Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Byty v České republice patří k nejdražším v regionu. Nejlevnější koupíte v Maďarsku

Monika Lukešová

V Evropě jsou nejdražší byty v Paříži a v Londýně. Ceny bytů v České republice jsou stále vyšší než například v Polsku a v Maďarsku. Pozitivní však je, že na ně vyděláváme rychleji než ostatní Evropané. Ukázala to studie společnosti Deloitte s názvem Property Index, která analyzovala vývoj cen nemovitostí a rezidenčních trhů ve 14 zemích Ruska, Evropy a Izraele.

Pokud chcete vyměnit Českou republiku například za Vekou Británii a nechcete bydlet jinde, než nedaleko centra samotného Londýna, budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Ceny nových bytů v této lokalitě přesahují 10 tisíc eur za metr čtvereční. V našich končinách pořídíte byt podstatně levněji. Za novostavbu zaplatíte v Česku v průměru 1 186 eur za metr čtvereční.

Pokud ale chcete ušetřit, sáhněte po nabídce maďarských realitních kanceláří. Metr čtvereční vás v Maďarsku vyjde na 917 eur.

Stejně jako u prvního rande, je i u nákupu nemovitosti důležitá lokalita. „Ceny bytů v Praze převyšují republikový průměr více než dvojnásobně podobně jako v Hamburku, Londýně nebo Paříži. V Praze tak například ceny nových rezidenčních nemovitostí převyšují ty ve Varšavě o 750 eur za metr čtvereční a jsou srovnatelné například se španělským Madridem, kde došlo v posledních letech na rezidenčním trhu ke značnému ochlazení,“ uvedla Diana Rádl Rogerová, partnerka ve společnosti Deloitte, která je odpovědná za odvětví nemovitostí ve střední Evropě.

Hlavní metropole jsou pochopitelně dražší ve všech zemích. Ale Praha je drahá, i když budeme srovnávat jen hlavní města Evropy. Metr čtvereční je ve varšavské novostavbě překvapivě o 750 eur levnější než v Praze. Pražské ceny bytů jsou srovnatelné například se španělským Madridem, kde podle Rádl Rogerové došlo v posledních letech k ochlazení rezidenčního trhu.

V případě, že chcete ušetřit, určitě neuvažujte o nákupu nemovitosti v Mnichově. Ten je nejdražším německým městem z hlediska pořízení rezidenční nemovitosti. Mnichov loni vykázal průměrnou cenu 5 600 eur za metr čtvereční. Společně s Moskvou tedy překračují průměr cen v dané zemi více než trojnásobně. Pro upřesnění, v Moskvě stojí metr čtvereční 4 200 eur.

Starší byty bývají levnější, ale ne vždy

Tisíce eur stojí v metropolích jen z brusu nové byty. Starší stavby mají u inzerátů rozhodně nižší cenu. V Maďarsku je starší byt levnější dokonce o 49 procent než novostavba v podobné lokalitě. Výjimky potvrzují pravidlo a tak opačná situace není nic neobvyklého. V Portugalsku a ve Velké Británii mají pravděpodobně rádi nádech letitého prachu, než moderní punc novostaveb. V těchto zemích ceny starších bytů jsou o 17 a 6 procent vyšší než u těch nových.

Napříč Evropou je i různá dostupnost bydlení. „Dostupnost vlastního bydlení se ve sledovaných zemích výrazně liší. Zatímco v Dánsku je k pořízení nového rezidenčního bydlení zapotřebí 2,1 násobek průměrného ročního hrubého příjmu, v České republice je to již 7,2 násobek, podobně jako v Polsku a Maďarsku se 7,4 násobkem. Pro pořízení nového bytu v Izraeli je pak dokonce nutné počítat s 12 ročními platy,“ doplnil Petr Hána, manažer společnosti Deloitte pro oblast nemovitostí a stavebnictví.

Jestli tedy plánujete pořídit si nemovitost v jiné, než pražské metropoli, pečlivě stěhování zvažte. Možná se tu nemáme tak špatně, jak se některým zdá.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Byty v České republice patří k nejdražším v regionu. Nejlevnější koupíte v Maďarsku”

  1. jendaaa napsal:

    byt

    Byty jsou drahé to je jedna věc, ale drahé je tak trochu dělají realitní kanceláře a jejich provize. Už existuje alespoň pár serverů jako je http://www.re­alitnirevoluce­.cz/inzerce. Kde se za prodej nebo pronájem nemovitostí neplatí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *