EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

0 komentářů

Bydlení bude dále zdražovat. I kvůli podfinancovaným fondům oprav

 

Měsíční náklady potřebné k bydlení neustále rostou, například zálohy na energie se jen v posledním roce zvýšily hned několikrát. Trochu stranou doposud stály odvody do SVJ u bytových domů. Stávající pravidelné platby ale často nezohledňují nárůst nákladů nebo cen nutných i plánovaných stavebních úprav. 

Být majitelem bytu v době dvouciferné inflace a všudypřítomného zdražování služeb není nic lehkého. Obzvlášť v případech, kdy je potřeba v domě něco nutně rekonstruovat nebo opravit.

V domě, kde vlastním byt, se porouchal výtah. Už dva roky jsme mluvili o kompletní výměně, ale na tu doposud nedošlo. Nyní je výtah poškozený a kalkulace nového rozpočtu se mezitím skokově zvýšila z 1,2 milionu na 2 miliony. Jsme tak v těžké situaci, protože na takovou částku nemáme fond oprav připravený,“ popisuje jenu z konkrétních situací Jan Kratochvíl z RE/MAX G8 Reality.

Půjčky přitom, podobně jako hypotéky, také zdražují, vynucená i dlouhodobě plánovaná oprava se tak výrazně prodraží.

Komplikací jsou společné odvody do SVJ, které jsou stále nastavené na předkrizové období a nereflektují tak současnou ekonomickou situaci. Typicky jde o fond oprav, služby, ale také spotřebu energií ve společných prostorech domu.

Tyto zálohy jsou v drtivé většině těžce podfinancované. Při současných cenách stavebních prací a stavebního materiálu se snadno může stát, že při nečekané události SVJ zjistí, že na opravu prostě nemá,“ upozorňuje Tomáš Wildt ze společnosti Vihorev Group.

REKLAMA

Do takové situace se přitom může dostat kterékoli SVJ nebo družstvo. Podhodnocené fondy oprav totiž nesouvisí jen s prudkým nárůstem cen ve stavebnictví, jde o dlouhodobější trend.

„Je třeba počítat s dalším nárůstem cen energií, takže příští jaro až lidé dostanou předpis nových záloh za společné prostory spolu s nedoplatky, bude mnoho z nich vystaveno nepříjemné situaci,“ vysvětluje Tomáš Wildt.

Nyní se tak řeší, jakým způsobem navýšit odvody do společné kasy. „V některých domech se čeká na společnou schůzi, která bývá jednou ročně. Jinde se přistupuje k situaci pružněji. Ale vše záleží na tom, jak jsou napsané stanovy domu,“ upozorňuje Jan Kratochvíl z RE/MAX G8 Reality.

U některých domů ale při hledání řešení naráží na nečekané problémy. „Řadu bytů v novostavbách kupovali lidé jako investici, mnohdy šlo také o zahraniční kupce. Tato skupina většinou nemá příliš zájem podílet se na správě nemovitosti v rámci SVJ, neúčastní se shromáždění a blokuje tak případně nutné zásahy do předpisů či výkonu nezbytných správcovských činností. Situace tak bude v tomto kontextu v mnoha SVJ i nadále těžce řešitelná,“ dodává Tomáš Wildt z Vihorev Group.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.