Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Češi více spoří. Většina domácností by z úspor vyžila přes tři měsíce

Monika Lukešová

Během čtvrtého kvartálu loňského roku úspory českých domácností mírně vzrostly. V případě výpadku příjmu by domácnosti přežily jen z úspor tři měsíce a jedenáct dní. V meziročním srovnání je to o dva týdny víc. Z mezinárodního průzkumu ING tedy vyplývá, že Češi přestali utrácet a spíše spoří.

Se svou finanční rezervou ale Češi zrovna spokojeni nejsou. Úspory stačí jedné pětině, přesněji 22 procentům Čechů. Nejvíce jsou spokojeni Nizozemci a nejméně nadšeni ze zůstatku na svých účtech jsou obyvatelé Rumunska.

Pokračující nepříznivá ekonomická situace se v loňském roce odrazila i na zhoršujícím se vnímání stavu osobních financí nás, Čechů. Při výpovědích našich spoluobčanů tak nastává paradoxní situace. Ačkoliv patříme k nejspořivějším evropským národům, což dokazuje i vysoký poměr domácností, které by dokázaly přežít se svou finanční rezervou alespoň tři měsíce, je naše spokojenost s úsporami jedna z nejnižších,“ komentuje data z výzkumu Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR.

Zajímavé souvislosti nabízejí data z pohledu výše finanční rezervy a spokojenosti s úsporami. „Ukazuje se, že lidé, kteří mají vytvořenu finanční rezervu alespoň na tři měsíce, jsou se svými úsporami výrazně spokojenější a také častěji patří mezi pravidelné střadatele. Naproti tomu lidé s žádnými nebo nízkými úsporami jsou logicky méně spokojeni s jejich výší, a i když více než ¾ z nich spoří, bývá to většinou nepravidelně,“ doplňuje Vaníček.

Češi patří spíše ke spořivějším národům v rámci Evropy. Dokonce přes tři čtvrtiny Čechů nějakou formou spoří. Je pravda, že více úspor si ukládáme nepravidelně, ale i tak se v Evropském srovnání řadíme na čtvrté místo. Nejspořivější jsou Poláci a nejméně si do prasátka ukládají Italové.

Graf: Jak spoří Evropa

ing-jak-spori-evropa

Kvůli čemu spoříme

Rozhodně lépe se spoří, když má člověk určitý cíl. Tím je pro většinu lidí, jak v Česku, tak i v Evropě finanční rezerva. Češi jsou přeci jen o něco skeptičtější, takže kvůli nenadálým výdajům spoří přes 50 procent, což je o 10 procent méně, než se spoří v celé Evropě.

Dalším důvodem ukládání peněz stranou je pro Čechy bydlení. Oproti tomu Evropané v celkovém součtu by si chtěli více užívat, takže po finanční rezervě spoří hlavně na dovolenou a luxusní zboží.

Tabulka: Důvody spoření

ing-financni-rezerva Zdroj: ING

Ekonomika je nejistá, některým se daří hůř

Dopad nestálé evropské ekonomiky na její obyvatele je stále značný a zhoršení svých financí vlivem hospodářské situace deklaruje 41 procent Evropanů. Jen každý desátý obyvatel starého kontinentu si v uplynulých měsících finančně polepšil.

Finanční situace se oproti roku 2012 zlepšila u sedmi procent českých domácností. Pro 56 procent se nic nezměnilo, ale 34 procent deklaruje zhoršení své ekonomické situace.

Mezinárodní průzkum ING je studie na téma spoření a výdajů, kterou v listopadu 2013 již potřetí realizovala ING Bank ve spolupráci s výzkumnou agenturou  TNS Nipo ve 13 evropských zemích na celkovém reprezentativním vzorku 12637 respondentů.

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *