EUR 25.090

USD 23.448

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.090

USD 23.448

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021

0 komentářů

Kde a jak získat číslo popisné?

 

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Loading



 

Kterým stavbám se přiděluje číslo popisné a evidenční?

O přidělení čísla popisného k dokončené stavbě rozhoduje obecní úřad. Žádost o přidělení čísla ale musíte podat na stavebním úřadě. Pravidlo platí pro přidělování čísla popisného nebo evidenčního u nově vzniklých budov, pro jejichž stavbu bylo třeba stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu. Vždy se to tedy bude týkat rodinných domů.

Rozlišujeme několik druhů číslování budov. Je tak rozdíl mezi číslem evidenčním, popisným a orientačním. Stavby k trvalému bydlení jako jsou rodinné domy nebo stavby určené k obdobnému dlouhodobému účelu musí být označeny číslem popisným. Dočasné stavby nebo stavby sloužící k bydlení nikoliv trvalému (chaty a jiné rekreační objekty) získávají číslo evidenční.

Obecní úřad čísla nejen přiděluje, ale také předepisuje závazný vzhled tabulky s číslem (barvu a provedení – barvu podkladu, podobu ornamentů nebo doplňujících textů).

Žádost o přidělení čísla popisného

Formulář žádosti o přidělení čísla popisného nebo evidenčního naleznete na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj. Do žádosti uvedete tyto základní informace.

REKLAMA

  • identifikační údaje stavby (parcelní číslo stavebního pozemku a katastrální území)
  • základní údaje o stavebníkovi
  • základní údaje o rozhodnutích a opatřeních, na základě nichž byla stavba povolena
  • datum dokončení stavby

Přílohou žádosti musí být také geometrický plán a prohlášení stavebníka o tom, že stavba byla provedena v souladu s povolením a ověřenou projektovou dokumentací. Pokud stavebník pouze nepatrně odchýlí od projektové dokumentace, namísto prohlášení předá stavebnímu úřadu dokumentaci skutečného provedení.

Přidělení čísla a označení budovy

Stavební úřad postoupí obecnímu úřadu žádost o přidělení čísla. Jakmile obecní úřad číslo přidělí, sdělí jej stavebnímu úřadu spolu s údaji o příslušnosti k části obce. Obecní úřad následně vydá vlastníkovi písemný doklad o přidělení čísla. Pokud je budova ve spoluvlastnictví, vydá úřad doklad každému ze spoluvlastníků.

Tabulku s číslem k označení domu si vlastník musí zajistit sám. Ze zákona o obcích vyplývá, že každý vlastník budovy má povinnost označit tuto budovu přiděleným číslem. Číslo přitom je třeba uvést na viditelném místě. Při nesplnění povinnosti označit dům může obecní úřad  vlastníkovi uložit pokutu za přestupek pokutou až do výše 200 000 korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *