EUR 25.005

USD 23.223

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.005

USD 23.223

20. 09. 2021

0 komentářů

Praha hlásí vyprodáno i přes rekordní ceny. Střední třída dosáhne jen na pronájmy

 

Rekordní ceny a zároveň rekordní prodeje by měly ohlašovat realitní bublinu. Splasknutí ale nepřichází a byty v metropoli jsou prakticky vyprodány. Jen za první pololetí se prodalo 4 750 bytů, tedy téměř stejně jako za celý rok 2020. Z pražského trhu postupně odchází střední třída, která přesouvá svůj zájem do Středočeského kraje. Více o motivaci zákazníků prozrazuje Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS.

Loading



 

„Sen střední třídy o vlastním dostupném bydlení se definitivně rozplynul. Každý, kdo v metropoli dokáže dosáhnout na vlastní byt, nakupuje. Méně movití pak míří do nájmu či své peníze investují mimo hlavní město, nejčastěji do nemovitostí ve Středočeském kraji,”přibližuje uvažování kupujících ředitel realitní kanceláře LEXXUS Peter Višňovský.

Rekordní prodeje dokazují, že lidé vidí v nemovitosti ochranu před hrozící inflací a do budoucna nezávislost na státu. „Lidé nevěří, že dosáhnou na rozumné penze a příjem z pronájmu je skvělou investiční strategií. Dlouhodobý růst ceny bytu je příjemný bonus,”říká Višňovský.

Nájem nebo hypotéka? Rozdíl v zisku je 5,8 milionu za 15 let
Zejména nižší nájmy v Praze zatím mluví spíš pro nájemní bydlení. V investičním horizontu patnácti let však vlastnické bydlení vítězí. „Investice do vlastního bydlení je minimální risk. Jeho výhodou je pravidelný příjem a růst hodnoty nemovitosti v čase. Člověku se tak za několik let otevírá paleta možností, jak se svým majetkem naložit,”vysvětluje Višňovský s tím, že pokud se člověk zamyslí, je zřejmé, že investovat do vlastního a takto spořit na stáří je výhodnější cesta než pouze platit roky nájem.

Ředitel realitní kanceláře pro srovnání uvádí příklad:

REKLAMA

Pokud si zájemce v roce 2005 pronajal byt na Praze 9 o velikosti 2+kk, který v roce 2010 vyměnil za 3+kk a patnáct let platil průměrný tržní nájem, do roku 2020 zaplatil na nájemném 2,35 milionu.

Pokud si ale zájemce půjčil v roce 2005 na stejný byt o velikosti 2+kk celou částku, půjčil si 2,2 milionu. Po pěti letech se rozhodl pro prodej a koupil opět na hypotéku byt 3+kk za 3,8 milionu, díky zhodnocení v řádu let vlastnil v roce 2020 nemovitost v hodnotě 8 milionů. Ve chvíli, kdy by byt v roce 2020 za tržní cenu prodal a splatil hypotéku, vydělal by 3,45 milionu.

Z tohoto pohledu pak nepřekvapuje, že zájemců o koupi nemovitostí je stále mnoho – i přes výnosy, které se v Praze průměrně pohybují jen pod 3%. „Bytů je s ohledem na rychlost povolování nové výstavby či na nedostatek stavebních materiálů a pracovní síly málo. Atraktivní jsou i hypoteční úroky, které se zatím stále drží pod 3%. Tedy pod aktuální úrovní inflace” uzavírá Višňovský s tím, že kvůli přehřátému trhu k propadu cen v dohledné době nedojde.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *