EUR 25.205

USD 24.427

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.205

USD 24.427

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024

0 komentářů

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

 

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Loading



 

Podle nejnovějšího reportu společnosti Knight Frank za třetí čtvrtletí roku 2024 tento segment zažívá dynamický rozvoj, a to nejen díky zvýšenému zájmu developerů, ale také díky změnám v preferencích nájemníků, kteří hledají kvalitní a flexibilní bydlení.

Co říkají čísla?

  1. Průměrné nájemné: Výše nájemného v BTR projektech v Praze meziročně mírně poklesla, a to o 6,5 % na 538 Kč/m2, především kvůli pronájmům v nových projektech s nižší cenovou hladinou.
  2. Dynamika výstavby: Ve výstavbě je aktuálně 1731 jednotek, zatímco 2900 bytů je již hotových. V příštích letech tak dojde k výraznému rozšíření nové nabídky, která reflektuje rostoucí poptávku po nájemním bydlení.
  3. Investice do nájemního bydlení: Objem investic do tohoto segmentu komerčních nemovitostí vzrostl ve 3. čtvrtletí na 26 %, za tři čtvrtletí letošního roku přesáhl 200 milionů EUR.
  4. Významné projekty: V roce 2024 byly dokončeny projekty jako Hagibor (168 bytů, investor Invesco) či co-livingový projekt Youston na Praze 3 (96 jednotek). Aktuálně jsou ve výstavbě velké projekty, např. Nový Opatov s 300 byty, Nová Elektra (291 jednotek) v Praze 9 nebo Prosek City s více než 250 byty. Začala také výstavba další fáze projektu Vysočanský mlýn (306 bytů).

Nový segment, nové příležitosti

Stále rostoucí zájem investorů a poptávka po flexibilitě v bydlení přinášejí v tomto segmentu velké příležitosti. Nájemní bydlení se tak stává vyhledávaným aktivem. Investice do tohoto sektoru činily ve třetím čtvrtletí 26 % z celkového objemu investic do komerčních nemovitostí u nás. Za tři čtvrtletí tohoto roku dosahoval podíl investic do BTR segmentu 18 % a objem přesáhl 200 milionů EUR.

„Institucionální nájemní bydlení se stává klíčovým segmentem realitního trhu v České republice. Aktuálně sledujeme utváření prvních skutečně institucionálních portfolií nájemních projektů, a to jak lokálními, tak zahraničními investory. V další fázi očekáváme příliv mezinárodního kapitálu zaměřeného na stabilní a dlouhodobé investice, stejně jako příchod dalších specialistů v tomto segmentu,“ uvedl Josef Karas, vedoucí investičního oddělení Knight Frank.

Nejvýznamnější transakcí ve třetím čtvrtletí byl prodej rezidenčního projektu Nový Opatov G1 s celkem 171 byty. Jednalo se o první transakci v rezidenčním segmentu realitního fondu REICO ČS NEMOVITOSTNÍ, prodávajícím byla společnost FINEP.

REKLAMA

Budoucnost bydlení: Komfort, komunita a služby

Institucionální bydlení se od tradičního pronájmu odlišuje především tím, že byty jsou zpravidla plně vybavené a profesionálně spravované, nezřídka nabízí provozovatel také širokou nabídkou služeb. Byty jsou již od začátku koncipovány jako nájemní, čemuž odpovídají velikosti bytů i jejich dispozice. Tento moderní přístup oslovuje nejen mladší generace, jako jsou studenti a mladí profesionálové, ale také rodiny, které hledají stabilitu, komfort a vyšší standard péče o své bydlení. Atraktivita těchto projektů spočívá také v transparentnosti nájemních podmínek a dostupnosti doplňkových služeb, které odpovídají současným potřebám městského života.

„V České republice postupně dochází k posunu vnímání nájemního bydlení. Velkou roli v tom hraje především nízká dostupnost bydlení vlastnického, ale také generační změny a větší touha po flexibilitě ve spojení s vysokým standardem kvality bydlení a služeb. Do budoucna tak výrazně poroste nabídka v tomto segmentu a zároveň dojde k jeho větší diferenciaci, ať již se jedná o studentské bydlení a co-living nebo větší rozvoj seniorského bydlení,“ doplňuje na závěr Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení průzkumů ve společnosti Knight Frank.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Ceny nájmů stále rostou, v Praze loni asi o desetinu

V meziročním srovnání dle dispozic narostly ceny u nájemních bytů od 1 do 21 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz. Byt velikosti 2+kk si lze v Praze pronajmout za cenu kolem 21 410 korun. To je o 1100 korun více, než tomu bylo před rokem, pokud srovnáme byty stejné dispozice. Na růst cen nájmů stále tlačí […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 01. 2025

Nad vysokými sazbami hypoték převládl strach z růstu cen nemovitostí

Zájemci o bydlení přestali čekat na levnější hypotéky a tím i odkládat řešení vlastního bydlení. Nejvíce to pocítili developeři působící na pražském trhu, kteří loni prodali celkem 5870 bytů v nových rezidenčních projektech. Ve srovnání s rokem 2023 došlo k nárůstu o 61 procent. Po rekordním roce 2021 se jedná o druhou nejvyšší hodnotu za posledních […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 01. 2025

Evropská unie „výrazně zaostává“ za Českem v rychlosti růstu cen nemovitostí

Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie rostly ceny nemovitostí v České republice v posledních letech výrazně rychleji. Podle údajů Eurostatu dosáhl meziroční nárůst cen nemovitostí v ČR v roce 2022 téměř 26 %, což bylo nejvíce v celé EU. Pro srovnání, průměrný růst cen v EU ve stejném období činil přibližně 10 %. Tento trend pokračoval […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *