EUR 25.025

USD 23.283

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.025

USD 23.283

07. 03. 2017

0 komentářů

Lidé dlužili koncem roku 2016 téměř 2 biliony korun

 


 

Celková výše dluhu obyvatel ke konci roku 2016 činila 1,96 bilionu korun a meziročně tak vzrostla o 151 miliard. Objem dluhu z nově poskytnutých úvěrů v loňském roce dosáhl rekordní výše 549 miliard korun. Celkový objem ohrožených úvěrů se meziročně snížil o 9 % na 43,9 miliardy korun. Největší problémy se splácením dluhů mají lidé do 24 let. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
Objem dluhu z nově poskytnutých úvěrů se v roce 2016 oproti předešlému roku zvýšil o 16 % a s částkou 549 miliard poprvé v historii překonal hranici půl bilionu korun. Nejvíce si lidé půjčovali ve 4. čtvrtletí loňského roku, kdy se objem dluhu z poskytnutých úvěrů dostal na svá historická maxima. Nový dlouhodobý dluh dosáhl poprvé v historii 100 miliard korun za čtvrtletí (meziročně o 27 % více), zatímco nový krátkodobý dluh činil 51,5 miliardy. Poprvé se tak celková výše nového dluhu poskytnutého v jednom čtvrtletí dostala přes 150 miliard korun. „Zvýšení objemu nového dluhu v posledním čtvrtletí loňského roku souvisí především s očekávanou změnou úrokových sazeb u hypotéčních úvěrů. Lidé již počítali s tím, že banky a finanční instituce promítnou do úrokových sazeb hypoték vyšší náklady související se změnou zákona o spotřebitelském úvěru. Tuto změnu přitom banky a finanční instituce avizovaly dopředu, proto se spotřebitelé snažili historicky nejnižších sazeb využít do poslední chvíle,“ vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.
Ohrožený dluh výrazně klesl, problémy se splácením mají mladí lidé
Výše ohroženého dluhu se meziročně snížila o 9 % na 43,9 miliardy korun. Objem dlouhodobého ohroženého dluhu se snížil o 14 % na 14,3 miliardy korun, zatímco objem krátkodobého ohroženého dluhu se meziročně snížil o 7 % na 29,7 miliardy korun. Objem ohroženého dlouhodobého i krátkodobého dluhu se přitom snížil ve všech kategoriích s výjimkou mladých lidí do 24 let věku, u nichž se objem dlouhodobého ohroženého dluhu zvýšil o desetinu a u krátkodobého ohroženého dluhu dokonce o čtvrtinu. Objem krátkodobého ohroženého dluhu se zvedl také u klientů ve věkové kategorii 25-29 let, a to o 5 %.
Mladí lidé tvoří dlouhodobě nejrizikovější skupinu klientů bank a finančních institucí. 5 % mladých lidí do 24 let s dlouhodobým dluhem a dokonce 16 % mladých s krátkodobým dluhem své úvěry nesplácí minimálně tři měsíce v řadě, nebo jim byl úvěr zesplatněn. „Ukazuje to na fakt, že je potřeba věnovat větší pozornost zvýšení finanční gramotnosti u mladých lidí. Uvědomujeme si, že zejména mladí lidé dávají přednost on-line vyřizování všech svých záležitostí, a proto jsme již před třemi lety zavedli možnost získání úvěrové zprávy on-line na portálu kolikmam.cz, případně si lidé mohou prostřednictvím služby „Hlídám si, kolik mám“ nechat zasílat SMS nebo e-mailem informace o svých splátkách po splatnosti,“ upozorňuje Jiří Rajl. Počet lidí s ohroženým dluhem přitom na konci 4. čtvrtletí 2016 činil u dlouhodobého dluhu téměř 29 tisíc (meziročně o 6 % méně) a u krátkodobého dluhu 296 tisíc (meziročně o 3 % více). Ve věkové kategorii do 24 let se však počet klientů s ohroženým dluhem zvýšil téměř o třetinu na více než 24 tisíc. „I když počet klientů s ohroženým krátkodobým dluhem meziročně vzrostl, tak od poloviny roku 2016, kdy jsme v této kategorii evidovali 312 tisíc klientů, se jejich počet snižuje. Výjimkou je pouze nejmladší věková skupina, kde jejich počet dosáhl prozatímního vrcholu právě ve 4. čtvrtletí loňského roku,“ doplňuje Jiří Rajl.
Krátkodobý dluh měla čtvrtina lidí mladších než 25 let
Počet klientů s dlouhodobým dluhem se ke konci roku 2016 meziročně zvýšil o 7 tisíc na 1,12 milionu lidí, zatímco počet klientů s krátkodobým dluhem se meziročně snížil o 20 tisíc na 2,43 milionu. Jednu z forem krátkodobého dluhu tak měla čtvrtina lidí mladších než 25 let a dokonce třetina všech lidí mezi 25 a 54 lety. Půl milionu lidí přitom mělo současně nějakou formu krátkodobého i dlouhodobého dluhu. Celkový počet lidí s dluhem tak činil 3,05 milionu, což je o 13 tisíc méně než na konci roku 2015.
Průměrná částka na klienta s dlouhodobým dluhem se meziročně zvýšila o 104 tisíc na 1,39 milionu, zatímco průměrná částka na klienta s krátkodobým dluhem se meziročně zvýšila o necelých 12 tisíc na 168 tisíc korun. Počet smluv s dlouhodobým dluhem se meziročně zvýšil o 24 tisíc na 1,35 milionu smluv, zatímco u krátkodobého dluhu došlo k poklesu o 119 tisíc na 4,46 milionu smluv. Na jednoho klienta s dlouhodobým dluhem tak v průměru připadaly 1,2 smlouvy a na klienta s krátkodobým dluhem 1,8 smlouvy.
Tisková zpráva Czech Credit Bureau, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték – Fio banka je nejlevnější, některé banky dokonce zdražily

Kdo čekal, že se po březnovém snížení základní úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu podobně zachovají i banky v případě hypotečních úvěrů, ten se nedočkal. Až na několik málo výjimek, jako v případě Fio banky, UniCredit Bank a AirBank, se všechny ostatní peněžní ústavy “zabetonovaly“ nad 5% hranicí.

Text: redakce hypoindex.cz

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *