Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

Fincentrum Hypoindex leden 2017: Sazby rostou, ale klienty to nechává chladné

Fincentrum Hypoindex - leden 2017

Monika Lukešová

Rekordní hypoteční rok 2016 už odvál čas, ale jeho střípky se promítly i do roku 2017. Úrokové sazby u hypotečních úvěrů vzrostly na 1,82 procenta. Jenže zájemce o hypotéku to nijak zvlášť neodradilo. Pravděpodobně s vidinou dalšího zdražování si do bank v lednu přišlo rychle pro hypotéku 8 665 lidí.

Počet klientů, kteří si sjednali v lednu hypoteční úvěr, se v meziměsíčním srovnání takřka nezměnil. V prosinci byl počet uzavřených hypoték vyšší jen o 19 smluv. A to není právě obvyklé. Z historických dat Fincentrum Hypoindex vyplývá, že v lednu zájem o hypotéky rapidně klesá. Dokonce bez ohledu na výši průměrné úrokové sazby.

„Ceníkové zvyšování sazeb se zatím v reálných sazbách příliš neprojevilo. Růst sazeb je zatím pozvolný a je značně brzděn jak dobíháním předchozích garancí, tak individuálními slevami. Často nastává paradoxní situace, že zatímco v minulosti byla sazba „od“ u většiny bank nedosažitelným snem, dnes může být promarněnou příležitostí nepokusit se o sazbu nižší,“ uvádí k výsledkům Fincentrum Hypoindexu Josef Rajdl, hlavní analytik finančně poradenské společnosti Fincentrum.

Objemy na tom byly v lednu podobně. Oproti prosinci objemy poklesly o 133 milionů korun. V lednu si tedy lidé sjednali hypoteční úvěry v celkovém objemu za 17,532 miliard korun.

 Tabulka 1: Srovnání lednů a prosinců v jednotlivých letech

Měsíc Objemy Počty
Leden 2017 17,532 8 665
Prosinec 2016 17,665 8 684
Leden 2016 12,646 5 912
Prosinec 2015 18,09 9 459
Leden 2015 10,227 5 926
Prosinec 2014 14,39 7 995

Zdroj: Fincentrum Hypoindex, objemy jsou uvedeny v mld. Kč

Z Tabulky 1 je patrné, že leden byl v průběhu minulých let slabší než prosinec, a také jedním z nejslabších měsíců během celého roku. Jestli tomu tak bude i letos, má rok 2017 dobře našlápnuto na rekordní rok. Jenže je velmi předčasné předbíhat. Růst úrokových sazeb určitě ještě není u konce, takže co do počtů a objemů hypotečních úvěrů bude spíše silnější první polovina roku.

Minulý rok v lednu poprvé průměrná výše hypotéky přesáhla dva miliony korun. V posledních měsících je to už úplně běžné a od listopadu průměrná hypotéka neklesla pod dva miliony korun. Lidé se stále snaží půjčit si co nejvyšší částku, dokud to banky umožňují a úrokové sazby zatím rostou jen mírně.

Co hypotéky čeká dál?

Předem avizovala zvyšování úrokových sazeb Česká spořitelna.  Nebyla ale jedinou bankou, která úrokové sazby zvýšila. Ke zdražování hypoték přistoupila i Equa bank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank i Wüstenrot (více čtěte v našem článku). Jaro ale může úrokové sazby zase trochu umírnit. Banky často pořádají různé slevové akce a nabízejí klientům jarní bonusy.

Tabulka 2: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex leden 2017

Doba fixace Všechny fixace
Fincentrum Hypoindex 1,82 %
Změna oproti minulému období (b.p.) 5
Počet nových hypoték 8 665
Objem nových hypoték 17,532 mld. Kč
Průměrná výše hypotéky 2 023 286 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 20 let 4 972 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 15 let 6 351 Kč
Účelovost úvěrů
Podíl úvěrů na koupi 60 %
Podíl úvěrů na výstavbu 20 %
Podíl ostatních úvěrů 21 %

Odborným partnerem Fincentrum Hypoindex je Česká bankovní asociace.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Moneta Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka. 

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením „FINCENTRUM HYPOINDEX“ a uvedením zdroje „Hypoindex.cz“ (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://hypoindex.cz/).

Anketa: Chystáte se kupovat byt?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *