EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Ministerstvo si posvítí na energetické průkazy budov. Pokut bude přibývat

 


 

Průkazy energetické náročnosti jsou v podstatě povinné od roku 2009. Dříve je ale musely mít jen nové budovy, nebo velké procházející rekostrukcí. Od ledna roku 2013 se ale povinnost rozšířila i na vlastníky rodinných domů, bytů a společenství vlastníků jednotek.

Státní energetická inspekce delší dobu štítky nijak zvlášť neřešila. S kontrolami se začalo v podstatě až koncem loňského roku. Někteří opravdu na neplnění povinností doplatili a čelili pokutě. Štěstí měla paní ze středních Čech, která si sice při prodeji nemovitosti nenechala energetický průkaz náročnosti budovy vystavit, ale nakonec bylo možné ho vydat zpětně.

V tomto případě bylo naštěstí možné vystavit průkaz zpětně. Paní tak ušetřila 50 tisíc na pokutě. Je ale pravdou, že prodávající si často energetický průkaz nenechá vystavit, pokud si ho kupující přímo nevyžádá,“ říká Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space. Takový postup se podle Lošťáka už nyní nedá očekávat.

Kontroly budou přísnější

Ministerstvo průmyslu a obchodu má v plánu, že by kontrola měla proběhnout u 10 procent již vydaných průkazů. Další novinkou je, že kontroloři se také mají zaměřit na ověření vstupních údajů o budově, které budou porovnány s výsledky uvedenými v průkazu. Cílem je tak více dohlížet na kvalitu vydávaných průkazů.

Podle novely, která zatím ještě neplatí, je v plánu, že energetičtí specialisté budou evidovat všechny průkazy ve společné databázi. Taková kontrola však zjednoduší dohled nad vystavenými průkazy a bude možné rychleji odhalovat takové, které na první pohled vykazují zvláštnosti.

REKLAMA

Vyškolený expert je schopen odhalit podivný energetický průkaz i od stolu. Hlavními znaky jsou například neodpovídající stáří budovy vzhledem k udělené známce, její způsob zateplení či typ oken,“ říká Lošťák.

Otázkou je, pokud ministerstvo dotáhne své plány do konce. Pak by museli zpracovatele energetických průkazů čelit nemalému tlaku a více dbát na kvalitu provedení. A to je jenom dobře.

Občas se setkáme s energetickými průkazy, které vůbec neodpovídají realitě. Na první pohled je u nich jasné, že inspektor se ani neobtěžoval se zaměřením a osobní návštěvou nemovitosti,“ říká Václav Pelcl, ředitel realitní kanceláře Comfort Residence.

Podle jeho názoru se majitelé nemovitostí často snaží na průkazech ušetřit. Problém je ale v tom, že tím mohou potenciální zájemce o koupi nemovitosti uvést do velmi nepříjemných situací. „Lidé se často spoléhají na informace, které jim prodávající dodá a už o nich více nepřemýšlí. Snadno tak mohou nabýt dojmu, že 30 let starý dům je skutečně po takové rekonstrukci, že prakticky nevyžaduje žádné náklady na vytápění a provoz. Pokud si nevezmou na koupi odborníka a informacím uvěří, nestačí se později divit,“ dodává Pelcl.

REKLAMA

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *