EUR 25.380

USD 21.638

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.380

USD 21.638

Text: Jana Zámečníková

23. 08. 2017

Nájem bere Pražanům z peněženky 70 procent mzdy, jinde je to méně

Češi, kteří bydlí v pronájmu, jsou na tom nejhůře v Praze. Pražané zaplatí za nájem v průměru 70 procent průměrné čisté mzdy. Nejlépe jsou na tom lidé v Ústeckém a Libereckém kraji, kde za nájem utratí necelou polovinu čisté mzdy. 

Statistiky developerské společnosti Trigema ukazují, že za pronájem bytu o velikosti 65 metrů čtverečních zaplatí Pražané 19 045 korun měsíčně. Stejný byt v Moravskoslezském a Ústeckém kraji přitom vyjde v průměru na 9 230 korun za měsíc.

„Domácí trh s bydlením je závislý na tom, jak je sledovaný region atraktivní z hlediska průměrného příjmu, pracovních příležitostí a řady dalších hledisek,“ vysvětluje šéf Trigemy Marcel Soural. Praha láká především kvůli vyšší průměrné čisté mzdě, která dosahuje po zdanění u bezdětných Pražanů zhruba 27 tisíc korun, zatímco v Moravskoslezském a Ústeckém kraji přibližně 19 tisíc korun.

Za poslední čtvrtletí jsme zaznamenali nárůst poptávky po pronájmech o čtyři procenta. Jde přitom o nejslabší období, protože začalo léto, studenti v květnu nebo v červnu často končí nájmy a volných bytů přibývá. Pokud se podíváme na meziroční srovnání druhých kvartálů roků 2016 a 2017, pak došlo ke zvýšení o 29 procent,“ říká šéf Maxima Reality Vladimír Zuzák.

Ceny nájmů bytů jsou ovlivněny nedostatkem dostupných bytů, a to ať už kvůli krátkodobým pronájmům, zvyšování nedostupnosti hypoték či nedostatku prodávaných bytů. „Nedostatek nových bytů se následně projevuje v omezené nabídce bytů na tzv. sekundárním trhu. Pokud v Praze nebude dlouhodobě dostatek nových bytů, a je jedno, jestli v osobním nebo třeba družstevním vlastnictví, tak hrozí omezení dynamiky rozvoje města a noví obyvatelé budou hledat ubytování mimo Prahu. Ale do té budou nadále za prací dojíždět a dojde např. k výraznému zhoršení už tak velmi špatné dopravní obslužnosti města a totálnímu ucpání dopravních koridorů,“ dodává Zuzák.

„Růst cen nájmů je vidět také tam, kde jsou vysoké školy, a to kvůli studentům. To samé platí třeba i pro Mladou Boleslav a okolí automobilové továrny Škodovky. Ceny za nájmy jsou zde na úrovni Brna a Prahy,“ říká provozní ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík.

Zdroj: iDnes.cz

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *