EUR 25.005

USD 23.223

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.005

USD 23.223

Nájem bere Pražanům z peněženky 70 procent mzdy, jinde je to méně

 

Češi, kteří bydlí v pronájmu, jsou na tom nejhůře v Praze. Pražané zaplatí za nájem v průměru 70 procent průměrné čisté mzdy. Nejlépe jsou na tom lidé v Ústeckém a Libereckém kraji, kde za nájem utratí necelou polovinu čisté mzdy.

Loading



 

Statistiky developerské společnosti Trigema ukazují, že za pronájem bytu o velikosti 65 metrů čtverečních zaplatí Pražané 19 045 korun měsíčně. Stejný byt v Moravskoslezském a Ústeckém kraji přitom vyjde v průměru na 9 230 korun za měsíc.

„Domácí trh s bydlením je závislý na tom, jak je sledovaný region atraktivní z hlediska průměrného příjmu, pracovních příležitostí a řady dalších hledisek,“ vysvětluje šéf Trigemy Marcel Soural. Praha láká především kvůli vyšší průměrné čisté mzdě, která dosahuje po zdanění u bezdětných Pražanů zhruba 27 tisíc korun, zatímco v Moravskoslezském a Ústeckém kraji přibližně 19 tisíc korun.

Za poslední čtvrtletí jsme zaznamenali nárůst poptávky po pronájmech o čtyři procenta. Jde přitom o nejslabší období, protože začalo léto, studenti v květnu nebo v červnu často končí nájmy a volných bytů přibývá. Pokud se podíváme na meziroční srovnání druhých kvartálů roků 2016 a 2017, pak došlo ke zvýšení o 29 procent,“ říká šéf Maxima Reality Vladimír Zuzák.

Ceny nájmů bytů jsou ovlivněny nedostatkem dostupných bytů, a to ať už kvůli krátkodobým pronájmům, zvyšování nedostupnosti hypoték či nedostatku prodávaných bytů. „Nedostatek nových bytů se následně projevuje v omezené nabídce bytů na tzv. sekundárním trhu. Pokud v Praze nebude dlouhodobě dostatek nových bytů, a je jedno, jestli v osobním nebo třeba družstevním vlastnictví, tak hrozí omezení dynamiky rozvoje města a noví obyvatelé budou hledat ubytování mimo Prahu. Ale do té budou nadále za prací dojíždět a dojde např. k výraznému zhoršení už tak velmi špatné dopravní obslužnosti města a totálnímu ucpání dopravních koridorů,“ dodává Zuzák.

REKLAMA

„Růst cen nájmů je vidět také tam, kde jsou vysoké školy, a to kvůli studentům. To samé platí třeba i pro Mladou Boleslav a okolí automobilové továrny Škodovky. Ceny za nájmy jsou zde na úrovni Brna a Prahy,“ říká provozní ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík.
Zdroj : iDnes.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *