EUR 25.355

USD 21.641

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.355

USD 21.641

Text: Jana Zámečníková

31. 01. 2019

Ceny zemědělské půdy: Dvouciferný růst střídá stagnace

Průměrné tržní ceny zemědělské půdy rostly v roce 2018 nejpomaleji za posledních 14 let. Po předchozích několika letech dvouciferného růstu tak přichází stagnace. Co přinese zemědělské půdě rok 2019? 


V posledních 14 letech ceny zemědělské půdy trvale rostly. Od roku 2014 do roku 2017 se meziroční růst tržních cen zemědělské půdy pohyboval nad 10 %. V roce 2016 dosáhl růst dokonce 25,5 % a v roce 2017 15,2 %. V loňském roce sice průměrné tržní ceny ještě rostly, ale pouze o 2,4 %. „V roce 2018 lze po dlouhé době hovořit o stagnaci tržních cen půdy,“ uvádí aktuální Zpráva o trhu s půdou, kterou pravidelně zveřejňuje společnost Farmy.cz.
Během roku 2018 tržní ceny zemědělské půdy převážně mírně klesaly. Výjimkou bylo 1. čtvrtletí, kdy oproti předchozímu čtvrtletí ceny ještě rostly o 0,3 %. Pak ale ceny již klesaly mezičtvrtletně o 0,4 až 0,8 %.

Hektar za necelých 241 tisíc korun

Ve čtvrtém čtvrtletí 2018 ceny zemědělské půdy klesly ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2017 o 1,6 %. „Tento pokles cen v průběhu roku 2018 byl ale mírnější, než růst v předchozím roce 2017 a průměrná cena půdy si tak v celoročním srovnání za celou ČR udržela ještě růstový trend,“ doplňují Farmy.cz. Průměrná tržní cena zemědělské půdy vzrostla v loňském roce o 2,4 % na 240 850 korun za hektar z předloňských 235 111 korun za hektar.
Nejčastěji se zemědělská půda v loňském roce obchodovala od 15 do 40 korun za metr čtvereční. „U výjimečně kvalitních pozemků orné půdy a zároveň v lokalitách s vysokou konkurencí mezi nakupujícími subjekty ceny uvedenou horní hranici i přesahovaly, výjimečně až k úrovni kolem 50 korun za metr čtvereční. Tyto prémiové ceny byly však dosahovány méně častěji než v předchozím roce,“ uvedla ve zprávě společnost Farmy.cz.
Nadprůměrných cen stejně jako v předchozím roce dosahovala kvalitní orná půda v okolí Prahy, v oblastech Hané, Královéhradecka, Mladoboleslavska či Kolínska. Díky zájemcům z Bavorska a Rakouska bylo možné dosáhnout vyšší ceny i u méně nebo průměrně kvalitních půd v některých příhraničních lokalitách, a to především v jihozápadních Čechách. Na cenách půdy na jižní Moravě se v loňském roce negativně odrazilo dlouhotrvající sucho.
Rozdíl cen orné půdy a trvalých travních porostů se v posledních dvou letech ustálil. V roce 2017 byla orná půda oproti trvalým travním porostům draží o 34 % a v loňském roce o 33 %. Ještě v roce 2014 byl rozdíl cen čtvrtinový.

Zájem o větší pozemky klesá

Největší zájem byl v roce 2018 o pozemky střední velikosti s výměrou pět až 10 hektarů. „Byl zaznamenán pokračující pokles zájmu o větší výměry pozemků nad 50 hektarů, který je patrný nejvíce u nabídek rozsáhlejších portfolií nezemědělských investorů. Tato portfolia jsou často složena z velkého množství různorodých pozemků, a to z pohledu velikosti, druhu, lokality, vlastněných podílů a s množstvím různých pachtovních vztahů,“ stojí ve zprávě.
Zhruba do roku 2016 byla tato větší portfolia žádaná a bylo možné dosáhnou i vyšší prodejní ceny. V roce 2017 ale přišel zlom. V současné době se tak majitel musí připravit, že za tyto pozemky může získat i cenu nižší než při prodeji po menších výměrách v jednotlivých lokalitách.

Zemědělských investorů přibývá

Podíl zemědělských investorů, tedy farmářů a zemědělských společností, se v loňském roce zvýšil na 61 % z 56 % v roce 2017. Důvodem byl pokles zájmu dlouhodobých nezemědělských investorů. Jejich podíl se snížil ze 44 % v roce 2017 na loňských 39 %.
Nezemědělští investoři nakupují půdu za účelem středně až dlouhodobé držby s cílem dosáhnout dlouhodobého bezpečného výnosu investice. Pro velkou část těchto investorů je proto zemědělská půda zajímavou investicí především v době rychlého růstu cen.
Zpomalení růstu cen zemědělské půdy odradil v loňském roce i spekulativní nezemědělské investory, kteří půdu nakupují, aby ji co nejrychleji prodali a maximalizovali tak svůj zisk. Jejich podíl na obchodech byl v loňském roce již téměř nulový.

Co přinese rok 2019?

V letošním roce lze podle společnosti Farmy.cz očekávat obecnou stagnaci tržních cen půdy. „Ceny se však mohou lokálně vyvíjet značně rozdílně v závislosti na místních podmínkách. V lokalitách s nižším zájmem nezemědělských investorů a nižší konkurencí zemědělských subjektů může dojít i k poklesu cen půdy v řádu jednotek procent,“ uvádí zpráva Farmy.cz.
Doba prodeje se bude v letošním roce prodlužovat. Pokud bude chtít dosáhnout majitel půdy skutečně kvalitních podmínek, musí podle společnosti Farmy.cz počítat s dobou prodeje zhruba šest měsíců. Větší problémy při prodeji mohou mít vlastníci méně kvalitních pozemků, kteří se kromě delší doby prodeje musí připravit i na výraznější pokles cen.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Družstevní byty: Odlišnosti od osobního vlastnictví

Realitní trh nejspíš ochladne, ale investicím do nemovitostí hrana nezvoní

Do nového roku mnoho lidí vkládalo velké naděje. Rozjezd je však při nejmenším rozpačitý. Ačkoliv loňský rok byl v oblasti hypotečních úvěrů rekordní, letos odborníci očekávají spíše ochlazení. Navíc podle dat Eurostatu se může zdát, že v České republice žijeme jako sardinky. Předpovídat budoucnost v jakékoliv oblasti je momentálně dost ošemetné. Vše ale ukazuje na […]

Text: Monika Lukešová

09. 02. 2021

Aktuální sazby hypoték leden 2021

Aktuální sazby hypoték: Sazby zamrzají. Kdy zamíří vzhůru?

Pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů se zastavil. Banky zatím vyčkávají a hypoteční sazby stagnují. Růst sazeb se ale zřejmě blíží. Důvodem je především rostoucí cena peněz na mezibankovním trhu. A zvyšování sazeb chystá letos i ČNB.

Text: Jana Zámečníková

05. 01. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.