EUR 24.495

USD 21.737

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.737

Text: Monika Lukešová

24. 04. 2019

Stavební zákon by měl zrychlit povolování staveb a snížit ceny bytů. Část může platit už od září

 

Developeři i obyčejní lidé již delší dobu volají po změně stavebního zákona. Dlouhé povolovací procesy mají za následek nedostatek bytů a tím pádem i vyšší ceny nemovitostí. 


Nový stavební zákon by mohl podle Hospodářské komory zkrátit celý povolovací proces z průměrných více jak pěti let na pouhý jeden rok. „Průměrná délka stavebního povolení je přibližně sedm let. Cílem novely je, aby se tato doba zkrátila na méně než jeden rok. Výhodou je, že se tím získá více investorů do rozvoje měst,“ vysvětluje Martin Svoboda, výkonný ředitel developerské společnosti JRD.
Celé povolování staveb by pak díky novému stavebnímu zákonu mělo být o něco jednodušší. „Abychom mohli začít stavět, potřebujeme v současné době získat až dvě stě razítek. To už je opravdu neúnosné. Za nejdůležitější bod stavebního zákona proto považujeme koncentraci na jednom místě v jeden okamžik: to znamená, že pro získání stavebního povolení bude stačit jediná žádost, kterou žadatel podá na jeden úřad a následně získá – do dvou měsíců – jedno razítko,“ dodává Martin Svoboda.
Součástí nového zákona je i tzv. fikce souhlasu, to znamená, že pokud žadatel o povolení stavby neobdrží do třiceti, maximálně do šedesáti dnů rozhodnutí, znamená to, že stavba má zelenou. Týká se to hlavně rozhodnutí od hasičů, hygieniků nebo z odboru územního plánování. Někteří odborníci tuto změnu vítají, podle jiných půjde o další prostor pro korupci a přibude staveb, které by normálně nikdo nepovolil.
Fikce souhlasu pravděpodobně začne platit už od září letošního roku. Pak by podle politiků i investorů mělo jít povolování staveb jako na drátkách. Žádnou jinou možnost, jak zrychlit povolování staveb zatím nikdo nenavrhl.

Jeden stavební úřad

Součástí návrhu nového stavebního zákona je i zřízení centralizovaného stavebního úřadu, který by byl zcela nezávislý na místních politicích.  „Stávající stavební legislativa trpí velkou roztříštěností z hlediska kompetencí, resp. pravomocí vydávat stavební povolení. Máme klasický stavební úřad a pak řadu tzv. speciálních (vodoprávní stavby, silniční stavby apod.). To generuje samo o sobě velkou byrokratickou zátěž a zakládá složitost procesu projektů, ve kterých se kumuluje několik povolení současně,“ uvádí Martin Unger, technický ředitel Passerinvest Group a dodává, že nejdůležitější je sjednocení kompetencí v rámci stavebního práva pod jedno stavební povolení, tedy vytvoření samostatného stavebního úřadu.
Nový stavební úřad by podle odborníků ze Sdružení pro architekturu a rozvoj mohl metodicky a koncepčně vést stávajících 22 místních stavebních úřadů. V centrálním stavebním úřadu by se mohli soustředit jak stavební odborníci s dostatečným administrativním, tak i právní zázemí.  Centrální stavební úřad by nevydával jen územní rozhodnutí, ale i stavební povolení a povolení ve společném řízení.
Zřízení stavebního úřadu by nemuselo trvat dlouho. Praha nemusí čekat na nový stavební zákon, který by měl vstoupit v platnost v roce 2021.  „My jsme dokonce s Prahou měli jednání o tom, že zvažují zřídit jeden úřad už teď, protože jsou si sami vědomi toho, že se stávajícím stavem mají problémy. Praha o tom uvažuje už teď také proto, že ví, jaké bude mít nový model další výhody. Zaprvé budeme sdílet úředníky, bude lepší koordinace stavebních úřadů, už se nebude stávat, že se v jednom kraji povolují stavby tak a v druhém jinak,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, dále však dodala, že není možné, aby měla Praha ambice mít povolovací i odvolací proces pod jednou střechou na magistrátu.
Každopádně nový stavební zákon si klade za úkol zjednodušit a zrychlit povolování staveb. Tím pádem by se mohlo stavět více bytových domů a developerských projektů, takže aktuálně našponované ceny bytů by mohly klesnout.
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Trendy – vysoká poptávka po rezidenčním bydlení, změny v prodeji a mylné vize o práci z domova

Situace na trhu s nemovitostmi přinesla v uplynulých dvou letech kvůli koronakrizi změny několika trendů. Změny se týkají rezidenčních i komerčních nemovitostí. Schůzky v souvislosti s nákupem nemovitosti totiž probíhají povětšinou online a na podpis smluvních dokumentů je potřeba více času. Navíc enormně vzrostla poptávka po rezidenčním bydlení a nemovitostech jako investici.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 01. 2022

Nových bytů se v Brně vloni prodalo nejvíce za posledních 13 let

Rezidenční trh v Brně zažil v uplynulém roce období plné extrémů. Prodalo se rekordní množství nových bytů od ekonomické krize – celkem 1192, a to i navzdory turbulentnímu vývoji hypotečních sazeb. Rekordní byly také investice kupujících do nových bytů. Celkem lidé za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Po dlouhé době se ovšem zlepšila […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 01. 2022

Analýza: Cenový úprk českých domů a bytů

Zdánlivě okurková sezona mezi Vánoci a Silvestrem přinesla balík velmi pozoruhodných údajů o vývoji indexu cen nemovitostí v loňském třetím čtvrtletí. Hlavní – a dosti překvapivá – zpráva je, že ceny nemovitostí v Česku ve zmiňovaném období meziročně vzrostly o masivních 22 procent. Řeč je o indexu cen bytových nemovitostí neboli house price index, HPI, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *