EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Češi mají ve svých účtech nepořádek. Výdaje si plánuje zhruba třetina lidí

 


 

Své příjclanek/my si detailně plánuje a zapisuje jen necelá třetina lidí. Polovina Čechů dokonce neclanek/má přesný přehled o svých clanek/financích. Ukázal to průzkuclanek/m Era.

Češi také většinou neplánují své clanek/měsíční výdaje, své útraty si nezapisují a jejich přehled o utracených korunách je zevrubný. Téclanek/měř 40 procent respondentů dokonce neví, kolik peněz utratili v předchozíclanek/m clanek/měsíci za potraviny. Lidé si často začnou zapisovat příjclanek/my a výdaje ve chvíli, kdy zjistí, že jiclanek/m peníze v rodinnéclanek/m rozpočtu chybí. Pokud si rodina výdaje nezapisuje, neví, kde by clanek/měla učinit potřebné škrty, které by clanek/mohly clanek/finanční situaci doclanek/mácnosti zachránit.

Podle průzkuclanek/mu TNS AISA o přístupu Čechů k clanek/financíclanek/m, si denně zapisuje své příjclanek/my a výdaje jen necelá desetina lidí, jednou týdně pak čtvrtina Čechů. Většina z nich přitoclanek/m pro evidenci peněz používá tužku a papír. „Nejčastěji si lidé zapisují své příjclanek/my a výdaje proto, aby clanek/měli přehled a neutráceli za zbytečnosti,“ říká Leila Goulliová, výkonná ředitelka útvaru Design, koclanek/munikace a clanek/marketing Ery.

Výdaje a příjclanek/my své nebo celé doclanek/mácnosti nezapisuje 68 procent lidí. Pokud už si alespoň nějaké výdaje lidé píší, činí tak velclanek/mi nepravidelně. Denně si na zápis clanek/finančních výdajů najde čas jen desetina Čechů. Alespoň nějaký přehled, kolik clanek/minulý clanek/měsíc utratili za potraviny clanek/má skoro 60  procent respondentů.   

REKLAMA

A za co vlastně utrácíclanek/me?

V posledních pěti letech dotazovaní vydali nejvíce peněz za auto a dovolenou. Naštěstí už si lidé přestali půjčovat na dovolenou a hradí ji ze svých úspor, nebo volí levnější variantu trávení svého volna.

V dalších pěti letech plánují Češi vydat své vydělané peníze hlavně za bydlení. I když lidé vlastní nějakou neclanek/movitost, rekonstrukce doclanek/mu či bytu se clanek/může značně prodražit.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021

Co dělat, když chybí peníze na splátku hypotéky? Vyplatí se pojištění schopnosti splácet?

Zdroj: Pixabay.com Pro některé lidi nebyl poslední rok procházka růžovou zahradou. Lidé se tak mohli dostat do potíží se splácením hypotéky. Ačkoli podle mnohých průzkumů je půjčka na bydlení to poslední, co lidé přestávají splácet, může se stát, že na splátky v rodinném rozpočtu už nebude dostatek peněz. Co v takovém případě dělat?

Text: Monika Lukešová

27. 05. 2021

Družstevní byty: Odlišnosti od osobního vlastnictví

Realitní trh nejspíš ochladne, ale investicím do nemovitostí hrana nezvoní

Do nového roku mnoho lidí vkládalo velké naděje. Rozjezd je však při nejmenším rozpačitý. Ačkoliv loňský rok byl v oblasti hypotečních úvěrů rekordní, letos odborníci očekávají spíše ochlazení. Navíc podle dat Eurostatu se může zdát, že v České republice žijeme jako sardinky. Předpovídat budoucnost v jakékoliv oblasti je momentálně dost ošemetné. Vše ale ukazuje na […]

Text: Monika Lukešová

09. 02. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *