EUR 25.025

USD 23.283

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.025

USD 23.283

23. 06. 2021

0 komentářů

Nové byty v Praze zdražuje nedostatek stavebních pozemků, drahá řemesla a zdlouhavá byrokracie

 

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky potvrzující pravidlo. Vliv na cenu nových bytů má přitom hned několik faktorů, všechny se do ní promítají negativně. Jde o nedostatek volných stavebních pozemků, zdražující stavební práce v čele s řemesly a neuvěřitelně složitá a zdlouhavá byrokracie prodlužující povolování nových staveb. Ale popořadě.

Loading



 


Pozemky vhodné pro výstavbu rezidenčního bydlení v Praze za posledních pět let zdražily minimálně dvojnásobně. Je jich totiž čím dál tím méně. Může za to zastaralý územní plán platný od roku 2000, který měl po deseti letech nahradit nový územní plán. Žádný další však dodnes schválen nebyl. To způsobilo extrémní nedostatek stavebních pozemků a tím i růst jejich ceny, což se v konečné fázi promítá i do ceny nových bytů.
Ty ovlivňují i ceny stavebních prací, u nichž v minulých letech docházelo k výraznému růstu. Hlavně u řemesel jsme pozorovali meziroční zdražování o dvacet procent i více. Začíná se naplno projevovat nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve stavebnictví, které je zcela závislé na lidech ze zahraničí, převážně z Ukrajiny a dalších východoevropských zemí. Bez nich by české stavebnictví už dávno zkolabovalo.
Nové byty prodražuje v průměru o deset procent také neefektivní a zdlouhavý proces povolování nových staveb. Kupující tak u bytu za šest milionů korun zaplatí 600 tisíc korun více jen proto, že vyřídit všechna povolení trvá minimálně pět let místo jednoho roku, jak je běžné ve většině vyspělých západních zemích.
Kromě vyšších nákladů způsobených průtahy při povolování musíme počítat i s cenou peněz, protože developer vlastní pozemek celou tu dobu a má v něm „umrtvené“ peníze, které nemůže použít jinde. Například Ekospol jako jeden z největších soukromých majitelů pozemků v Praze a blízkém okolí vlastní půl milionu metrů čtverečních stavebních ploch, jejichž hodnota představuje řádově miliardy korun.
Ceny bytů zvýšily i požadavky na dosažení téměř nulové spotřeby, tedy hlavně nutnost vybudování rekuperace ve všech bytech. I zde musíme počítat s vyššími stavebními náklady v řádu jednotek procent, které nakonec zaplatí kupující.
Recept na návrat cenově dostupného bydlení je přitom jednoduchý. Jedině dostatečná nabídka umožní pořízení bydlení širším vrstvám zájemců. K tomu je nezbytně nutné urychleně připravit nové pozemky vhodné pro rezidenční výstavbu nejlépe tisíců bytů. Praha má mnoho míst včetně zanedbaných brownfieldů nedaleko centra, kde by se dalo prakticky okamžitě začít stavět. Například na Zličíně plánujeme výstavbu 2000 nových bytů včetně infrastruktury na nyní nevyužívané ploše kousek od metra. Je škoda, že podobná území leží tak dlouho ladem. Už dávno zde mohli lidé spokojeně bydlet.
Zásadní je také přijetí nového stavebního zákona v podobě, v jaké ho schválila poslanecká sněmovna. Jen ten totiž zajistí zásadní zkrácení povolovacího procesu nových staveb a tím i jejich zlevnění. Pokud tato nejdůležitější legislativní změna letošního roku spadne pod stůl a nestihne se schválit do podzimních voleb, cenově dostupného bydlení se nedočkáme ještě dalších několik let.
 
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *