EUR 25.110

USD 23.724

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.110

USD 23.724

Text: Petr Zámečník

05. 05. 2014

3 komentáře

Ceny bytů stoupají. Rekordních úrovní ale zdaleka nedosahují

 


 

Nabídkové ceny bytů v prvním letošním kvartálu vzrostly. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku stouply o 0,8 % a meziročně si připsaly rovná 3 %. V Praze přitom rostly ceny rychleji (meziročně +3,8 %) než v ostatních částech České republiky (+2,2 %).

Graf 1: Vývoj nabídkových a realizovaných cen bytů

(průměr roku 2010 = 100)
ceny-bytu-2014-01

Zdroj: ČSÚ

Realizované ceny bytů jsou zatím známé pouze za druhé čtvrtletí loňského roku. Pokud ale bude jejich vývoj kopírovat vývoj nabídkových cen, dosáhnou průměrné úrovně z roku 2010 pravděpodobně ve třetím čtvrtletí, nejpozději do konce minulého roku. Pražské nemovitosti již cen referenčního roku 2010 dosáhly.

REKLAMA

K rekordním úrovním mají jak nabídkové, tak realizované ceny ještě daleko. Nejvyšší úrovně dosáhly v druhém pololetí roku 2008 (u nabídkových cen dosahovaly 111,9 % roku 2010 a u realizovaných cen dokonce 123,1 %).

Finanční krize cenami bytů zamávala poměrně zásadně. Realizované ceny nabraly dech až na přelomu roku 2012 a 2013. Do té doby ztratily v nominálním vyjádření 20,02 % z maximálních dosažených cen. Ve stejném čase vzrostla inflace měřená indexem spotřebitelských cen o 8,77 %. Reálný pokles cen bytů se tak blíží 30 %.

Poučka realitních makléřů, že v dobrých lokalitách jsou ceny stabilnější, je v hrubém nástřelu potvrzena i v datech realizovaných cen. Za „lepší“ lokalitu je považována Praha, která má širší pracovní příležitosti spojené s vyššími příjmy. Realizované ceny v Praze mezi vrcholem v „realitní bublině“ a dnem po „realitní krizi“ poklesly o 17,8 %, zatímco ceny v ostatních částech republiky se snížily o 21,3 %.

Nabídkové ceny tak vysoké výkyvy jako realizované ceny nemají. Od svého vrcholu v závěru roku 2008 ke svému dnu ve třetím čtvrtletí 2012 poklesly pouze o 14,2 % v nominálním vyjádření.

REKLAMA

Graf 2: Vývoj rozdílu mezi realizovanými a nabídkovými cenami bytů
ceny-bytu-2014-02

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČSÚ

Zajímavostí je vývoj rozdílu mezi nabídkovými a realizovanými cenami bytů. Rozdíl uváděný v Grafu 2 není absolutní, neboť vychází z průměrných nabídkových a průměrných realizovaných cen roku 2010. Ukazuje tak velikost odchylky od rozdílu mezi nabídkovými a realizovanými cenami od odchylky v roce 2010.

Nejvyšší rozdíl mezi nabídkovými a realizovanými cenami byl v roce 2007 a v roce 2008 před pádem banky Lehman Brothers a začátkem finanční krize. Rozdíl oproti roku 2010 dosahoval nejvíce 16,5 procentních bodů ve 2. čtvrtletí 2007 a poté se držel další 4 čtvrtletí nad 15 procentními body. V roce 2009 rozdíl významně klesal, jak se realizované ceny snižovaly rychleji, než jak stihly reagovat nabídkové ceny v realitní inzerci.

REKLAMA

Je-li rozdíl mezi realizovanými a nabídkovými cenami výrazně vyšší, než jaký je obvyklý stav, pak je vhodné nákup nemovitosti přehodnotit. Ceny v takovém případě také rostou, ale nabídkové nestačí růst tak rychle, jako realizované.[1] Realitní trh se přehřívá a pravděpodobně se jedná o cenovou bublinu.

V roce 2007 docházelo velmi často k situacím, kdy byla nemovitost inzerována za určitou cenu a následně prodána za cenu výrazně vyšší, neboť poptávka byla v realitním boomu enormní. Kupující brali téměř cokoli za téměř libovolnou cenu pod dojmem, že nemovitosti nikdy neklesají. A pak přišel jejich strmý pád.

V současné době je rozdíl mezi nabídkovou a poptávkovou cenou nemovitostí stabilizovaný a pod úrovní roku 2005 – 2006, které předcházely přehřátí trhu. Z tohoto pohledu se jeví doba pro nákup nemovitosti jako příznivá.


[1] Může dojít i k situaci, kdy ceny klesají – a realizované ceny klesají rychleji než nabídkové. To ale znamená, že je vhodné s nákupem počkat, protože je velmi pravděpodobné, že ceny ještě klesat budou.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex: V prosinci akceleroval pokles úrokových sazeb hypoték

Úrokové sazby hypoték podle Swiss Life Hypoindexu zaznamenaly v prosinci druhý nejvýraznější pokles v letošním roce, a to o desetinu procentního bodu. Celkově letos sazby hypoték klesly o 0,8 procentního bodu. Pro porovnání, Česká národní banka (ČNB) snížila ve stejném období klíčovou dvoutýdenní repo sazbu o 2,75 procentního bodu. Ani bankéři už nepopírají, že je prostor pro […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

06. 12. 2024

Analýza: Bydlení v Praze je nejméně dostupné z celé střední Evropy

Poptávka po nových bytech v Praze se letos meziročně téměř zdvojnásobila. Nabídka ale zvýšený zájem nestíhá pokrýt, a to i přesto, že podle nejnovější analýzy Central Group počet bytů, které investoři v metropoli připravují, narostl již na téměř 150 tisíc. Kvůli pomalému povolování se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh. V důsledku […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2024

Komentář: Povolování staveb v Česku zkolabovalo, doslova

Stavebnictví patří k hlavním pilířům české ekonomiky. Rozvoj je závislý na dostatečné infrastruktuře, demografický vývoj s sebou nese potřebu nových škol, nemocnic či domovů pro seniory. Zásadní je také bytová výstavba, protože někde bydlet potřebuje každý. O to smutnější je sledovat stav, do kterého se české stavebnictví dostalo.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • petr.f

    5 května, 2014

    Když koukám na ten graf, tak cena bytů po krizi u nás vlastně ani moc nepoklesla, což mě překvapuje, protože se předpovídaly větší propady. Pořád si myslím, že ceny bytů v panelácích v Praze jsou absurdně vysoké, ale někdo je asi kupuje, když se ceny drží. Divné.

    Odpovědět

  • mk

    6 května, 2014

    cena bytu odpovida mnozstvi pracovnich prilezitosti. V Praze je nizka nezamestnanost, takze se tam sunou lidi ze Slovenska a z Moravy. Ti co v Praze makaji musi nekde bydlet. Proto cena v Praze prakticky neklesla.

    Pak si vem byty treba v Bruntale. Z 20 tisicoveho mesta ti odejde 2500 lidi (papirove je tam stale 19500, ale realene se 2500 lidi odstehuje z praci).
    O byty neni zajem a tak se cena propadne treba o 40% na 400 tis za 2+1.

    No a kdyz to vsechno vezmes pro vsechny nemovitosti, mesta, nebo kraje (to ten graf nerika, odkud to bere) a kompletne zprumerujes, vyjde ti nicnerikajici paskvil. Pro Prazaka ten graf nema zadnou vypovidajici hodnotu stejne jako pro cloveka z Bruntalu.

    Ten graf neber vazne…

    Odpovědět

  • petr.f

    7 května, 2014

    Tak u nás v Mostě se 2+1 i v cihlových domech prodávají za 200 tis (v panelácích i za méně).
    Pořád nerozumím vysokým cenám panelákových bytů v Praze, protože ti nezaměstnaní se stěhují do nájemních bytů a ceny nájemného v Praze spíše klesá, takže to neodpovídá tomu, co píšete (přece by mělo nájemné růst, když roste zájem, ale není tomu tak)

    Odpovědět