů stanovených investory. Zdaleka nejvíce ambiciózní jsou investoři se sídlem v USA, z nichž 40 % se snaží dosáhnout na vnitřní výnosová procenta – jež v podstatě měří návratnost hotovosti – vyšší než 16 %. Předpokládá se, že 63 % z nich využije finanční páky překračující 51 %.

Většina britských investorů směřuje k pákovému efektu vnitřní míry návratnosti v rozmezí 11‑15 %.

Během roku až do 7. prosince klesl FTSE-100 o 7,7 %, zatímco S&P500 se nezměnil. Pětileté státní dluhopisy USA se obchodují za cca 1,6 %.

Zdroj: Tisková zpáva Colliers International

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *