EUR 24.995

USD 23.189

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 24.995

USD 23.189

27. 11. 2017

0 komentářů

Úvěry na bydlení lidé splácí nejlépe v historii

 

Celkový dluh obyvatel činil na konci třetího čtvrtletí letošního roku 2,09 bilionu korun a meziročně tak vzrostl o 172,9 miliardy korun. Za nárůstem celkového dluhu stojí především meziroční růst objemu dluhu o 9,9 % u úvěrů na bydlení. Objem úvěrů na spotřebu se zvýšil o necelých 6 %. Naopak výše dluhu ohroženého nesplácením meziročně klesla o 14 % a dostala se již pod hranici 40 miliard korun. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Loading



 


Za nárůstem celkového dluhu obyvatel stál především růst dlouhodobého dluhu, jehož objem vzrostl meziročně o 149 miliard, tedy o 9,9 %. Celková výše dluhu z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření tak činila ke konci 3. čtvrtletí 1,66 bilionu Kč. K růstu dlouhodobého dluhu dochází zejména v důsledku zvyšování celkové částky úvěrů, o kterou klienti žádají. Její růst souvisí mimo jiné s rostoucí cenou nemovitostí. Výše krátkodobého dluhu meziročně narostla o 24 miliard, tedy o 5,9 %, a koncem 3. čtvrtletí dosáhla 430 miliard korun. Počet klientů s krátkodobým dluhem meziročně klesl o 1,1 % na 2,42 milionu, zatímco počet klientů s dlouhodobým dluhem se jen velmi mírně zvýšil, konkrétně o tři tisíce, respektive o 0,3 % na 1,12 milionu.
„I když počet klientů s dlouhodobým dluhem se meziročně téměř nezměnil, počet smluv se zvýšil o 25,5 tisíce. Řada lidí tak využila současnou příznivou situaci na úvěrovém trhu a nejspíše si pořídili druhou nebo další hypotéku, případně úvěr ze stavebního spoření,“ upřesňuje Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.
Ohrožený dluh u úvěrů na bydlení se snižuje rekordním tempem
Celkový objem dluhu ohroženého nesplácením na konci 3. čtvrtletí dosahoval 39,9 miliardy korun a meziročně klesl téměř o 14 %. Jeho podíl na celkovém dluhu se snížil o půl procentního bodu na 1,9 %. Na tomto snížení se podílel především pokles dlouhodobého ohroženého dluhu o více než šestinu (o 17,4 %, respektive o 2,7 miliardy Kč). „Jde o vůbec nejrychlejší meziroční pokles dlouhodobého ohroženého dluhu v historii,“ upozorňuje Lenka Novotná.
Počet klientů, kteří měli problémy se splácením svého úvěru ze stavebního spoření či hypotečního úvěru, se ve 3. čtvrtletí meziročně snížil o 12 % na 26 715. Celkový podíl dlouhodobého ohroženého dluhu na dlouhodobém dluhu činil v ČR v průměru pouze 0,8 %.
Lidem se daří lépe splácet také krátkodobé úvěry
Počet klientů s ohroženým krátkodobým dluhem poklesl na konci letošního 3. čtvrtletí meziročně o 3 800, respektive o 1,2 % na 299 tisíc klientů. „Objem ohroženého krátkodobého dluhu se meziročně snižoval rovněž velmi výrazně, konkrétně více než o 12 % (3,8 miliardy) na 27,3 miliardy korun. Trend snižování krátkodobého ohroženého dluhu je dalším indikátorem dobré situace naší ekonomiky,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací. Podíl ohroženého krátkodobého dluhu na celkovém krátkodobém dluhu činil v průměru 6,3 %. Celkově mělo problémy se splácením 12,4 % lidí s krátkodobým úvěrem.
Tisková zpráva: CBCB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Začal lobbing za státem dotované hypotéky. Jak velká by to byla chyba?

Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů a dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték – Fio banka je nejlevnější, některé banky dokonce zdražily

Kdo čekal, že se po březnovém snížení základní úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu podobně zachovají i banky v případě hypotečních úvěrů, ten se nedočkal. Až na několik málo výjimek, jako v případě Fio banky, UniCredit Bank a AirBank, se všechny ostatní peněžní ústavy “zabetonovaly“ nad 5% hranicí.

Text: redakce hypoindex.cz

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *