Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Pozemek - pole - ornice - dům - les

Jana Zámečníková

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství.

Ceny zemědělské půdy na maximech

Ceny zemědělské půdy v posledních letech výrazně rostou. V loňském roce vzrostla průměrná tržní cena zemědělské půdy podle serveru Farmy.cz o téměř 16,5 procenta. Hektarový pozemek, který ještě před deseti lety stál něco přes 68 tisíc korun, bylo loni možné prodat v průměru za 162 565 korun.

Růst ceny se nezastavil ani v letošním roce. Tržní cena půdy se v srpnu 2016 pohybovala od 150 do 250 tisíc korun za hektar. Cenu ovlivňuje kvalita půdy, velikost pozemku, ale i jeho umístění. Ve velmi kvalitních lokalitách může cena překročit i 300 tisíc korun za hektar. Samozřejmě záleží také na poptávce v dané lokalitě.

Kdo kupuje zemědělskou půdu?

Na trhu zemědělské půdy dlouhodobě působí tři skupiny investorů. Zemědělští investoři, kteří drží půdu jako výrobní prostředek. Dlouhodobí nezemědělští investoři, kteří sází na dlouhodobý výnos investice a její bezpečnost. A spekulativní nezemědělští investoři, kteří nakupují půdu se záměrem prodat s maximálním ziskem v krátkém časovém období.

Podíl zemědělských investorů tvořil v loňském roce polovinu všech realizovaných obchodů. Podíl spekulativních nezemědělských investorů je zanedbatelný. V loňském roce tato skupina tvořila pouze jedno procento z obchodů realizovaných za tržní ceny.

Podvodníci se nevzdávají

V posledních třech letech se však začaly Českem výrazněji šířit dopisy s nabídkami na odkup zemědělské půdy právě spekulativními nezemědělskými investory. Zájemci o koupi půdy využívají neznalosti některých vlastníků, kteří tak často při prodeji přicházejí o statisíce i miliony korun.

Zájemce se často tváří jako zemědělec s velmi vstřícným vztahem k zemědělské půdě. „Podle dostupných údajů jsem zjistil, že cena Vašich zemědělských pozemků dle bonity půdy je přibližně 49 tisíc korun. Protože si zemědělské půdy vážím, dovoluji si Vás oslovit s nabídkou odkoupení všech Vašich pozemků za cenu 98 tisíc korun,“ uvádí dopis s nabídkou na odkup zaslaný našemu čtenáři.

Vzhledem k tomu, že zájemce nabízí údajně dvojnásobnou cenu, se může zdát, že jde o velice výhodnou nabídku. Opak je ale pravdou. Vzhledem ke svému umístění a velikosti by daný pozemek mohl být prodán minimálně za dvoj až trojnásobek ceny nabízené v dopise.

Při prodeji zemědělské půdy je důležité být velmi obezřetný (především u velmi výhodných nabídek) a neomezovat se pouze na jedinou nabídku. Získat z prodeje zemědělské půdy maximální možnou cenu je možné především v případě, že se o nabídce dozví větší množství potenciálních zájemců.

Před dopisními nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství: „Ministerstvo zemědělství ví o problému rozesílání podvodných nabídek na odkup zemědělské půdy. Zmíněné dopisy hodnotí jako založené na neúplných a nepravdivých informacích a doporučuje lidem, aby půdu neprodávali na základě lživých informací, které obsahují.“

Na podvodných dopisech vydělávají zemědělci

Přestože počet dopisových nabídek roste, úspěšnost překupníků klesá. Podhodnocené dopisní nabídky bývají ale také často zdrojem levných nákupů zemědělců. Zájemci o prodej totiž před samotným prodejem osloví také zemědělce, který půdu obhospodařuje. Zemědělec tak často nabídku pouze dorovná či nepatrně přeplatí a půdu získá za velice výhodných podmínek.

Oslovování vlastníků formou hromadné korespondence spekulativních zájemců má ale i pozitivní efekt na vlastníky. Roste totiž informovanost vlastníků o hodnotě zemědělské půdy a snižuje se tak efektivita činnosti spekulativních investorů. Do budoucna se proto dá předpokládat, že rozsah jejich působení bude oslabovat. 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!”

  1. Laure napsal:

    Zdravím,
    Jsem Paní LAURE byl v hledání půjčku pro více než 3 měsíce, byl jsem mnohokrát napálil na stránkách úvěru mezi zejména, kteří chtějí, je úvěr mezi jednotlivci v několika lidí. Ale pokaždé, když mám falešnými věřitelů a na konci jsem si nic na mém účtu. Ale naštěstí jsem narazil na pána z názvu SANDIJS opravdu jednoduché a typ, který mi pomohl najít můj úvěr 75.000€, které jsem obdržel na můj účet do 48 hodin poté, aniž by příliš mnoho protokolů. Takže ti, kteří jsou v nouzi, jako jsem já můžete psát s ním a vysvětlit mu vaši situaci, to by mohlo pomoci vám jeho e-mail: sduplens@gmail.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *