EUR 23.735

USD 22.030

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.735

USD 22.030

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

13. 05. 2022

0 komentářů

Časovaná bomba: nájemníci nebudou mít na doplatky za energie

 

V posledních měsících dramaticky rostoucí ceny energií budou mít zásadní dopad i na nájemní bydlení. Velká část majitelů těchto nemovitostí má totiž energie napsané přímo na sebe a svým nájemníkům nezměnila výši záloh. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, roční nedoplatky přitom mohou za současné situace i v menším bytě snadno dosáhnout desítek tisíc korun, což může zkomplikovat situaci nájemců a následně i pronajímatelů.

Loading



 

 „Ceny energií v porovnání s loňskem dramaticky vzrostly, u plynu se jedná až o násobky původních cen. Majitelé nemovitostí na pronájem s tím přitom většinou nepočítali a ani se s nájemníky nedohodli na okamžité úpravě výše záloh. Nájemníci tak často ani nemají ponětí o tom, že by se jich všude propírané zdražování týkalo také. Až ale uvidí roční vyúčtování, budou nemile překvapeni a komplikace to přinese nejen jim, ale i pronajímatelům. Ti totiž nekladou dostatečný důraz na právní ochranu svého majetku a často mají se svými nájemci nedostatečně nastavené smlouvy,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

 Sazby za dodávky plynu a elektřiny se od minulého roku prakticky zdvojnásobily a nadále rostou. Za vše hovoří příklad konkrétní pražské nemovitosti o velikosti 3+kk určené k pronájmu. Díky změně sazeb se předpokládá, že celkové roční náklady za aktuální období vzrostou při nezměněné spotřebě o zhruba 40 až 100 procent – tedy z 44 362 Kč až na 88 724 Kč oproti období minulému. Vyšší číslo se týká situace, kdy je nucený přechod k novému dodavateli kvůli krachu toho dosavadního.

 „Samozřejmě záleží na konkrétních tarifech a případných fixacích cen u jednotlivých poskytovatelů energií, ale nárůsty budou tak jako tak dříve či později dramatické. Negativní dopad to bude mít na všechny nájemníky a v případě jejich platební neschopnosti i na pronajímatele. Krajní řešení – vystěhování neplatícího nájemníka – totiž může trvat i roky, přitom majitel nemovitosti z ní nebude po celou dobu mít žádný příjem, naopak musí vynakládat další peněžní prostředky,“ uzavírá advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemáte svůj domov podpojištěný?

Rady a tipy na úsporné hospodaření se na nás v poslední době hrnou ze všech stran. Efektivní nakládání s penězi je v dobách vysoké inflace sice skutečně nezbytné, přesto však existují položky, na kterých by se šetřit nemělo. Jednou z nich jsou výdaje na pojištění nemovitosti a domácnosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2023

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *