EUR 25.035

USD 22.935

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.035

USD 22.935

Text: Petr Zámečník

24. 07. 2019

Bydlení v Česku: Dostupnost bydlení jako v rozvíjejících se zemích

 

Ceny nemovitostí, nájmy i životní náklady v České republice rostou. Spolu s tím ale rostou i příjmy. Přesto je dostupnost bydlení v Česku na úrovni rozvíjejících se zemí. Kde je líp a kde hůř než v Česku?

Loading



 


Česká republika bohatne a s ní bohatnou i její obyvatelé. Na druhou stranu se růst bohatství projevuje i rostoucími cenami. V posledních letech i díky zamrzlé výstavbě tíží obyvatele zejména větších českých měst růst cen nemovitostí i nájemného. Dostupnost bydlení v Česku se postupně snižuje.
Podle statistiky serveru Numbeo.com dosahoval např. podíl ceny nemovitosti k příjmu v prvním pololetí letošního roku v Česku 14,44. To znamená, že v průměru čeští pracující vydělávají na průměrný byt téměř 14 a půl roku. Lépe i hůře jsou na tom jak rozvíjející se země, tak vyspělé státy. Důvod?
Ve vyspělých státech jsou vyšší příjmy, ale často též vyšší ceny nemovitostí, kdežto v rozvíjejících se zemích jsou sice nižší ceny nemovitostí, ale též nižší příjmy. A rozhodující je v tomto případě, která strana mince vítězí – zda příjmy, nebo ceny nemovitostí.
Graf 1: Ceny nemovitostí k příjmům
numbeo - ceny nemovitostí k příjmům
Zdroj: Numbeo.com

Nedostupné bydlení: Hlavně v zemích s despotickými vůdci

Nejhorší dostupnost vlastnického bydlení je v zemích zmítajících se v nepokojích – Venezuela, Sýrie či Kambodža. Mezi ně se ale vklínil i ekonomicky vysoce rozvinutý Hong Kong, který dlouhodobě bojuje s nedostatkem prostoru a patří mezi oblasti s nejdražšími nemovitostmi na světě.
Tabulka 1:  Pět zemí s nejvyšším poměrem ceny nemovitostí k příjmům

Země Poměr ceny nemovitostí k příjmům
Venezuela 151,48
Sýrie 63,88
Hong Kong 49,38
Kambodža 46,47
Čína 30,29

Zdroj: Numbeo.com
Vydělat si na nemovitost ve Venezuele by trvalo několik generací, které by nesměly utratit ani jeden bolivar na životní náklady. Venezuela se zmítá v obrovské krizi pod svrženým komunistickým diktátorem Nicolásem Madurem. Země stojí před krachem a lidé ji houfně opouštějí do sousedních států.
Obdobný příběh skýtá i Sýrie, která se zatím nevzpamatovala z války s teroristickou organizací Islámský stát. Ostatně i Sýrie je ovládána prezidentem Baššár al-Asadem, který v úřadu po 29 letech vystřídal svého otce. Podle svých slov se těší podpoře syrských obyvatel, přičemž protesty proti jeho vládě mají být vyvolány západními a arabskými zeměmi a džihádisty. Zdá se, že milovaný vůdce má nepřátele všude kolem svého státu… a pronikají i na jeho území.
Hong Kong byl před lety po stoletém pronájmu Velkou Británií vrácen do správy Čínské lidové republiky. Tento krok nejméně vyhovoval hongkongským obyvatelům zvyklým na demokratické procesy, které jsou v komunistické Číně nechtěným zbožím. Čína postupně upevňuje moc – a poslední krok s přípravou zákona o vydávání hongkongských „zločinců“ do pevninské Číny vyvolal mocné protesty.

Dostupné bydlení: Arabské země a USA

Nejdostupnější bydlení je především v arabských zemích, mezi něž se vklínily Spojené státy a Jihoafrická republika.
Tabulka 2: Pět zemí s nejnižším poměrem ceny nemovitostí k příjmům

Země Poměr ceny nemovitostí k příjmům
Saúdská Arábie 2,85
Spojené státy 3,54
Jihoafrická republika 3,78
Spojené arabské emiráty 5,38
Quatar 5,85

Zdroj: Numbeo.com
Všechny země s nejdostupnějším bydlením mají jedno společné: prostor. To je patrné zejména v arabských státech, které se rozkládají na poušti. Ta kromě písečných dun nabízí zejména ropná pole, která jsou zdrojem soudobého arabského bohatství a tvoří tak druhou část rovnice dostupnosti bydlení – vysoké příjmy.
Bydlení ve Spojených státech amerických je hůře dostupné zejména ve větších městech. Mimo ta je bydlení pro obyvatele extrémně dostupné i s ohledem na výši amerických příjmů.

Česká republika: Ve společnosti rozvíjejících se států

Česká republika se ve srovnání poměru cen nemovitostí k příjmům nachází na 28. příčce z 95 sledovaných zemích. Patří tak mezi třetinu zemí s nejhorší dostupností bydlení. Ve svém „sousedství“ hostí rozvíjející se země. To však nevypovídá o tom, že bychom se měli špatně.
Tabulka 3: Země s poměrem ceny nemovitostí k příjmům blízkému České republice

Země Poměr ceny nemovitostí k příjmům
Indonésie 15,05
Peru 14,75
Maroko 14,45
Česká republika 14,44
Bělorusko 14,29
Pákistán 14,14
Černá hora 14,09

Zdroj: Numbeo.com
Zlepšení dostupnosti bydlení v Česku v dohledné budoucnosti nelze příliš očekávat. Developerský trh je stále zamrzlý a příjmy vzrostly v průběhu hospodářského růstu vlivem prakticky nulové nezaměstnanosti na rekordní úroveň. V očekávaném zpomalení by sice neměly příjmy příliš poklesnout (zřejmě vzroste nezaměstnanost), nicméně není předpokládaný ani pokles cen nemovitostí.
Je tak pravděpodobné, že na vlastní byt budou obyvatelé České republiky i nadále vydělávat v průměru 14 až 15 let.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Omezování krátkodobých pronájmů obcemi jde proti vývoji tuzemského trhu i zkušenostem ze zahraničí

Schvalování novely zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu je před druhým čtení. Prozatím v ní navzdory výtkám zůstává pravomoc obcí regulovat krátkodobé pronájmy. Od ní si někteří slibují zlepšení bytové situace a snížení cen nájemného. Jak ale ukazují data z trhu či zkušenosti ze zahraničí, jde o zkreslená očekávání.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 03. 2025

I přístavby a zastřešené zahrádky vyžadují každoroční kontrolu požární bezpečnosti

Každoroční kontroly odborně způsobilou osobou v oblasti požární ochrany, zodpovědné zajištění kvalitní projektové dokumentace a striktní dodržování návodů k instalaci a provozu tepelných zařízení, včetně vyvarování se použití hořlavých materiálů. To jsou klíčové faktory pro zajištění bezpečného provozu pergol, přístřešků a jiných přístaveb.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 03. 2025

Bankám se daří, objemy hypoték jsou stále velmi silné

V únoru objem nově poskytnutých hypoték meziměsíčně stoupnul o silných 13 % na 21,1 miliardy Kč. Pokud hypotéky udrží dynamiku z posledních tří měsíců, objem nových hypoték v roce 2025 může dosáhnout úrovně 278 miliard Kč, o přibližně pětinu výše než před rokem. Výsledky vyplývají z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2025