EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Závist Čechům není cizí. V hledáčku je často i bydlení

 


 

Závist se ale netýká jen známých a sousedů, ale také rodiny. Čtvrtina z nás se také setkalo se závistí v rámci vlastní rodiny. „Nadpoloviční procento Čechů považuje závist za typicky český rys a tvrdí, že jsme závistivější než obyvatelé ostatních evropských zemí,“ uvádí výsledky průzkumu ředitel marketingu Hypoteční banky Jiří Ochec.

Lidé si samozřejmě nezávidí jen bydlení ale také peníze, a to to bez ohledu na pohlaví, věk či společenské postavení. Typický závistivec je podle průzkumu muž ve věku 18 až 29 let se středoškolským vzděláním, nebo stále studujícího, který žije v krajském městě.

Z bydlení si Češi závidí hlavně zahradu, terasu, krb nebo fakt, že někdo žije ve vlastním rodinném domě.

Před návštěvou hlavně zakrýt nedostatky

Když čekáme návštěvu, chceme se přeci jen trochu vytáhnout. Proto jsou nejlepší hlášené návštěvy a ne přepadovky. Většina lidí se totiž stydí za nepořádek, starou kuchyň, umakartovou koupelnu nebo za špinavá okna.

Oproti tomu se rádi chlubíme třeba vlastním domem. Zatímco ženy nejčastěji rády zmiňují právě vlastní dům či byt, soběstačnost a také schopnost zařídit si domácnost tak, aby se v ní všichni členové cítili příjemně, muži oceňují především dosažené vzdělání, úspěch v zaměstnání či podnikání.

REKLAMA

Muži jsou také velmi hrdí na fakt, že dokázali zplodit dítě (a že se jim jako první narodil syn) a také manuální zručnost.

Závidíme, ale neštěstí nepřejeme

Jen třetina z dotázaných občas zatouží po tom, aby ti, kteří jsou na tom lépe, o svůj majetek a postavení přišli. Naopak ti, kteří už se se závistí setkali, se nijak zvlášť nevytahují a svým přátelům a blízkým neukazují vše, aby je nutili k závisti.  

„Pokud si všichni závidíme peníze a úspěch, podvědomě závidíme i způsoby, jakými jich dosahujeme,“ komentuje výsledky průzkumu Marta Boučková. „Ženy tedy závidí ostatním ženám jejich krásu, protože ji považují za jakousi vstupenku k bohatšímu partnerovi a tím pádem vyššímu životnímu standardu, případně dobrou kariéru, která jim dodá pocit nezávislosti a svobody. Mužům se zase nelíbí, když jiný muž vybuduje úspěšnou firmu nebo rychle postupuje po kariérním žebříčku, protože vidí všechny ty pozitivní efekty, které to s sebou přináší: více peněz, lepší dům a auto, hezčí partnerku, větší sebevědomí.“

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *