EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

0 komentářů

Bydlení bude dále zdražovat. I kvůli podfinancovaným fondům oprav

 

Měsíční náklady potřebné k bydlení neustále rostou, například zálohy na energie se jen v posledním roce zvýšily hned několikrát. Trochu stranou doposud stály odvody do SVJ u bytových domů. Stávající pravidelné platby ale často nezohledňují nárůst nákladů nebo cen nutných i plánovaných stavebních úprav.

Loading 

Být majitelem bytu v době dvouciferné inflace a všudypřítomného zdražování služeb není nic lehkého. Obzvlášť v případech, kdy je potřeba v domě něco nutně rekonstruovat nebo opravit.

V domě, kde vlastním byt, se porouchal výtah. Už dva roky jsme mluvili o kompletní výměně, ale na tu doposud nedošlo. Nyní je výtah poškozený a kalkulace nového rozpočtu se mezitím skokově zvýšila z 1,2 milionu na 2 miliony. Jsme tak v těžké situaci, protože na takovou částku nemáme fond oprav připravený,“ popisuje jenu z konkrétních situací Jan Kratochvíl z RE/MAX G8 Reality.

Půjčky přitom, podobně jako hypotéky, také zdražují, vynucená i dlouhodobě plánovaná oprava se tak výrazně prodraží.

Komplikací jsou společné odvody do SVJ, které jsou stále nastavené na předkrizové období a nereflektují tak současnou ekonomickou situaci. Typicky jde o fond oprav, služby, ale také spotřebu energií ve společných prostorech domu.

Tyto zálohy jsou v drtivé většině těžce podfinancované. Při současných cenách stavebních prací a stavebního materiálu se snadno může stát, že při nečekané události SVJ zjistí, že na opravu prostě nemá,“ upozorňuje Tomáš Wildt ze společnosti Vihorev Group.

REKLAMA

Do takové situace se přitom může dostat kterékoli SVJ nebo družstvo. Podhodnocené fondy oprav totiž nesouvisí jen s prudkým nárůstem cen ve stavebnictví, jde o dlouhodobější trend.

„Je třeba počítat s dalším nárůstem cen energií, takže příští jaro až lidé dostanou předpis nových záloh za společné prostory spolu s nedoplatky, bude mnoho z nich vystaveno nepříjemné situaci,“ vysvětluje Tomáš Wildt.

Nyní se tak řeší, jakým způsobem navýšit odvody do společné kasy. „V některých domech se čeká na společnou schůzi, která bývá jednou ročně. Jinde se přistupuje k situaci pružněji. Ale vše záleží na tom, jak jsou napsané stanovy domu,“ upozorňuje Jan Kratochvíl z RE/MAX G8 Reality.

U některých domů ale při hledání řešení naráží na nečekané problémy. „Řadu bytů v novostavbách kupovali lidé jako investici, mnohdy šlo také o zahraniční kupce. Tato skupina většinou nemá příliš zájem podílet se na správě nemovitosti v rámci SVJ, neúčastní se shromáždění a blokuje tak případně nutné zásahy do předpisů či výkonu nezbytných správcovských činností. Situace tak bude v tomto kontextu v mnoha SVJ i nadále těžce řešitelná,“ dodává Tomáš Wildt z Vihorev Group.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *