EUR 24.745

USD 22.792

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.745

USD 22.792

Text: Milan Vodička

28. 04. 2021

0 komentářů

Boom hypoték pokračuje, hypoteční úvěr plánuje 13 % Čechů

 

Foto: Shutterstock

Podle aktuálního průzkumu České bankovní asociace (ČBA) má v současnosti hypotéku 16 % Čechů a 13 % ji plánuje. Pro naprostou většinu je hypotéka cestou k vlastnímu bydlení, a to i nyní, v době pandemie. Nad to 70 % Čechů deklarovalo, že pandemická situace jejich bydlení nijak neovlivnila, což odpovídá i statistikám ČNB o tzv. nevýkonných hypotečních úvěrech, které nadále ukazují velmi dobrou platební morálku.

Loading 

Loňský rok byl mimořádný, letošní má našlápnuto k novému rekordu

Loňský rok byl co do objemu prodaných hypotečních úvěrů rekordní. Potvrzují to statistiky České národní banky (ČNB) i Fincentrum Hypoindexu. Podle něj byl objem prodaných hypotečních úvěrů za loňský rok ve výši 254 mld. korun. „Rekordní objemy však nebyly dány počtem kusů prodaných hypoték, ale zejména nárůstem průměrné výše hypotéky z důvodu zdražování nemovitostí a také vysokými objemy refinancování, neboť lidé se snažili refinancovat v době nízkých úrokových sazeb,“ komentuje Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA.
Objemy obchodů bank za první tři měsíce letošního roku ukazují, že zájem klientů o hypotéky je stále enormní. Za březen banky podle dat Fincentrum Hypoindex poskytly 14,4 tisíc kusů hypoték v hodnotě 44,7 mld. korun. Oba výsledky jsou rekordem všech dob. Další významná událost na hypotečním trhu nastala u hypotečních sazeb: „Po měsících trvajícího poklesu dosáhl v březnu trh svého dna. Průměrná úroková sazba hypoték v březnu vzrostla na 1,94 % p. a. Přestože tento růst byl velmi malý, dá se očekávat, že sazby nyní půjdou postupně nahoru,“ říká Vladimír Staňura.

Zdroj: Průzkum ČBA
Podle něj byl růst sazeb očekávatelný, neboť již na začátku roku vzrostla cena peněz na mezibankovním trhu a v únoru dle statistik ČNB poprvé po osmi měsících zanedbatelně vzrostla i roční procentní sazba nákladů (RPSN) hypotečních úvěrů.
Stále trvající zájem o hypoteční úvěry potvrzuje i průzkum ČBA. Podle něj 13 % respondentů hypotéku v současné době plánuje – buď ji plánovali ještě před pandemií, nebo ji v souvislosti s podmínkami na hypotečním trhu (pozn. průzkum probíhal v březnu 2021) plánovat začali. Hypotéku stále plánují spíše mladí lidé do 35 let (41 %).
Hypotéku na bydlení, na vybavení či rekonstrukci naspořit
Nákup vlastního bydlení by Češi podle průzkumu řešili především hypotékou (53 %), pětina (21 %) úvěrem ze stavebního spoření, který ale spíše využijí na rekonstrukci (23 %). Vlastní úspory by pak použili spíše na vybavení domácnosti (74 %) nebo rekonstrukci (56 %), třetina by si pak s jejich pomocí pořídila i bydlení.
Hypotéku v průzkumu deklarovalo 16 % respondentů. Na 87 % jejím prostřednictvím financovalo svoje vlastní bydlení. „Pro Čechy je hypotéka stále cestou, jak bydlet ve vlastním. Desetina respondentů si hypotéku pořídila z důvodu rekonstrukce. Lidé, kteří hypotéku teprve plánují, s ní taktéž často plánují financovat investiční nemovitost (13 %) či pozemek, na kterém chtějí postavit vlastní bydlení (13 %),“ komentuje výsledky průzkumu Michal Straka, specialista agentury Ipsos pro finanční trh, která průzkum pro ČBA provedla.

Výše hypotéky a její doba splácení

Téměř tři čtvrtiny (70 %) lidí má sjednanou hypotéku až do výše dvou milionů korun. Ti, co hypotéku zatím plánují, již počítají s vyšší částkou. Hypotéku na více než pět milionů korun mají nebo si plánují vzít nejčastěji lidé z Prahy. „Lidé si jsou vědomi, že ceny nemovitostí rostou. Nejdražší jsou obecně nemovitosti v Praze, ale ceny za metr čtvereční znatelně narostly i v dalších městech a jejich blízkých okolích, z nichž je do měst dobrá dostupnost,“ upřesňuje Vladimír Staňura. Průměrná výše hypotéky se podle Fincentrum Hypoindex v březnu vyšplhala na 3,1 mil. Kč. „Nárůst je to poměrně výrazný. Vyšší hodnota průměrné hypotéky je dána hladem po hypotékách a také růstem cen nemovitostí,“ komentuje Vladimír Staňura.

Zdroj: Průzkum ČBA
Od výše hypotéky se odvíjí i její doba splácení. Podle průzkumu ČBA je pro ty, kteří hypotéku mají, obvyklá doba splácení mezi 25 až 30 lety (44 %) a mezi 20 až 24 lety (22 %).

Čechům stačí našetřit 200 tisíc, hlavním rizikem je nezaměstnanost

Každý žadatel o hypotéku musí v současnosti disponovat vlastními zdroji ve výši alespoň 10 % z celkové hodnoty nemovitosti, před pandemií to bylo 20 %.  „V průzkumu téměř třetina Čechů uvedla, že si k hypotéce musela našetřit do 200 tis. korun. Hlavním zdrojem tohoto financování byly vlastní úspory (51 %), stavební spoření (32 %) nebo půjčka od rodiny (14 %),“ komentuje výsledky Michal Straka a dodává, že pětina Čechů přitom využila všechny své úspory.
Třetina těch, kdo nyní hypotéku vlastní, na její splátku odvádí více než 20 % z čistého měsíčního příjmu domácnosti. Obecně Češi vidí největší riziko pro schopnost hypotéku splácet nezaměstnanost (54 %). Podle Vladimíra Staňury je zajímavé nízké procento spojené s rozchodem či rozvodem (16 %), neboť to z praxe bývá daleko častějším problémem.

Zdroj: Průzkum ČBA

Češi plní své závazky nejlépe v Evropě

Na 70 % respondentů v letošním průzkumu uvedlo, že dlouhotrvající pandemická situace jejich bydlení nijak neovlivnila. Nedostatek příjmů na pokrytí výdajů s bydlením v průzkumu naopak přiznala necelá desetina respondentů.
I přes výše uvedené, statistiky ČNB potvrzují velmi dobrou platební morálku dlužníků. „Nevýkonné úvěry v případě hypotečních úvěrů podle statistik ČNB zůstaly v meziročním srovnání na stejné úrovni – 0,91 %. V porovnání s Evropskou unií, kde je průměr kolem 3 %, tak patříme k premiantům ve splácení svých závazků. Po roce pandemie je to opravdu dobrá zpráva, které jistě napomohla i vstřícnost bank při poskytování individuálních odkladů splátek. Bude samozřejmě ještě záležet na tom, co se stane po ukončení vládních pomocí a jak se bude vyvíjet nezaměstnanost,“ uzavírá Vladimír Staňura.

Zdroj: Průzkum ČBA
 

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *