EUR 25.165

USD 23.481

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.165

USD 23.481

07. 06. 2017

0 komentářů

V Praze se povolují jen malé bytové projekty, ty velké stojí

 

V Praze se povolují převážně jen malé rezidenční projekty a ty velké stojí. Nasvědčují tomu aktuální data Českého statistického úřadu o stavebnictví a bytové výstavbě. V dubnu totiž úřady vydaly 51 povolení celkem na 279 bytových novostaveb. Za první čtyři měsíce roku se tedy dá usuzovat, že v průměru necelých 5,5 bytu připadá na jeden rezidenční projekt ať již bytových nebo rodinných domů. Je to jedno z nejnižších čísel za posledních deset let. Ještě před dvěma lety to bylo téměř 19,5 bytu na projekt, tedy 3,5krát více. Vedení Prahy tedy sice volá po výstavbě velkých rozvojových projektů na brownfieldech, realita je ale bohužel jiná.

Loading



 


Přestože se rezidenční developeři snaží, jak mohou, stále jsme v počtu povolených nových bytů hluboko za aktuální poptávkou. Za celý loňský rok bylo v Praze zahájeno jen 1707 bytů v bytových domech, prodáno však bylo 6650. Meziročně šlo o pokles vydaných povolení o 56 procent. Čísla za první tři měsíce tohoto roku přitom ukazují, že se tempo nelepší ani letos. Za první čtvrtletí tohoto roku totiž bylo v Praze zahájeno jen 411 bytů, což je třikrát méně, než se za stejnou dobu prodalo, a dokonce pětkrát méně, než bylo povoleno za stejné období roku 2008. Podle nejnovějších dat ČSÚ bylo za duben zahájeno 226 bytů v bytových domech. Aktuální duben tak je poměrně výjimečným měsícem. Běžně se v poslední době počty zahájených bytů v Praze pohybují v desítkách někdy dokonce i v jednotkách bytů na celé hlavní město.
Je zřejmé, že tak omezené povolování je zcela nedostatečné a je jednou z hlavních příčin zdražení nových bytů. Pozitivní vyhlídky nabízí Sněmovnou schválená novela stavebního zákona, která má ambici zkrátit jeden z nejdelších povolovacích procesů na světě. Zítra ji začne projednávat Senát.
Nejvíce totiž skomírající české stavebnictví brzdí právě neúměrně dlouhý a složitý povolovací proces a také s vyspělou Evropou neporovnatelně široký okruh účastníků stavebního řízení. Česko se tak ve statistice Světové banky řadí v délce stavebního procesu na 130. místo ze 190 zemí. Doba, od zahájení prací na projektu, přes všechny stupně povolení až po samotnou výstavbu a kolaudaci běžného bytového domu, se prodloužila v průměru na neuvěřitelných deset let, často i výrazně více.
Tisková zpráva CENTRAL GROUP

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – Fio banka je nejlevnější, některé banky dokonce zdražily

Kdo čekal, že se po březnovém snížení základní úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu podobně zachovají i banky v případě hypotečních úvěrů, ten se nedočkal. Až na několik málo výjimek, jako v případě Fio banky, UniCredit Bank a AirBank, se všechny ostatní peněžní ústavy “zabetonovaly“ nad 5% hranicí.

Text: redakce hypoindex.cz

26. 04. 2024

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *