EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

0 komentářů

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

 

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Loading 


Zdroj : Deloitte

Na přiloženého grafu od Deloitte lze vidět, že nárůst nájmu za m2 se týkal všech segmentů nájemního trhu. Nutno však podotknout, že se jedná o statistiky průměrné, které uvádějí všechny části Prahy a nerozlišují například, zda je byt vybavený nábytkem nebo je součástí nájmu garážové stání a sklep.

V segmentu developerské projekty se jedná hlavně o nájemné v bytech v developerských projektech vlastněných individuálními majiteli.

Z našich statistik a průzkumu veřejných zdrojů trhu však vyplývá, že na trhu s nájemními byty vzniká ještě kategorie developerské projekty vlastněné institucionálními majiteli. Tedy byty v jednom objektu, zpravidla plně vybavené nábytkem, profesionálně pronajímané a spravované. V Praze jich zatím mnoho není, ale postupně vznikají. Zatím lze jmenovat majitele jako AFI, CPI, Zeitgheist, Bohemia Interactive apod.

REKLAMA

Měsíční ceny za m2 se v těchto projektech v loňském roce pohybovaly v rozpětí 550–610 Kč za m2.

Vývoj nájemného v letošním roce

Od začátku roku sledujeme stagnaci cen nájmu. Na rozdíl od loňského roku, kdy bylo na jeden byt 10 zájemců, je to aktuálně spíše o polovinu méně. Je to způsobeno nejen nárůstem cen nájmu, ale hlavně i růstem cen energií. Celková cena za nájem, poplatky za služby a energie, internet atd. se průměrně u bytů v novostavbách pohybuje u bytu velikosti 2+kk až 30 tisíc Kč za měsíc. Vzhledem k tomu, že výplaty rostly asi o 5 %, schopnost jednotlivců platit takto vysoký nájem nyní klesá.

V letošním roce, ačkoliv se inflace očekává stále poměrně vysoká, nebude růst cen nájmu tak dramatický jako v loňském roce, bude spíše stagnovat. V roce 2024 očekávám, že se bude jednat o korekci nájmu v jednotkách procent. A to hlavně tam, kde prozatím nedošlo k dramatickému nárůstu.

Institucionální trh s nájemním bydlením

Rezidenční trh v České republice, ale i v celé Evropě, nyní zamrznul kvůli ekonomickému oslabení. U nás je to dáno navíc i výší úrokových sazeb a celkových podmínek při pořizování hypotéky. Trh tak vkládá naděje do institucionálního nájemního bydlení. Ale ani tady teď není vyhráno, protože financování je pro většinu subjektů poměrně stejně drahé jako pro fyzické osoby. Navíc většina institucionálních investorů očekává 5% hrubý výnos z nájmu. Což nyní v hlavním městě nevychází, pokud se průměrná prodejní cena novostaveb pohybuje okolo 150 tisíc korun za m2. Většina z nich je tak ochotna zaplatit okolo 120 tisíc korun za m2 včetně DPH.

Autor: Zuzana Chudoba, Managing Director BTR Consuling

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – žádná velká párty se nekoná

Řečeno sportovní terminologií skončil vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů českých bank za poslední měsíc skóre 4:4:1. Čtyři banky ponechaly své úrokové sazby bez jakýchkoli změn, čtyři je kosmeticky snížily a jedna je „logicky“ zvýšila. Jen připomeňme, že v tomto období, konkrétně 2. května 2024, snížila Česká národní banka svoji klíčovou sazbu o půl procentního bodu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *