EUR 25.325

USD 23.768

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.325

USD 23.768

Text: Jana Poncarová

17. 07. 2020

1 komentář

Elektřina i plyn na velkoobchodním trhu zlevňují. Ušetříme?

 

Ceny elektřiny i zemního plynu pozvolna klesaly už od začátku letošního roku. Koronavirová krize zlevňování akcelerovala. Ovlivněny jsou hlavně ceny na krátkodobém denním trhu a šetří tak ti, kdo mají produkty navázané přímo na tyto ceny.

Loading 


Pandemie koronaviru zlevnila benzín a naftu a zdá se, že by mohla podobně ovlivnit i ceny elektřiny a zemního plynu pro domácnosti i podniky. Důvodem je pokles cen na velkoobchodních burzách. Úspory předvídají analytici a opatrně i dodavatelé. Dodávají ale, že bude záležet na dalším vývoji na trhu a také na tom, jakou strategii energetické společnosti pro nákup zvolily.

Krátkodobý trh versus dodávka na příští rok

Zlevňování se nejvíce dotklo cen energií na krátkodobém denním trhu, kde se okamžitě projevuje reálná nabídka a poptávka na následující den. Zde se ceny elektřiny propadly až pod hranici 30 euro za megawatthodinu, aktuálně se pohybují kolem 36 euro za megawatthodinu.
Z toho profitují firmy a domácnosti, které mají sjednané produkty, jež jsou přímo na tyto ceny navázány. Důvodů, proč ceny na krátkodobém denním trhu klesají, je více.

„Svoji roli hraje propadající se poptávka, protože se během pandemie zastavil nebo významně omezil provoz v oblasti služeb, produkci zastavily i některé výrobní podniky. Zároveň klesající výroba snížila objem emisí, tedy i potřebu emisních povolenek, jejichž cena rovněž klesá a znásobuje pokles ceny elektřiny,“ vysvětluje Hana Novotná, tisková mluvčí společnosti Bohemia Energy.

Na situaci ale reagují i ceny elektřiny s dodávkou v příštím roce, za něž dodavatelé právě nyní energii nakupují. Tyto ceny aktuálně oscilují kolem 46 euro za megawatthodinu. Jsou tedy stále o 10 euro dražší než na krátkodobém trhu. Od poloviny května, kdy byla cena necelých 41 euro za megawatthodinu, tedy cena na rok 2021 vzrostla o 5 euro.

„Zda bude tento trend pokračovat, nikdo nedokáže s určitostí říct. Je však již nanejvýš pravděpodobné, že dopady pandemie budou ovlivňovat poptávku po elektřině i v příštím roce a sníží se i produkce emisí z výroby. To vše by mělo tlačit ceny dolů. Ale jaká bude realita, nikdo neví,“ komentuje situaci Hana Novotná.

REKLAMA

Záleží na nákupní strategii dodavatelů

Zdrženlivě se k situaci na velkoobchodních trzích staví i největší dodavatel elektřiny v České republice, společnost ČEZ. „Ceny komodit na velkoobchodním trhu samozřejmě sledujeme a vyhodnocujeme. Pokles je tak možný do cen promítnout až s určitým zpožděním, a pokud ceny vydrží níže delší dobu. U některých fixovaných produktů, jejichž ceny upravujeme pravidelně spolu s vývojem velkoobchodních cen na následující roky, jsme už ceníky od snížili,“ říká tiskový mluvčí Roman Gazdík.
Mnoho dodavatelů uplatňuje po předchozích zkušenostech konzervativní nákupní strategii, kdy většinu energií nakupují na velkoobchodních trzích postupně a dopředu. To se týká zejména zákazníků ze segmentu domácností a maloodběru. Proto pokud by stávající trend nízkých cen na burzách pokračoval, lze předpokládat, že v koncových cenách spotřebitelů se to projeví v řádu několika měsíců. Záleží také na kurzu koruny a samozřejmě i na konkurenci a vývoji ekonomické situace.

Větší šanci zlevnit má zemní plyn

Pokud se ale podíváme na srovnání aktuálních cen na velkoobchodních trzích, tak zejména u elektřiny platí, že se vrátila na úroveň před vypuknutím koronavirové krize. Například v polovině února se elektřina obchodovala za 46 euro za megawatthodinu, tedy stejně jako nyní. V dubnu, kdy koronavirová krize kulminovala, ale klesla i pod hranici 40 euro.

Analytik Jiří Gavor ovšem další nárůst cen energií nepředpovídá. „Domnívám se, že ekonomické problémy jsou spíše ještě před námi, a tak pro další růst v tomto roce moc prostoru nevidím. Ještě lépe, z pohledu koncových odběratelů, jsou na tom ceny plynu, tam jde o dlouhodobý pokles. U obou komodit proto očekávám výhodnější nabídky, kde načasování bude záviset na marketingové taktice dodavatelů. Příští topná sezóna bude proto pro spotřebitele levnější, zejména u těch, kteří topí plynem,“ konstatuje.

Podle Romana Gazdíka bude pro další vývoj zákaznických cen plynu důležité, jak dlouho současný trend nižších velkoobchodních cen vydrží. „Komodity pro naše zákazníky nakupujeme průběžně v předstihu jednoho i více let tak, abychom zákazníky ochránili před prudkými výkyvy volatilních velkoobchodních cen,“ říká.
Kdo chce šetřit už nyní, může si sjednat produkty, které jsou navázané přímo na velkoobchodní ceny. „Tito odběratelé mají tak kromě jiného jistotu v tom, že přesně vědí, kolik platí dodavateli za jeho služby a kolik platí za energie. Nemůže se tak stát, že ceny na velkoobchodním trhu zlevní a dodavatel nechá prodejní ceny beze změny. Zároveň platí, že se prodejní koncové ceny budou chovat přesně tak, jaká změna proběhne na velkoobchodní trhu a jak se bude vyvíjet kurz koruny,“ uzavírá Hana Novotná.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny energií 2023

Jak moc nízko můžou ještě klesnout ceny energií?

Cena elektřiny a s ní také cena plynu a ropy jsou hodně žhavým tématem už déle než rok. Jak to ale vypadá, tak situace se začíná obracet a energie v současné době výrazně zlevňují. Už před pár měsíci začali dodavatelé elektřiny zlevňovat a cenou se dostali dokonce pod vládní zastropování. Bude to takto vypadat celý […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Pokojová teplota

Jaká je běžná pokojová teplota v zemích EU

V souvislosti s nastávající zimou a energetickou krizí se objevila řada tipů, jak ušetřit na topení. Každé snížení topení o 1 °C může totiž ušetřit až 7 % účtu za vytápění v domácnosti. Průměrná teplota v domácnostech v EU je podle statistik 22 °C, ale platí, že je možné bez problémů fungovat jen při 19 […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 10. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Mazanec

    17 července, 2020

    Díval jsem se, že nabídky dodavatelů, který jsou ovlivněný trhem teď vévodí kalkulačkám a jsou na vrchu. Já uvažuji o bezDodavateli, ten to má taky v tomhle podání jen se zelenou energií a to má taky svoje plus. 

    Odpovědět