Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Aktuální sazby hypoték: Obavy ze zdražování se naplňují

Hypotéky úrokové sazby únor 2020

Jana Zámečníková

Nová pravidla České národní banky (ČNB) platná od začátku dubna dále prodražují hypotéky a posouvají hranice dostupnosti vlastního bydlení. Ke zvyšování úrokových sazeb hypoték se odhodlaly další čtyři banky.

Zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů, které začalo již v lednu letošního roku, se nezastavilo ani v dubnu. Hypotéky zdražila během dubna ČSOB, Hypoteční banka, Expobank a UniCredit Bank.

Trhem hýbou desetinky

Na další zpřísnění hypoték, zareagovalo na začátku dubna zvýšením sazeb úvěrů na bydlení několik bank, ČSOB a Hypoteční banka vyčkaly až do druhého dubnového týdne. Shodně zvýšily sazby o desetinku procentního bodu u všech sledovaných fixací.

Hypotéky s fixací na jeden rok pořídíte u ČSOB od 3,29 % a na tři a pět let od 2,09 %. Hypoteční banka se přehoupla přes dvouprocentní hranici již v prosinci 2016. Nyní přidala ještě desetinu procentního bodu. Úrokové sazby tří a pětiletých fixací tak začínají na 2,19 % a jednoletých na 3,39 %.

Přes doporučení ČNB neposkytovat hypotéky nad 90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) hypoteční kalkulačka Hypoteční banky stále nabízí možnost spočítat si hypoteční úvěr až do výše 95 % LTV. Úrokovou sazbu hypotéky na 95 % LTV a roční fixací vypočítá kalkulačka na 4,79 % a na tři a pět let 3,89 %.

Nižší sazby vydržely UniCredit měsíc

UniCredit šla jako jediná banka v dubnu proti proudu zdražování hypoték. Všechny sledované fixace zlevnila. Se sazbami od 1,29 % ale nevydržela příliš dlouho a po pouhém měsíci úroky od května zvýšila o desetinu procentního bodu. Sazby fixace na jeden rok začínají na 1,39 %, na tři roky 1,69 % a na pět let od 1,79 %.

Expobank zvyšuje či snižuje úrokové sazby prakticky každý měsíc. Pohyby však nejsou nijak dramatické. Zatímco v prosinci začala Expobank sazby zvyšovat, v únoru je zlevnila, aby od března mohla opět zvyšovat. Během dubna došlo k dalšímu růstu úrokových sazeb, a to o 0,05 procentního bodu u tří a pětiletých fixací na 3,06 %, resp. 3,14 %.

Pružně a levněji u Monety

Moneta Money Bank půjčuje sice až do 90 % LTV, pokud však chcete získat výhodnější sazbu, musíte si sáhnout do kapsy hlouběji. Hypotéku s fixací na tři a pět let do 75 % LTV nabízí Moneta od 2,09 %, snížit sazbu až na 1,67 % umožňuje efektivní úrok Pružné hypotéky.

Kouzlo spočívá v zápočtu úspor na běžném účtu klienta až do výše 20 % nesplacené hypotéky. Půjčit si musíte minimálně milion korun a zasílat na účet určený pro splácení hypotéky u Monety alespoň 15 tisíc korun měsíčně.

mBank posouvá hranice

ČNB donutila většinu bank posunout hranice LTV již během prvního čtvrtletí letošního roku. mBank změnila hypoteční pásma od začátku května. Přestože úrokové sazby zůstaly beze změny, sazbu 1,54 % s fixací na jeden nebo tři roky a pětiletou fixaci se sazbou od 1,74 % již nedostanete do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti, ale pouze do 80 % LTV.

Za pásmo od 80 % do 90 % LTV u fixace na jeden a tři roky si připlatíte jeden procentní bod a na pět let 1,05 %. Ale v případě, že nevyužijete pojištění schopnosti splácet od mBank, k úrokové sazbě se připočítá dvouprocentní přirážka.

Zákon o ČNB ve hvězdách

Hypoteční klienti se potýkají se zdražováním úvěrů na bydlení již od začátku roku. Průměrná úroková sazba podle Fincentrum Hypoindexu začala mírně růst již v lednu a během března se již přiblížila ke dvouprocentní hranici. Růst sazeb a doporučení ČNB, které od dubna omezilo poskytování hypoték nad 80 % LTV, klienty od půjčování zatím neodradilo. Hypotéky však dále (i když zatím mírně) zdražují a jinak by tomu nemělo být ani v příštích měsících.

V polovině roku by klientům navíc mohl udělat čáru přes rozpočet připravovaný zákon o ČNB. Jeho schválení je ale přes snahy ministerstva financí po oznámené demisi premiéra Bohuslava Sobotky 2. května 2017 ve hvězdách.

„V závislosti na dalším vývoji je pravděpodobné, že bude oddáleno schválení nového zákona o ČNB, který přináší ČNB vyšší pravomoci v oblasti stanovení limitů pro úvěrový trh. ČNB si tak bude muset nadále postačit pouze se svými doporučeními a z jejího pohledu přehřívající se úvěrový trh bude patrně „chladit“ dalším zvýšením proticyklické rezervy,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank

Aktuální úrokové sazby – květen 2017
Banka 1 fixace 3 fixace 5 fixace LTV
Česká spořitelna 3,59 2,39 2,19 do 80 %
ČSOB 3,29** 2,09** 2,09** do 70 %
Equa Bank 3,79 1,99 1,99 do 90 %
Expobank 4,11 3,06** 3,14** do 80 %
Fio banka 2,29 1,68 1,68 do 80 %
Hypoteční banka 3,39** 2,19** 2,19** do 70 %
Komerční banka 2,49 2,29 2,29 do 80 %
mBank 1,54 1,54 1,74 do 80 %
Moneta Money Bank 2,59 2,09 2,09 do 75 %
Raiffeisenbank 2,19 2,19 2,19 od 70 % do 90 %
Sberbank 2,99 1,99 1,99 do 80 %
UniCredit Bank 1,39** 1,69** 1,79** do 80 %
Wüstenrot 3,64 1,79 2,09 do 70 %

Poznámka: *sazby jsou nižší, ** sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 %, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií.

ČSOB: V úrokových sazbách úvěrů do 85 % hodnoty nemovitosti je zahrnuta sleva za aktivní platební styk v ČSOB, Eře a Poštovní spořitelně (stávajícím klientům stačí měsíční příjem na účet min. 5 000 Kč, novým klientům převést si platební styk do ČSOB, nebo Ery a Poštovní spořitelny) ve výši 0,6 % p.a. a sleva za využití 2 ze 3 pojištění u ČSOB Pojišťovny ve výši 0,10 % p.a. (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti sjednané v pobočce ČSOB a pojištění úvěru).

U úvěrů nad 85 % hodnoty úvěru je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB, Ery a Poštovní spořitelny ve výši 0,10 % p.a. a sleva za využití 2 ze 3 pojištění u ČSOB Pojišťovny ve výši 0,10 % (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru).

Nesplnění kterékoli z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.

Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s.

Expobank: Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím slevy za koupy 0,30 %, slevy při úvěru nad 1 mil. Kč alselvy při sjednání pojištění schopnosti splácet hypoteční úvěr prostřednictvím Fio banky. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

Hypoteční banka: Úrokové sazby platí pro nové klienty po dobu prvního fixačního období.
V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši –0,10% a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši –0,10%. Sazby fixace na 3 a 5 let platí v případě splnění podmínek “Pěkné hypotéky”. Od 4. 5. 2015 probíhá akční nabídka “Úrokové schody”.

„Pěkná hypotéka“: Akce se vztahuje na všechny typy úvěrů s výší úvěru od 1 000 000 Kč včetně a s dobou fixace na 3 a 5 let mimo hypotéky s LTV Poměr výše úvěru k ceně nemovitosti od 71 % do 100 %, předhypotečního úvěru, americké hypotéky a převzetí dluhu. Podmínkou je sjednání pojištění úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky z běžného účtu v ČSOB/ERA. 

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou.

mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek. Sleva za pojištění Schopnosti splácet od mBank 0,25%. Sleva za obrat na účtu mKonto (ve výši 15 000 Kč) 0,50%.

Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank): Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 1 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu u MONETA Money Bank, a. s. určeného ke splácení úvěru a za plnění podmínky služby Aktivní účet uvedené v části X. úrokového lístku. Platí pro úvěry sjednané po 14. 1. 2007. Platí v případě výše úvěru do 75 % (včetně) z hodnoty nemovitosti, případně kupní ceny a dodržení měsíčního kreditního příjmu 15 000 Kč na účtu u MONETA Money Bank určeném pro splácení hypotéky, efektivní úrok 1,67 % ročně s RPSN 1,80 % zároveň platí za předpokladu zápočtu úspor klienta na běžném účtu ve výši 20 % nesplacené hypotéky.

Raiffeisenbank: Banka u minimálních sazeb nerozlišuje délku fixace. 

Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,2 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry a pro americké hypotéky nad 1 mil. Kč (jinak +0,1 p.b).

UniCredit Bank: Sazby pro úvěry do 999 999 Kč jsou odvozeny od vyhlášených sazeb a liší se o + 0,1 procentního bodu
*) Úrokové sazby zahrnují tyto slevy z úrokové sazby:Sleva za jednorázové pojištění schopnosti splácet 0,50%. Sleva za aktivní využívání kreditní karty UCB 0,10 %. Sazby jsou vyhlašované „od“ *) a vztahují se na nově poskytnuté úvěry od 1.000.000,– Kč výše

Wüstenrot: 1) U úvěru s jednoletou úrokovou sazbou lze kdykoliv v průběhu fixace přejít na pětiletou úrokovou sazbu. 2) Minimální úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,0 mil. Kč. 3) Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,5 mil. Kč. 4) Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 18 měsíců je sazba navýšena o 0,10 % p. a. 5) Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 24 měsíců je sazba navýšena o 0,20 % p. a.

Anketa: Obáváte se konce fixace vaší hypotéky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *