EUR 25.070

USD 22.537

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.070

USD 22.537

Ceny zemědělské půdy: Dvouciferný růst střídá stagnace

 

Průměrné tržní ceny zemědělské půdy rostly v roce 2018 nejpomaleji za posledních 14 let. Po předchozích několika letech dvouciferného růstu tak přichází stagnace. Co přinese zemědělské půdě rok 2019?

Loading



 


V posledních 14 letech ceny zemědělské půdy trvale rostly. Od roku 2014 do roku 2017 se meziroční růst tržních cen zemědělské půdy pohyboval nad 10 %. V roce 2016 dosáhl růst dokonce 25,5 % a v roce 2017 15,2 %. V loňském roce sice průměrné tržní ceny ještě rostly, ale pouze o 2,4 %. „V roce 2018 lze po dlouhé době hovořit o stagnaci tržních cen půdy,“ uvádí aktuální Zpráva o trhu s půdou, kterou pravidelně zveřejňuje společnost Farmy.cz.
Během roku 2018 tržní ceny zemědělské půdy převážně mírně klesaly. Výjimkou bylo 1. čtvrtletí, kdy oproti předchozímu čtvrtletí ceny ještě rostly o 0,3 %. Pak ale ceny již klesaly mezičtvrtletně o 0,4 až 0,8 %.

Hektar za necelých 241 tisíc korun

Ve čtvrtém čtvrtletí 2018 ceny zemědělské půdy klesly ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2017 o 1,6 %. „Tento pokles cen v průběhu roku 2018 byl ale mírnější, než růst v předchozím roce 2017 a průměrná cena půdy si tak v celoročním srovnání za celou ČR udržela ještě růstový trend,“ doplňují Farmy.cz. Průměrná tržní cena zemědělské půdy vzrostla v loňském roce o 2,4 % na 240 850 korun za hektar z předloňských 235 111 korun za hektar.
Nejčastěji se zemědělská půda v loňském roce obchodovala od 15 do 40 korun za metr čtvereční. „U výjimečně kvalitních pozemků orné půdy a zároveň v lokalitách s vysokou konkurencí mezi nakupujícími subjekty ceny uvedenou horní hranici i přesahovaly, výjimečně až k úrovni kolem 50 korun za metr čtvereční. Tyto prémiové ceny byly však dosahovány méně častěji než v předchozím roce,“ uvedla ve zprávě společnost Farmy.cz.
Nadprůměrných cen stejně jako v předchozím roce dosahovala kvalitní orná půda v okolí Prahy, v oblastech Hané, Královéhradecka, Mladoboleslavska či Kolínska. Díky zájemcům z Bavorska a Rakouska bylo možné dosáhnout vyšší ceny i u méně nebo průměrně kvalitních půd v některých příhraničních lokalitách, a to především v jihozápadních Čechách. Na cenách půdy na jižní Moravě se v loňském roce negativně odrazilo dlouhotrvající sucho.
Rozdíl cen orné půdy a trvalých travních porostů se v posledních dvou letech ustálil. V roce 2017 byla orná půda oproti trvalým travním porostům draží o 34 % a v loňském roce o 33 %. Ještě v roce 2014 byl rozdíl cen čtvrtinový.

Zájem o větší pozemky klesá

Největší zájem byl v roce 2018 o pozemky střední velikosti s výměrou pět až 10 hektarů. „Byl zaznamenán pokračující pokles zájmu o větší výměry pozemků nad 50 hektarů, který je patrný nejvíce u nabídek rozsáhlejších portfolií nezemědělských investorů. Tato portfolia jsou často složena z velkého množství různorodých pozemků, a to z pohledu velikosti, druhu, lokality, vlastněných podílů a s množstvím různých pachtovních vztahů,“ stojí ve zprávě.
Zhruba do roku 2016 byla tato větší portfolia žádaná a bylo možné dosáhnou i vyšší prodejní ceny. V roce 2017 ale přišel zlom. V současné době se tak majitel musí připravit, že za tyto pozemky může získat i cenu nižší než při prodeji po menších výměrách v jednotlivých lokalitách.

Zemědělských investorů přibývá

Podíl zemědělských investorů, tedy farmářů a zemědělských společností, se v loňském roce zvýšil na 61 % z 56 % v roce 2017. Důvodem byl pokles zájmu dlouhodobých nezemědělských investorů. Jejich podíl se snížil ze 44 % v roce 2017 na loňských 39 %.
Nezemědělští investoři nakupují půdu za účelem středně až dlouhodobé držby s cílem dosáhnout dlouhodobého bezpečného výnosu investice. Pro velkou část těchto investorů je proto zemědělská půda zajímavou investicí především v době rychlého růstu cen.
Zpomalení růstu cen zemědělské půdy odradil v loňském roce i spekulativní nezemědělské investory, kteří půdu nakupují, aby ji co nejrychleji prodali a maximalizovali tak svůj zisk. Jejich podíl na obchodech byl v loňském roce již téměř nulový.

Co přinese rok 2019?

V letošním roce lze podle společnosti Farmy.cz očekávat obecnou stagnaci tržních cen půdy. „Ceny se však mohou lokálně vyvíjet značně rozdílně v závislosti na místních podmínkách. V lokalitách s nižším zájmem nezemědělských investorů a nižší konkurencí zemědělských subjektů může dojít i k poklesu cen půdy v řádu jednotek procent,“ uvádí zpráva Farmy.cz.
Doba prodeje se bude v letošním roce prodlužovat. Pokud bude chtít dosáhnout majitel půdy skutečně kvalitních podmínek, musí podle společnosti Farmy.cz počítat s dobou prodeje zhruba šest měsíců. Větší problémy při prodeji mohou mít vlastníci méně kvalitních pozemků, kteří se kromě delší doby prodeje musí připravit i na výraznější pokles cen.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

tříleté oddlužení

Oddlužit během tří let se bude moci každý. Rizika se promítnou do cen, dopadnou na všechny

Vláda v druhé polovině června schválila návrh novely insolvenčního zákona. Předlohu mají nyní projednat poslanci. Došlo k zakotvení modelu, kdy se budou moci oddlužit všichni, jak podnikatelé, tak nepodnikatelé, během doby tří let, a to bez stanovení minimální výše procentuálního uspokojení věřitele. Tento krok může mít dopad na celou společnost, o peníze přijde státní rozpočet, i samotní […]

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

24. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *