EUR 25.090

USD 23.448

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.090

USD 23.448

07. 06. 2017

0 komentářů

Stavebnictví už druhý měsíc v řadě mírně roste, spásu však přinese až zásadní změna legislativy

 

Zdá se, že české stavebnictví nalezlo své dno a po mnohaletém propadu se odrazilo k mírnému růstu. Po březnových kladných číslech přišel Český statistický úřad (ČSÚ) s tím, že i v dubnu se stavební produkce zvedla. A to dokonce meziročně o slušných 9,6 procenta.

Loading



 


Zásadní vliv na to má extrémně nízká srovnávací základna z loňského roku. Jednoduše řečeno, stavebnictví kleslo tak hluboko, že níž už to ani nešlo. Současný růst je proto jen mírnou korekcí předchozích ztrát. Sektor i nadále zůstává hluboko pod výkony z předkrizových let. Aby se tento neblahý trend definitivně obrátil a stavebnictví trvale ožilo, bude nutná zásadní legislativní změna.
Problémy českého stavebnictví totiž mají jednu hlavní příčinu – neuvěřitelně složitý povolovací proces, který nazývám legislativním Kocourkovem. Úřady nejsou nuceny dodržovat správní lhůty, a tak když chtějí, dokáží zahájení stavby oddalovat o dlouhé měsíce. Do přípravy navíc mohou opakovaně zasahovat „profesionální odvolávači“, a to i bez prokázání oprávněného zájmu. Stačí například uvést „Dům se mi nelíbí, protože má červenou střechu.“ Ano, i takový „důvod“ stačí českým úřadům k tomu, aby se podnětem začaly zabývat a zahájení stavby oddálily. I proto příprava většího bytového projektu od prvotního záměru po výstavbu v Česku zabere neuvěřitelných deset let.
Novela stavebního zákona, která nyní čeká na projednání senátory, přístup těchto skupin oprávněně omezuje. V řadách „ekologických“ organizací živících se zdržováním velkých staveb způsobilo zděšení, protože by přišly o snadné živobytí. Z vlastní mnohaleté zkušenosti takové firmy rozděluji na dvě skupiny: počítačové a milionové. Zatímco zástupci první skupiny přijdou s návrhem, že se nebudou odvolávat, pokud jim na vlastní náklady zařídíme firmu počítači, „ekologové“ patřící do druhé skupiny si rovnou řeknou o nějaký ten milion. Proto doufám, že senátoři tlaku neustoupí a tento vyděračský byznys výrazně ztíží.
Bez toho se totiž české stavebnictví z krize nevyhrabe. A nám by nezbylo nic jiného, než nadávat na rozbité silnice, zchátralé nemocnice a nedostatek bytů.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték – Fio banka je nejlevnější, některé banky dokonce zdražily

Kdo čekal, že se po březnovém snížení základní úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu podobně zachovají i banky v případě hypotečních úvěrů, ten se nedočkal. Až na několik málo výjimek, jako v případě Fio banky, UniCredit Bank a AirBank, se všechny ostatní peněžní ústavy “zabetonovaly“ nad 5% hranicí.

Text: redakce hypoindex.cz

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *