EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 12. 2023

0 komentářů

Tři příklady, jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti v roce 2023

 

Pokud jste v roce 2023 prodali nemovitost, tak příjem z tohoto prodeje budete muset zdanit. Daň z příjmu nezaplatíte jen v případech, kdy jste od této daně osvobozeni. Jinak je nutné podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu? Jak se takové daňové přiznání podává a jak do něj uvést příjem z prodeje nemovitosti? 

Loading 

Kdy jste od daně z příjmu osvobozeni?

Daňové přiznání není nutné podávat a daň nemusíte platit v několika případech, které jasně stanovuje zákon. Mezi tyto situace patří například to, kdy jste nemovitosti vlastnili určitý čas nebo kdy jste v nemovitosti měli trvalé bydliště.

Osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti:

  • pokud jste nemovitost vlastnili alespoň 5 let (při nabytí nemovitosti do 1. ledna 2021) nebo 10 let (při nabytí nemovitosti po 1. lednu 2021),
  • pokud jste v nemovitosti měli trvalé bydliště minimálně 2 roky,
  • při dědictví a prodeji nemovitosti se počítá i doba, kterou nemovitost vlastnil zesnulý,
  • pokud peníze získané z prodeje nemovitosti použijete pro zajištění vlastní bytové potřeby
  • stejné podmínky platí i pro prodej družstevního bytu.

Daňové přiznání v roce 2024

Pokud jste ani jednu z těchto podmínek nesplnili, tak bude nutné podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu. Daňové přiznání musíte podat i jako zaměstnanec, mzdová účtárna zaměstnavatele vám nesmí provést roční zúčtování daně. A máte povinnost podat daňové přiznání v běžné formě. Ani jako zaměstnanec nemůžete podat zkrácenou dvoustránkovou verzi daňového přiznání.

Daňové přiznání se podává až po skončení daňového období a to do tří měsíců po skončení roku 2023. V Česku se tak daňové přiznání podává tradičně do 1. dubna. Přičemž v roce 2024 bude prvního dubna na Velikonoce, daňové přiznání se pak podává nejbližší následující pracovní den. V roce 2024 to bude tedy v úterý 2. dubna.

Při příjmech z prodeje nemovitosti pak nevzniká povinnost podávat přehledy o příjmech a výdajích na ČSSZ ani na zdravotní pojišťovnu. Pokud tedy máte příjem z prodeje nemovitosti a další příjmy máte pouze ze zaměstnání, tak vám podáním daňového přiznání a zaplacením daně z příjmu končí povinnosti vůči státu. Pokud podnikáte a máte příjmy i na živnostenský list, tak přehledy máte povinnost podat stejně jako každý rok. Příjmy z prodeje nemovitosti ovšem výši přehledu neovlivní.

REKLAMA

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti ve třech případech

Po podání daňového přiznání jste povinni ještě zaplatit daň z příjmu. Ta je 15%, přičemž daň z příjmu se počítá z příjmů z prodeje, které ponížíte o náklady spojené s tímto prodejem. Jako náklady započítáte nákupní cenu nemovitosti a započíst můžete i poplatky spojené s prodeje: za realitní nebo advokátní služby.

  • Prodali jste nemovitost, kterou jste vlastnili rok. Nemovitost jste prodali za 4 200 000 Kč, přičemž jste ji před rokem koupili za 4 400 000 Kč. Váš zisk z prodeje – 200 000 Kč, vzniklá vám ztráta a daň z příjmu neplatíte.
  • Prodali jste nemovitost, kterou jste vlastnili dva roky, nebydleli jste v ní. Nemovitost jste prodali za 4 200 000 Kč, přičemž jste ji koupili za 4 miliony Kč. Celkový zisk z prodeje je 200 000 Kč, z toho jste povinni zaplatit 15% daň. Daň z příjmu tedy činí 30 000 Kč.
  • Prodali jste nemovitost, kterou jste vlastnili tři roky a tři roky jste v ní bydleli. Nemovitost jste prodali za 4 200 000 Kč, před třemi lety jste ji koupili za 3 600 000 Kč. Celkový zisk z prodeje je 600 000 Kč, ale vzhledem k tomu, že jste v nemovitosti měli nahlášené trvalé bydliště, jste od daně z příjmu osvobozeni.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

příjem z pronájmu a sleva na poplatníka

Příjem z pronájmu a sleva na poplatníka, když jste v důchodu

Příjem z pronájmu je oblíbený pasivní příjem. A pro starobní důchodce může přestavovat další zdroj příjmů. Při příjmu z pronájmu máte povinnost podat daňové přiznání. A to i v případě, kdy nemáte další zdanitelné příjmy a jen pobíráte starobní důchod. Je také nutné platit daň z příjmu, ovšem je možné, že právě při absenci jiných […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

16. 02. 2024

úroky z hypotéky

Daňové odpočty 2024: úroky z hypotéky

Daňový odpočet hypotéky je poměrně oblíbený odpočet daňového základu, který pomáhá při koupi nového bydlení. Tak, že úroky zaplacené za úvěr na bydlení si můžete odečíst od daňového základu. Tento odpočet se před pár lety mírně změnil a omezil maximální čerpání. A od letošního ledna sice platí konsolidační balíček, který mění různé daňové slevy a […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 01. 2024

Příjem z pronájmu 2023

Kdo nemusí platit daň z příjmu z pronájmu v roce 2023

Příjem z pronájmu je příjem, který realizujete pronájmem vlastní nemovitosti jako fyzická osoba. Tento příjem je nutné uvést do daňového přiznání a zaplatit z něj daň z příjmu. Jak se takový příjem daní, kdy musíte podat daňové přiznání a kdy nemusíte platit daň z příjmu?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *