EUR 25.165

USD 23.481

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.165

USD 23.481

06. 03. 2019

0 komentářů

Češi se snaží šetřit. Nejčastěji na důchod a na bydlení

 

Důchod, nenadálé výdaje a bydlení. To jsou podle aktuálního průzkumu realizovaného pro finanční skupinu Wüstenrot tři nejčastější důvody, proč Češi spoří své peníze. Na spořicí účet ukládá více než polovina Čechů 6 – 20 % svých příjmů, většinou ale až ve chvíli, kdy jim nějaké finance zbývají. Pravidelné spoření je z pohledu finanční situace možné jen pro 16 % dotazovaných.

Loading



 


Úrokové sazby jako hlavní kritérium
Schovávat si peníze doma do obálky už je u většiny Čechů přežitek, i když, jak ukázal průzkum*, takto uložené peníze na horší časy má doma 5 % z dotazovaných. „Výhody spořicích účtů jsou zřejmé, ale zorientovat se v široké nabídce už tak jednoduché nebývá. Pro velkou většinu klientů je při výběru spořicího účtu klíčová úroková sazba. Ta je samozřejmě podstatná, ale neměla by být hlavním a jediným kritériem. Vysoký a lákavý úrok může být vázán mnoha podmínkami nebo jen na časově omezenou dobu,“ uvádí Pavel Hejzlar, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot.
Více než osmdesát procent účastníků průzkumu ale uvedlo, že právě výše úrokové sazby je pro ně při rozhodování, u které instituce si spořicí účet zřídí, nejdůležitější. Téměř čtyřicet procent respondentů pak zajímá výše poplatků a pro třetinu dotazovaných je důležitá důvěryhodnost dané finanční instituce. Při výběru spořicího účtu, respektive instituce, hrají významnou roli také podmínky zřízení, které by měly být jasné a jednoduché.
Správa našich financí
Téměř jedna třetina Čechů si dokáže ze svého příjmu vytvářet finanční rezervu, pravidelně ukládají až deset procent z měsíčního příjmu. Jedné pětině respondentů se podaří měsíčně ušetřit i více než dvacet procent z příjmu. Na nule zůstává každý měsíc až 5 % dotazovaných. Spoření, investice a správu financí konzultuje zhruba třetina respondentů se svým finančním poradcem.
Kromě šetření na horší časy si ukládáme peníze stranou také na dovolenou (28 %) a pro děti nebo vnoučata (26 %). Jedna pětina z nás šetří na koupi automobilu. Mimo spořicích účtů Češi k ukládání svých peněz s oblibou využívají produkty se státní podporou. Více než polovina dotazovaných má zřízeno stavební spoření.
Spořicí účet s garantovanou sazbou
Pro všechny nové zákazníky, kteří právě nyní řeší výběr spořicího účtu, má Wüstenrot zajímavou nabídku. Pokud si do 30. června 2019 založí Wüstenrot Spořicí účet, automaticky získají speciální úrokovou odměnu 0,6 %. K základní sazbě 0,5 % mohou navíc získat ještě bonus za fixaci uložených peněz do výše dalších 0,5 %, a s jistotou tak získají až do konce roku 2019 úrokovou sazbu 1,6 % p. a.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – Fio banka je nejlevnější, některé banky dokonce zdražily

Kdo čekal, že se po březnovém snížení základní úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu podobně zachovají i banky v případě hypotečních úvěrů, ten se nedočkal. Až na několik málo výjimek, jako v případě Fio banky, UniCredit Bank a AirBank, se všechny ostatní peněžní ústavy “zabetonovaly“ nad 5% hranicí.

Text: redakce hypoindex.cz

26. 04. 2024

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *