EUR 25.025

USD 23.283

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.025

USD 23.283

25. 07. 2018

0 komentářů

Zahuštění centra znamená konec levných bytů, oblíbených parčíků i využívaných psích louček

 

Necelé dva dny zbývají k podávání připomínek k představenému Metropolitnímu plánu, který má v budoucnosti nahradit zastaralý územní plán hlavního města. Pokud by prošel v současné podobě, znamenalo by to konec levných bytů v Praze a zánik mnoha odpočinkových ploch v původní zástavbě. To přesně totiž ono vzývané zahušťování centra města ve skutečnosti znamená.

Loading



 


Autoři tohoto dokumentu přišli s teorií zahušťování, kterou rozdělili Prahu jediným prstencem vytyčeným kolem širšího centra. Intenzivnější výstavba může být pouze uvnitř tohoto prstence, zatímco za jeho hranicí má být pro stavaře a developery zakázané území. Říkají tomu zahušťování centra a odkazují na vybrané západní metropole, které mají vyšší hustotu osídlení. České hlavní město by prý po jejich vzoru dokázalo do současné zástavby absorbovat další stovky tisíc lidí. Při pohledu na každodenně ucpané silnice v centru je to strašná představa.
Jenže hlavní problém je, kde v centru by tisíce bytů pro tyto lidi vznikaly. Pozitivní je, že po dlouhých letech otálení konečně někdo řeší otázku takzvaných brownfieldů, kterých je na území hlavního města opravdu velmi mnoho. Tato zanedbaná a předchozí intenzivní (především) průmyslovou činností velmi degradovaná území jsou ošklivou jizvou na tváři našeho jinak nádherného hlavního města. Vedení pražské radnice mělo už dávno s vlastníky pozemků, developery a místní samosprávou přistoupit k revitalizaci těchto ploch. To, že se tak dosud nestalo, je obrovskou chybou. A je jen dobře, že představený dokument k tomu vybízí.
Nelze ale opomíjet také druhou stranu mince. Takzvané zahušťování centra se má týkat i jiných míst, než jsou opuštěné prostory bývalých průmyslových areálů či vysloužilých nádraží. Potenciálně zastavitelné plochy zasahují i nejrůznější parčíky, zahrádkářské kolonie či místa pro venčení psích mazlíčků, které označuji jako psí loučky. Není divu, že se proti záměru zvedla obrovská nevole lidí z centra i radnic dotčených městských částí. Nikdo nechce přijít o oblíbené a hojně využívané odpočinkové plochy v blízkém okolí. Pokud by tento záměr opravdu prošel, tak místo spousty podobných ploch vyrostou nové domy (ať už s byty, kancelářemi či obchody), což ještě zvýší zátěž na dopravní infrastrukturu v celém okolí.
Umožnit novu výstavbu pouze v širším centru města také nevyřeší současný nejzásadnější problém na rezidenčním trhu – neúměrný růst cen. Pozemky v centru jsou totiž výrazně dražší a neumožňují výstavbu cenově dostupného bydlení pro co největší skupinu lidí. Pražští územní plánovači by měli myslet i na ty, kdo nemají na vlastní bydlení deset a více milionů. Navíc ne každému bydlení v hlučném a přeplněném centru vyhovuje.
Prodejní statistiky jasně ukazují, že zájemci o nový byt dlouhodobě preferují okrajovější části Prahy uprostřed zeleně s výbornou občanskou vybaveností v místě a dobrou dopravní dostupností. Nový územní plán by proto měl připravit i dostatek pozemků v okolí stávajících stanic metra a zastávek MHD. I s ohledem na uvažované prodlužování metra v budoucnosti.
Neberme lidem možnost odpočinku v tichém zákoutí uspěchaného centra a umožněme jim bydlet tak, jak si přejí. Nepreferujme jen lidi toužící bydlet v centru dění, ale připravme dostatek bytů i pro ty, kteří upřednostní klid okrajovějších částí města. Jen už konečně pojďme něco dělat. Včera bylo pozdě.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *