Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Bytoví designéři budí zájem. Ale pozor, jiný kraj, jiná cena

Monika Lukešová

Nechat si upravit byt od bytového designéra není levná záležitost, ať bydlíte kdekoli. Moderní  bydlení láká čím dál tím víc lidí. Ale ceny za takové služby se v jednotlivých krajích značně liší. Raiffeisen stavební spořitelna zjišťovala, kolik stojí služby interiérových studií napříč Českou republikou. Nejvíc za zvelebení nemovitosti zaplatí lidé ve Zlíně a nejméně naopak v Olomouci.

Rekonstrukce jsou v poslední době v kurzu. Někteří ale nechtějí sami lézt po štaflích anebo přemýšlet kam přijde jaký kus nábytku. Proto si najímají bytové designéry. Tento trend je celkem nový, designerské služby nejsou levná záležitost. Jejich cena závisí hlavně na konkrétních požadavcích klientů a také náročnosti členění nemovitosti. Momentálně je moderní například uspořádání bytu podle zásad Feng Shui. Feng Shui znamená umění udržovat v harmonické rovnováze vodu a vítr. Takové uspořádání prý napomáhá, aby se lidé v daném místě cítili dobře a umožňuje nastolit tu správnou energii, zlepšit životní situaci, mezilidské vztahy, ale i zdraví.

„Investice do služeb bytových designérů může s pořízením či úpravami bydlení výrazně pomoci. Čím vyšší částku investujete, tím více se vám vyplatí poradit se o ní hned v úvodu s profesionálem. Vyhnete se tak možným komplikacím a v případě rekonstrukce i nucenému předělávání. Náklady spojené s využitím služeb odborníků na bydlení, mezi něž patří také bytoví designéři, lze navíc v rámci rekonstrukce či výstavby hradit i z úvěru určeného na bydlení,“ uvádí Jitka Jechová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Odborníky vybírejte nejen podle ceny

V bytě či domě, který si vybavíte, budete trávit podstatnou část svého života, proto se nevyplatí na této službě zrovna šetřit. Na výsledku je to většinou poznat. A když už se rozhodnete pro bytového designéra, počítejte s větší finanční zátěží. Cenu ale neberte jako jediné rozhodující kritérium. Výběru designéra je nutné věnovat také dostatek času. I přes počáteční investici v konečném důsledku ušetříte peníze, čas a nervy.

„Na internetu člověk může najít široké cenové rozpětí za služby designéra. Není však designér jako designér. Často se setkávám s tím, že ne všechny střední a soukromé školy zaměřené na design interiérů své absolventy dostatečně připraví na realitu. Přesto se jejich čerství absolventi i bez dostatečné praxe prezentují jako designéři,“ komentuje zkušenost bytová designérka Hedvika Novotná ze studia NOVOdesign a dodává: „Designér je člověk, který nahlédne do soukromí klienta a bude se mu věnovat třeba i několik měsíců. Důležité jsou proto reference, hotové realizace i to, jak si klient s designérem padnou do oka. Každý designér nabízí různé výstupy své práce a jiný rozsah svých služeb. Proto by si měl člověk předem ujasnit, co všechno od designéra vlastně očekává.“

Cena vizualizace interiéru od bytového designéra

Kraj

Průměrná cena v Kč (vč. DPH)

Olomoucký

15 200–26 400

Ústecký

16 500–23 000

Vysočina

19 000–27 000

Královéhradecký

20 000–24 800

Karlovarský

21 920–27 320

Moravskoslezský

22 125–30 000

Jihomoravský

23 920–33 520

Liberecký

24 000–30 200

Plzeňský

26 000–35 800

Jihočeský

26 400–35 400

Středočeský

27 800–39 500

Praha

33 200–50 200

Pardubický

34 900–36 900

Zlínský

38 500–40 500

Zdroj: RSTS; Do srovnání bylo zahrnuto celkem 64 studií ve 14 krajích. Cena vizualizace je určena na modelovém příkladu bytu o rozloze 60 m2.

srovnani-sluzeb-designeru-cr

 

 

Anketa: Využili byste služeb bytového designéra?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *