EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

0 komentářů

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

 

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Loading 


Zdroj : Deloitte

Na přiloženého grafu od Deloitte lze vidět, že nárůst nájmu za m2 se týkal všech segmentů nájemního trhu. Nutno však podotknout, že se jedná o statistiky průměrné, které uvádějí všechny části Prahy a nerozlišují například, zda je byt vybavený nábytkem nebo je součástí nájmu garážové stání a sklep.

V segmentu developerské projekty se jedná hlavně o nájemné v bytech v developerských projektech vlastněných individuálními majiteli.

Z našich statistik a průzkumu veřejných zdrojů trhu však vyplývá, že na trhu s nájemními byty vzniká ještě kategorie developerské projekty vlastněné institucionálními majiteli. Tedy byty v jednom objektu, zpravidla plně vybavené nábytkem, profesionálně pronajímané a spravované. V Praze jich zatím mnoho není, ale postupně vznikají. Zatím lze jmenovat majitele jako AFI, CPI, Zeitgheist, Bohemia Interactive apod.

Měsíční ceny za m2 se v těchto projektech v loňském roce pohybovaly v rozpětí 550–610 Kč za m2.

REKLAMA

Vývoj nájemného v letošním roce

Od začátku roku sledujeme stagnaci cen nájmu. Na rozdíl od loňského roku, kdy bylo na jeden byt 10 zájemců, je to aktuálně spíše o polovinu méně. Je to způsobeno nejen nárůstem cen nájmu, ale hlavně i růstem cen energií. Celková cena za nájem, poplatky za služby a energie, internet atd. se průměrně u bytů v novostavbách pohybuje u bytu velikosti 2+kk až 30 tisíc Kč za měsíc. Vzhledem k tomu, že výplaty rostly asi o 5 %, schopnost jednotlivců platit takto vysoký nájem nyní klesá.

V letošním roce, ačkoliv se inflace očekává stále poměrně vysoká, nebude růst cen nájmu tak dramatický jako v loňském roce, bude spíše stagnovat. V roce 2024 očekávám, že se bude jednat o korekci nájmu v jednotkách procent. A to hlavně tam, kde prozatím nedošlo k dramatickému nárůstu.

Institucionální trh s nájemním bydlením

Rezidenční trh v České republice, ale i v celé Evropě, nyní zamrznul kvůli ekonomickému oslabení. U nás je to dáno navíc i výší úrokových sazeb a celkových podmínek při pořizování hypotéky. Trh tak vkládá naděje do institucionálního nájemního bydlení. Ale ani tady teď není vyhráno, protože financování je pro většinu subjektů poměrně stejně drahé jako pro fyzické osoby. Navíc většina institucionálních investorů očekává 5% hrubý výnos z nájmu. Což nyní v hlavním městě nevychází, pokud se průměrná prodejní cena novostaveb pohybuje okolo 150 tisíc korun za m2. Většina z nich je tak ochotna zaplatit okolo 120 tisíc korun za m2 včetně DPH.

Autor: Zuzana Chudoba, Managing Director BTR Consuling

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

Jak se může nájemce bránit nesprávnému vyúčtování energií?

Pronajímatel má povinnost zajistit služby související s užíváním bytu, na nichž se s nájemcem dohodne v nájemní smlouvě, jinak služby nezbytné. Tyto služby jsou zpravidla hrazeny ve formě záloh a následně vyúčtovány. Pokud vyúčtování nesplňuje stanovené požadavky, má nájemce několik možností, jak se bránit.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *