EUR 25.165

USD 23.481

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.165

USD 23.481

Text: Veronika Hejná

21. 12. 2020

0 komentářů

Ropa je nejdražší od propuknutí pandemie. Měď je na sedmiletém maximu

 

„Zatímco akciové trhy ve Spojených státech pokořily historická maxima, ceny komodit jsou od svých maxim výrazně vzdálené. Přesto je zřejmé, že ceny komodit začínají prudce narůstat. K obnově ekonomiky jich totiž bude zapotřebí více než doposud,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

V průběhu koronavirové krize se výrazně přibrzdil globální obchod, což vedlo ke snížení poptávky po ropě. Díky tomu došlo ke snížení ceny ropy, což se odrazilo i v cenách pohonných hmot. To přineslo vítaný pokles nákladů pro většinu odvětví. Nyní se však situace otáčí a cena ropy výrazně narůstá. V tuto chvíli se cena ropy Brent pohybuje na úrovni převyšující 51 dolarů za barel, což je nejvíce od začátku března letošního roku.

Na trhu dochází k růstu krátkodobé i dlouhodobé poptávky po ropě. Krátkodobá poptávka reaguje na slabý kurz dolaru. Ropa se totiž obchoduje v dolarech a když kurz dolaru klesá, dochází ke zlevňování ropy pro investory, kteří běžně obchodují v jiných měnách. Takto vzniklý pokles ceny mimo dolarovou zónu vyvolává okamžitý růst poptávky po ropě, což vede k růstu dolarové ceny ropy.

Kromě krátkodobé poptávky po ropě sílí i ta dlouhodobá. Zdá se, že nejen akcioví investoři věří, že se díky vakcínám již brzy podaří překonat koronavirovou krizi. Komoditní investoři sází na podobnou strategii, a proto navyšují dlouhodobou poptávku po ropě. Předpokládají, že k obnově ekonomiky bude potřeba více ropy, a tak ji nyní nakupují, aby ji v budoucnu se ziskem prodali.

Pozadu nezůstávají ani další komodity. Například měď je nejdražší od roku 2013. Právě měď se přitom hojně využívá v průmyslu, který by s koncem pandemie měl začít rychle růst. Zajímavě se vyvíjí i cena elektřiny ve střední Evropě. V tuto chvíli dosahuje úrovně 48 eur za MWh, což odpovídá ceně ze začátku letošního roku.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *