EUR 25.280

USD 23.131

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.280

USD 23.131

Češi více spoří. Většina domácností by z úspor vyžila přes tři měsíce

 


 

Se svou finanční rezervou ale Češi zrovna spokojeni nejsou. Úspory stačí jedné pětině, přesněji 22 procentům Čechů. Nejvíce jsou spokojeni Nizozemci a nejméně nadšeni ze zůstatku na svých účtech jsou obyvatelé Rumunska.

Pokračující nepříznivá ekonomická situace se v loňském roce odrazila i na zhoršujícím se vnímání stavu osobních financí nás, Čechů. Při výpovědích našich spoluobčanů tak nastává paradoxní situace. Ačkoliv patříme k nejspořivějším evropským národům, což dokazuje i vysoký poměr domácností, které by dokázaly přežít se svou finanční rezervou alespoň tři měsíce, je naše spokojenost s úsporami jedna z nejnižších,“ komentuje data z výzkumu Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR.

Zajímavé souvislosti nabízejí data z pohledu výše finanční rezervy a spokojenosti s úsporami. „Ukazuje se, že lidé, kteří mají vytvořenu finanční rezervu alespoň na tři měsíce, jsou se svými úsporami výrazně spokojenější a také častěji patří mezi pravidelné střadatele. Naproti tomu lidé s žádnými nebo nízkými úsporami jsou logicky méně spokojeni s jejich výší, a i když více než ¾ z nich spoří, bývá to většinou nepravidelně,“ doplňuje Vaníček.

Češi patří spíše ke spořivějším národům v rámci Evropy. Dokonce přes tři čtvrtiny Čechů nějakou formou spoří. Je pravda, že více úspor si ukládáme nepravidelně, ale i tak se v Evropském srovnání řadíme na čtvrté místo. Nejspořivější jsou Poláci a nejméně si do prasátka ukládají Italové.

Graf: Jak spoří Evropa

ing-jak-spori-evropa

Kvůli čemu spoříme

Rozhodně lépe se spoří, když má člověk určitý cíl. Tím je pro většinu lidí, jak v Česku, tak i v Evropě finanční rezerva. Češi jsou přeci jen o něco skeptičtější, takže kvůli nenadálým výdajům spoří přes 50 procent, což je o 10 procent méně, než se spoří v celé Evropě.

Dalším důvodem ukládání peněz stranou je pro Čechy bydlení. Oproti tomu Evropané v celkovém součtu by si chtěli více užívat, takže po finanční rezervě spoří hlavně na dovolenou a luxusní zboží.

Tabulka: Důvody spoření

ing-financni-rezerva Zdroj: ING

Ekonomika je nejistá, některým se daří hůř

Dopad nestálé evropské ekonomiky na její obyvatele je stále značný a zhoršení svých financí vlivem hospodářské situace deklaruje 41 procent Evropanů. Jen každý desátý obyvatel starého kontinentu si v uplynulých měsících finančně polepšil.

Finanční situace se oproti roku 2012 zlepšila u sedmi procent českých domácností. Pro 56 procent se nic nezměnilo, ale 34 procent deklaruje zhoršení své ekonomické situace.

Mezinárodní průzkum ING je studie na téma spoření a výdajů, kterou v listopadu 2013 již potřetí realizovala ING Bank ve spolupráci s výzkumnou agenturou  TNS Nipo ve 13 evropských zemích na celkovém reprezentativním vzorku 12637 respondentů.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Družstevní byty: Odlišnosti od osobního vlastnictví

Realitní trh nejspíš ochladne, ale investicím do nemovitostí hrana nezvoní

Do nového roku mnoho lidí vkládalo velké naděje. Rozjezd je však při nejmenším rozpačitý. Ačkoliv loňský rok byl v oblasti hypotečních úvěrů rekordní, letos odborníci očekávají spíše ochlazení. Navíc podle dat Eurostatu se může zdát, že v České republice žijeme jako sardinky. Předpovídat budoucnost v jakékoliv oblasti je momentálně dost ošemetné. Vše ale ukazuje na […]

Text: Monika Lukešová

09. 02. 2021

Stavební spoření: mýtus nebo fakt

Mýtus nebo fakt aneb Vyznáte se ve stavebku?

Stavební spoření zná skoro každý. Nepotřebuje na to mít rozsáhlé investiční portfolio a zkušeného finančního poradce. Ačkoliv se dá stavební spoření u nás uzavřít již od roku 1993, stále ho obestírají zažité mýty. Podíváme se alespoň na některé z nich.

Text: Monika Lukešová

06. 11. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *