EUR 24.610

USD 24.180

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.610

USD 24.180

Text: Monika Lukešová

24. 04. 2019

0 komentářů

Stavební zákon by měl zrychlit povolování staveb a snížit ceny bytů. Část může platit už od září

 

Developeři i obyčejní lidé již delší dobu volají po změně stavebního zákona. Dlouhé povolovací procesy mají za následek nedostatek bytů a tím pádem i vyšší ceny nemovitostí. 


Nový stavební zákon by mohl podle Hospodářské komory zkrátit celý povolovací proces z průměrných více jak pěti let na pouhý jeden rok. „Průměrná délka stavebního povolení je přibližně sedm let. Cílem novely je, aby se tato doba zkrátila na méně než jeden rok. Výhodou je, že se tím získá více investorů do rozvoje měst,“ vysvětluje Martin Svoboda, výkonný ředitel developerské společnosti JRD.
Celé povolování staveb by pak díky novému stavebnímu zákonu mělo být o něco jednodušší. „Abychom mohli začít stavět, potřebujeme v současné době získat až dvě stě razítek. To už je opravdu neúnosné. Za nejdůležitější bod stavebního zákona proto považujeme koncentraci na jednom místě v jeden okamžik: to znamená, že pro získání stavebního povolení bude stačit jediná žádost, kterou žadatel podá na jeden úřad a následně získá – do dvou měsíců – jedno razítko,“ dodává Martin Svoboda.
Součástí nového zákona je i tzv. fikce souhlasu, to znamená, že pokud žadatel o povolení stavby neobdrží do třiceti, maximálně do šedesáti dnů rozhodnutí, znamená to, že stavba má zelenou. Týká se to hlavně rozhodnutí od hasičů, hygieniků nebo z odboru územního plánování. Někteří odborníci tuto změnu vítají, podle jiných půjde o další prostor pro korupci a přibude staveb, které by normálně nikdo nepovolil.
Fikce souhlasu pravděpodobně začne platit už od září letošního roku. Pak by podle politiků i investorů mělo jít povolování staveb jako na drátkách. Žádnou jinou možnost, jak zrychlit povolování staveb zatím nikdo nenavrhl.

Jeden stavební úřad

Součástí návrhu nového stavebního zákona je i zřízení centralizovaného stavebního úřadu, který by byl zcela nezávislý na místních politicích.  „Stávající stavební legislativa trpí velkou roztříštěností z hlediska kompetencí, resp. pravomocí vydávat stavební povolení. Máme klasický stavební úřad a pak řadu tzv. speciálních (vodoprávní stavby, silniční stavby apod.). To generuje samo o sobě velkou byrokratickou zátěž a zakládá složitost procesu projektů, ve kterých se kumuluje několik povolení současně,“ uvádí Martin Unger, technický ředitel Passerinvest Group a dodává, že nejdůležitější je sjednocení kompetencí v rámci stavebního práva pod jedno stavební povolení, tedy vytvoření samostatného stavebního úřadu.
Nový stavební úřad by podle odborníků ze Sdružení pro architekturu a rozvoj mohl metodicky a koncepčně vést stávajících 22 místních stavebních úřadů. V centrálním stavebním úřadu by se mohli soustředit jak stavební odborníci s dostatečným administrativním, tak i právní zázemí.  Centrální stavební úřad by nevydával jen územní rozhodnutí, ale i stavební povolení a povolení ve společném řízení.
Zřízení stavebního úřadu by nemuselo trvat dlouho. Praha nemusí čekat na nový stavební zákon, který by měl vstoupit v platnost v roce 2021.  „My jsme dokonce s Prahou měli jednání o tom, že zvažují zřídit jeden úřad už teď, protože jsou si sami vědomi toho, že se stávajícím stavem mají problémy. Praha o tom uvažuje už teď také proto, že ví, jaké bude mít nový model další výhody. Zaprvé budeme sdílet úředníky, bude lepší koordinace stavebních úřadů, už se nebude stávat, že se v jednom kraji povolují stavby tak a v druhém jinak,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, dále však dodala, že není možné, aby měla Praha ambice mít povolovací i odvolací proces pod jednou střechou na magistrátu.
Každopádně nový stavební zákon si klade za úkol zjednodušit a zrychlit povolování staveb. Tím pádem by se mohlo stavět více bytových domů a developerských projektů, takže aktuálně našponované ceny bytů by mohly klesnout.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Rozvod a hypotéka: Vypořádání vnosu ze SJM

Platíte ze SJM hypotéku na byt ve výlučném vlastnictví manžela. Jaká máte při rozvodu práva?

Při rozvodu manželství dochází k vypořádání společného jmění manželů. Pokud ovšem manželé neuzavřeli manželskou smlouvu, kterou by upravili majetkový režim odlišně. Jestliže byly finanční prostředky ze společného jmění vynaloženy na výhradní majetek jednoho z manželů, musí se tyto finanční prostředky vypořádávat. Rozhodnutí Nejvyššího soudu z ledna 2021 ale upřesňuje pravidla.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

27. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.