EUR 24.465

USD 23.214

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.465

USD 23.214

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 01. 2023

0 komentářů

Boom fotovoltaiky přináší i některé záludnosti v pojištění nemovitostí

 

V České republice probíhá od října 2021 doslova boom montáží fotovoltaických panelů na střechy rodinných a bytových domů. Napomohl tomu zejména nový program státních dotací vypsaný Ministerstvem pro životní prostředí s názvem Nová zelená úsporám a současně i rostoucí obavy z nastupující energetické krize. Doslova tisíce českých domácností si tak v posledním roce pořídily solární panely, což bezesporu přispívá k jisté energetické soběstačnosti a úsporám, ale současně to v sobě skrývá určité komplikace z hlediska pojištění nemovitosti.

Loading 

Namontování několika fotovoltaických panelů na střechu domu může jeho celkovou cenu zvednout i o částku v řádu milionů. Pokud se pak k celému problému připojí extrémně vysoká inflace posledních měsíců, může být v případě pojistné události na problém zaděláno. Z původního plánu na úspory za elektrickou energii se vyklube zásadní problém, jak vůbec poškozenou nemovitost za pojistné plnění opravit. V případě, že se tedy rozhodnete pořídit si fotovoltaické panely, je potřeba nezapomenout na několik důležitých bodů:

Ujistěte se, jak je fotovoltaika v rámci vašeho pojištění kryta

Každá pojišťovna má samozřejmě trochu jinak konstruovanou pojistku. U některých nemusíte řešit nic a namontovaná fotovoltaika se prostě automaticky bere jako součást celkové ceny nemovitosti. U jiných ale musíte pořízení dodatečně nahlásit. Důležité je hlavně vědět, jak je to u té vaší. To, jak byste měli mít pojištění nastavené, je totiž ovlivněno i způsobem, jak je celý systém namontován.

Záleží i na způsobu montáže!

Panel FVE samozřejmě navyšuje tzv. “hodnotu na znovupořízení” pojištěné budovy, na které je namontován. Důležitý je ale i konkrétní způsob instalace, mimo jiné i to, kam přesně a jak byla FVE v rámci nemovitosti umístěna. Je totiž rozdíl, pokud jsou panely FVE přímo na hlavní budově nebo na budovách vedlejších (stodola, samostatně stojící garáž nebo kůlna na pozemku) nebo se jejich součásti nacházejí dokonce ve více budovách.

Viditelnou část FVE tvoří sice pouze panely, ale nedílnými součástmi celého systému jsou ještě střídač a baterie. Panely tak mohou být třeba na samostatně stojící garáži, stodole nebo kůlně a baterie i střídač v hlavní budově. Je tedy nutné zjistit, jaká rizika pokrývá pojištění hlavní budovy a jak je u dané pojišťovny specifikováno pojištění budov vedlejších. Analýza pojistky by ještě měla ověřit, jaká rizika pokrývá pojištění v základu a co případně připojistit. Mezi klasická rizika, která souvisejí s používáním FVE, patří například přepětí / podpětí, technická porucha nebo působení živlů.

Aktualizujte pojistnou smlouvu

Ať už pracuje pojišťovna s fotovoltaikou jako nedílnou součástí nemovitosti, nebo dalším pojištěným objektem na domě, je nasnadě, že o její “cenu za pořízení” musíte vždy aktualizovat pojistné částky. V opačném případě se vám totiž může při současné inflaci stát, že za původní pojistnou částku opravíte sotva polovinu střechy, nebo se v horším případě dostanete do stavu, který pojišťovny obecně klasifikují jako tzv. “podpojištění”. V takovém případě svoje pojistné plnění ještě dále krátí.

REKLAMA

Autorka: Irena Jakobová, senior specialista pojištění FinGO.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pronajímáte byt? Nájemce si může zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu a vědomí

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023

Nastane konec dlouhých fixací hypoték?

Devět z deseti lidí s hypotékou preferuje dlouhodobější fixace úrokových sazeb, tedy na pět let a déle. Ty by ale mohly skončit kvůli nevyjasněné situaci u možností předčasného splácení hypoték. S nestabilitou úroků na trhu se totiž riziko pro banky stává neúměrným. Dlouhodobější fixace přitom přinášejí stabilitu do rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným zvyšováním měsíčních splátek.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *