EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Ministerstvo si posvítí na energetické průkazy budov. Pokut bude přibývat

 


 

Průkazy energetické náročnosti jsou v podstatě povinné od roku 2009. Dříve je ale musely mít jen nové budovy, nebo velké procházející rekostrukcí. Od ledna roku 2013 se ale povinnost rozšířila i na vlastníky rodinných domů, bytů a společenství vlastníků jednotek.

Státní energetická inspekce delší dobu štítky nijak zvlášť neřešila. S kontrolami se začalo v podstatě až koncem loňského roku. Někteří opravdu na neplnění povinností doplatili a čelili pokutě. Štěstí měla paní ze středních Čech, která si sice při prodeji nemovitosti nenechala energetický průkaz náročnosti budovy vystavit, ale nakonec bylo možné ho vydat zpětně.

V tomto případě bylo naštěstí možné vystavit průkaz zpětně. Paní tak ušetřila 50 tisíc na pokutě. Je ale pravdou, že prodávající si často energetický průkaz nenechá vystavit, pokud si ho kupující přímo nevyžádá,“ říká Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space. Takový postup se podle Lošťáka už nyní nedá očekávat.

Kontroly budou přísnější

Ministerstvo průmyslu a obchodu má v plánu, že by kontrola měla proběhnout u 10 procent již vydaných průkazů. Další novinkou je, že kontroloři se také mají zaměřit na ověření vstupních údajů o budově, které budou porovnány s výsledky uvedenými v průkazu. Cílem je tak více dohlížet na kvalitu vydávaných průkazů.

Podle novely, která zatím ještě neplatí, je v plánu, že energetičtí specialisté budou evidovat všechny průkazy ve společné databázi. Taková kontrola však zjednoduší dohled nad vystavenými průkazy a bude možné rychleji odhalovat takové, které na první pohled vykazují zvláštnosti.

REKLAMA

Vyškolený expert je schopen odhalit podivný energetický průkaz i od stolu. Hlavními znaky jsou například neodpovídající stáří budovy vzhledem k udělené známce, její způsob zateplení či typ oken,“ říká Lošťák.

Otázkou je, pokud ministerstvo dotáhne své plány do konce. Pak by museli zpracovatele energetických průkazů čelit nemalému tlaku a více dbát na kvalitu provedení. A to je jenom dobře.

Občas se setkáme s energetickými průkazy, které vůbec neodpovídají realitě. Na první pohled je u nich jasné, že inspektor se ani neobtěžoval se zaměřením a osobní návštěvou nemovitosti,“ říká Václav Pelcl, ředitel realitní kanceláře Comfort Residence.

Podle jeho názoru se majitelé nemovitostí často snaží na průkazech ušetřit. Problém je ale v tom, že tím mohou potenciální zájemce o koupi nemovitosti uvést do velmi nepříjemných situací. „Lidé se často spoléhají na informace, které jim prodávající dodá a už o nich více nepřemýšlí. Snadno tak mohou nabýt dojmu, že 30 let starý dům je skutečně po takové rekonstrukci, že prakticky nevyžaduje žádné náklady na vytápění a provoz. Pokud si nevezmou na koupi odborníka a informacím uvěří, nestačí se později divit,“ dodává Pelcl.

REKLAMA

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *