EUR 25.295

USD 24.672

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.295

USD 24.672

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2024

0 komentářů

Analýza: Bydlení v Praze je nejméně dostupné z celé střední Evropy

 

Poptávka po nových bytech v Praze se letos meziročně téměř zdvojnásobila. Nabídka ale zvýšený zájem nestíhá pokrýt, a to i přesto, že podle nejnovější analýzy Central Group počet bytů, které investoři v metropoli připravují, narostl již na téměř 150 tisíc. Kvůli pomalému povolování se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh. V důsledku převisu poptávky nad nabídkou ceny a nájmy v hlavním městě meziročně vzrostly o 7 %.

Loading



 

Bydlení zde i proto zůstává nejméně dostupné ve střední Evropě. A problémy s novým stavebním zákonem a digitalizací stavebního řízení naznačují, že se na tom v dohledné době nic nezmění.

Prudký růst poptávky

Poptávka po novém bydlení v Praze prudce roste. Za první letošní tři čtvrtletí se v metropoli prodalo 5350 bytů, což je dvojnásobek toho, co se zde ve stejném období prodalo loni. Za celý rok se očekává, že nové kupce v metropoli najde více než 7 tisíc nových bytů, tedy podobně jako v dosud rekordním roce 2021. Nabídka ale rychle rostoucí poptávce nestačí. Ceny nových bytů proto začínají opět růst, a to dokonce rychleji, než se předpokládalo. Meziročně vzrostly zhruba o 7 % a překonaly tak i tempo, které pro letošní rok predikovala ČNB. A obdobným tempem meziročně narostlo i nájemné.

„V poslední době bylo na trh uvedeno velké množství projektů, ani to ale nestačí. Navíc jde o odloženou nabídku z předešlých dvou let, a i ta se brzy vyčerpá. Zcela „impotentní“ povolování je hlavním důvodem současné bytové krize. Reálně hrozí, že ceny porostou ještě rychleji než nyní,“ říká Dušan Kunovský, zakladatel a šéf Central Group.

Počet připravovaných bytů se blíží 150 tisícům

Nabídka nových bytů v hlavním městě nedostačuje i přesto, že zde podle aktuálně zveřejněné analýzy společnosti Central Group investoři připravují výstavbu více než 146 tisíc nových bytů.

REKLAMA

Problémem ale je, že se tyto byty kvůli nefunkčnímu systému povolování nových staveb nedaří v dostatečném počtu dostat na trh. Dlouhodobě se jich totiž v české metropoli povoluje jen kolem 5 tisíc ročně, přitom potřeba hlavního města je minimálně dvojnásobná. V Praze tak každoročně narůstá bytový deficit, který se již blíží stotisícové hranici.

A výjimkou nebude ani letošek. Od ledna do září se podle ČSÚ povolilo 5270 nových bytů v bytových domech a je tedy velmi pravděpodobné, že se počet povolených bytů za celý rok opět ani vzdáleně nepřiblíží potřebným 10 tisícům.

Ve střední Evropě je nejhorší dostupnost bydlení v Praze

Dlouhodobě neutěšená situace s povolovacími procesy se promítá do postupného zhoršování dostupnosti bydlení v české metropoli. Jak ukazuje aktuální CG-Index, v Praze je nyní na koupi průměrného nového 70 m2 bytu potřeba 14,7 ročních hrubých mezd. To je o pět ročních mezd více než kolik jich kupující potřeboval v roce 2014.

Bydlení v Praze je v tomto ohledu nejméně dostupné ze všech metropolí v okolí. A podle nedávno zveřejněné analýzy IPR je to stejné i u nájemního bydlení.

Obrovské škody pro stát, byznys i pro kupující

Příliš naděje na zlepšení nepřináší ani současné problémy s náběhem nového stavebního zákona a digitalizace stavebního řízení. Ta měla původně začít fungovat již v roce 2023, nyní je předpoklad jejího plného spuštění v roce 2028. To je neuvěřitelné zpoždění 5 let! Rychlejší povolování staveb a fungující stavebnictví je přitom v eminentním zájmu státu. Stavebnictví je totiž jedním z nejdůležitějších odvětví s obrovským multiplikačním efektem a do ekonomiky přináší každoročně stovky miliard korun. Je tedy jen těžko pochopitelné, že se státu tuto situaci dlouhodobě nedaří zlepšit.

„Stát se svou neschopností zrychlit povolovací procesy sám střílí ne do nohy, ale rovnou do páteře. Jen z připravovaných bytů v Praze by na DPH mohl získat přes 175 miliard korun a další miliardy by mělo město na kontribucích. Obrovské škody a komplikace to přináší i byznysu. Ale hlavně to škodí kupujícím, pro které jsou byty zbytečně minimálně o 15 % dražší,“ uzavírá Kunovský.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Úpravy u daně z nemovitosti – změny v koeficientech i osvobození od daně

Kdo si pořídil nemovitost v průběhu roku 2024, musí do konce ledna 2025 odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitosti. Naopak ti, kteří již nemovitost vlastní delší dobu a neprovedli na ní výrazné rekonstrukce, obdrží v květnu složenku s informacemi o výši platby, buď do datové schránky, nebo klasickou poštou.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 01. 2025

Proč banky snižují úroky na vkladech rychleji, než sazby na hypotékách?

Řada lidí si v současnosti kriticky všímá toho, že banky jdou se sazbami hypoték dolů jen pomalu, zato rychleji snižují úročení běžných nebo spořicích účtů. Mají pocit, že banky své klienty „ždímají“. Je to tak? Otálejí banky se snižováním sazeb hypoték bezdůvodně? Vždyť také základní úroková sazba ČNB klesla za posledních dvanáct měsíců o 2,75 procentního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 01. 2025

Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů

Lidé, kteří v posledních měsících loňského roku koupili místo novostavby starší byt, si oproti roku před tím připlatili. Osm zkoumaných měst ukázalo na zahrnutém vzorku starších bytů meziroční zdražení mezi 10 procenty v případě Brna a 20 procenty v případech Ostravy a Ústí nad Labem. Pohyb cen mezi čtvrtletím pak ukázal na zpomalení zdražování, které může být i […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *