EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 08. 2023

0 komentářů

Ceny bytů a domů ve druhém čtvrtletí klesly, pozemky zdražují

 

Ve druhém čtvrtletí roku 2023 ceny bytů klesly mezičtvrtletně o dalších 2,1 procenta a rodinných domů o 0,6 procenta. Naproti tomu ceny pozemků se v porovnání s prvním kvartálem dále zvedly, a to o dvě procenta. Vyplývá to z HB Indexu finanční skupiny ČSOB.

Loading 

Pozvolný pokles cen bytů a přechod do nájemního bydlení

Stejně tak jako v prvním kvartále tohoto roku, i ve druhém pokračuje pokles cen bytů napříč všemi kraji České republiky.

„Tempo poklesu mezi prvním a druhým kvartálem mírně zpomalilo, ceny bytů však i nadále klesají,“ říká Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky. „V meziročním měřítku se snížily ceny bytů o 3,2 procenta. Tento vývoj je očekávaný a bude pokračovat.  Zajímavé je například to, že klesá zájem i u dříve populárních typů bytových jednotek, jako jsou 3+1 a 3kk. I nadále však platí, že se investice do vlastního bydlení dlouhodobě vyplatí, mimo jiné jako ochrana proti inflaci a také jako způsob zabezpečení na stáří,“ dodává.

Největší pokles cen zaznamenaly byty v Ústeckém (-5,7 procenta), Jihočeském (-4,3 procenta), Libereckém (-3,7 procenta) a Olomouckém (-2,8 procenta) kraji. V Praze se ceny bytů snížily o 2,2 procenta, přičemž klesala i cena novostaveb. Naopak nejméně ceny zlevňovaly na Vysočině.

Co se celkového objemu prodeje bytů týče, na trhu je možné sledovat postupnou stabilizaci. Nabídka se ustálila, a tak zvolnil i propad cen. Prodávající se častěji snaží nalákat kupující na individuální slevy, a to jak u starších nemovitostí, tak u novostaveb. V případě panelových bytů jsou přitom slevy často až dvakrát vyšší než u těch cihlových. Až pětinásobně se v některých regionech prodloužila prodejní doba nemovitostí.

REKLAMA

Populární nadále zůstává nájemní bydlení: „Významnou změnu můžeme vidět především u mladé generace, která už tolik nekupuje tzv. startovací byty, ale jde rovnou do nájmu. To však komplikuje malá nabídka nájemního bydlení mimo velká města,“ dodává Martin Vašek.

HB Index: Byty

Ceny pozemků neustále rostou

Nadále pokračoval cenový růst pozemků. Největší vliv na vývoj cen má přitom v tomto ohledu velikost pozemku a jeho tvar, vybavení inženýrskými sítěmi, dopravní dostupnost a občanská vybavenost, orientace ke světovým stranám a svažitost.

Poptávka přitom stále převyšuje nabídku. S rostoucí cenou pak roste také zájem o pozemky ve vzdálenějších lokalitách od okrajů velkých měst. Zde však nabídku výrazně brzdí zastaralé územní plány a kapacity infrastruktury.

REKLAMA

HB Index: Pozemky

Úspornější domy hrají prim, rekreační dále padají

V druhém kvartále klesala také poptávka po rodinných domech a rekreačních objektech. Na trhu se značně promítl nezájem kupujících o velké rodinné domy bez rekonstrukce, a to zejména kvůli přetrvávajícímu růstu cen energií. U druhého zmíněného typu nemovitostí, tedy u rekreačních objektů, byl propad dramatický, řádově až o 40 procent.

Zájmu se pak naopak těší levnější rodinné domy. V největším objemu výstavba probíhá ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Popularitě se těší také modulární dřevostavby, ale i kontejnerové a mobilní domy.

REKLAMA

„Trend úsporného bydlení pozorujeme na českém trhu nemovitostí už od minulého roku. Rostoucí ceny energií zájem spotřebitelů ještě akcelerovaly,“ říká Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky.

HB Index: Rodinné domy

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *