EUR 24.375

USD 23.139

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.375

USD 23.139

Chcete si přivydělat? Pronajměte svůj byt turistům

 


 

Majitelé nemovitostí nechávají často v době dovolených či pracovních cest byty a domy prázdné a bez využití i několik týdnů. To samé platí i pro chaty a chalupy. Hostitelství přes webové platformy je možností a příležitostí, jak nechat své volné ubytovací kapacity vydělávat a zároveň poznat lidi z různých končin světa.

Webové platformy krátkodobého ubytování propojují lidi, kteří mají zájem pronajímat své bydlení, s těmi, kteří bydlení hledají. Pronajímat nemusíte hned celou nemovitost, začít můžete s jednou místností či gaučem a pohodlí svého domova nemusíte v přítomnosti hosta ani opouštět. Stejně tak jako zakladatelé platformy Airbnb, kteří začali v roce 2008 pronajímat část bytu na principu „Air bed and breakfast“, tedy „nafukovací matrace a snídaně“.  

„Airbnb je komunitní platforma založená na principu people-to-people. Majitelé domů, bytů, pokojů i jiných ubytovacích kapacit díky Airbnb mohou nabízet své ubytování cestovatelům z celého světa,“ říká Andrew Verbitsky, ředitel Airbnb pro střední a východní Evropu.

V Česku tomuto způsobu využití volného prostoru začíná být nakloněno stále více lidí. „Podle průzkumu by každý pátý Čech souhlasil s nabídkou pronájmu svého bydlení přes Airbnb. Ve většině případů se jedná o mladé, nejčastěji svobodné lidi ve věku pozdních dvaceti až třiceti let,“ říká Andrew Verbitsky k průzkumu agentury NMS Market Research z února 2016. V současné době je na Airbnb v České republice aktivních 10 683 nabídek ubytování, z toho 7 879 v Praze.

Doplňkový zdroj příjmu

Platformu Airbnb může využít každý, kdo se zaregistruje jako hostitel či host, případně obojí. Hostitelství přináší řadu výhod nejen pro hostitele, ale i pro hosty. Pro hostitele je to často způsob přivýdělku a možnost poznat nové kultury. Hostům zase Airbnb umožňuje ušetřit, přijít do kontaktu s místními a využít pohodlí domácího prostředí.

REKLAMA

Dodatečný zdroj příjmu k práci na plný úvazek, na mateřské či v důchodu nemusí být přitom pro hostitele v Česku zanedbatelný. Cenu ubytování si hostitel určujeme sám. Průměrná cena přes Airbnb činí 61 eur za noc (1 649 korun). „Průměrný roční příjem typického českého hostitele je 66 350 korun,“ říká Andrew Verbitsky.

Zapomínat by ale neměli hostitelé na daňovou povinnost. Příjmy z krátkodobého pronájmu jsou příjmy podle § 9 zákona o daních z příjmů. Pronajímatelé proto musejí příjmy z pronájmu uvádět v příloze číslo 2 daně z příjmu a danit patnácti procenty.

Krátkodobým pronájmem se navíc vyhnete nepříjemným problémům dlouhodobého pronájmu, jako jsou neplatiči. Další výhodou je i nižší opotřebení vybavení. Hosté totiž často v pronajatém prostoru pouze přespávají a tím pádem ho méně využívají.  

Nic není zadarmo

Hostitel si ale také musí uvědomit, že nic není zadarmo. Cenu, kterou za hostitelství zaplatí, je minimálně čas a starosti. Většina zaměstnaných na plný úvazek nemá čas na zařizování inzerce, předávání klíčů, příjezdy, odjezdy či pravidelný úklid, a to vše v krátkém časovém úseku. Na pomoc proto přicházejí různé agentury, které nemovitosti pro jejich majitele spravují, ale samozřejmě za poplatek. 

REKLAMA

Důvěřuj, ale prověřuj

Majitelé se nemusí obávat velké neznámé. Totožnost uživatelů Airbnb je prověřována pomocí propojení online profilu s osobním „offline“ dokladem, jako je například pas či řidičský průkaz. Airbnb má navíc pro uživatele k dispozici globální tzv. Trust and Safety Team s více než 250 osobami připravenými pomoci komukoliv z komunity, a to v jakémkoliv časovém pásmu. 

„Součástí Airbnb je několik nástrojů, které slouží hostitelům i hostům se navzájem důkladně poznat ještě před samotnou rezervací. Profily všech uživatelů jsou velmi detailní. Jak hosté, tak i hostitelé mají profil s fotkou. Po ukončení pobytu má každý příležitost napsat hodnocení toho druhého. Hodnocení nutí hosty chovat se k hostitelům a jejich majetku zodpovědně a s respektem,“ říká Andrew Verbitsky, a dodává: „Klid na duši hostitelů přidává hostitelská záruka do výše 1 000 000 $ a hostitelské pojištění.“

Airbnb od jeho založení využilo již více než 50 milionů cestovatelů ve více než 34 000 městech a 191 zemích světa. Airbnb ale není jedinou platformou, narazit můžete také například na HomeAway, HouseTrip, 9flats, Interhome, Booking a další.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Nájmy dál porostou. Otázka zní – o kolik?

O nájemní bydlení během pandemie nebyl příliš velký zájem, což se podepsalo na stagnaci či dokonce poklesech nájmů napříč celou zemí. Během posledního roku se ale situace dramaticky změnila. Uvolnění pandemických opatření, vlny přistěhovalců z Ukrajiny, rekordní nedostupnost vlastního bydlení a prudký růst hypotečních sazeb vyvolaly nebývalý zájem o nájemní bydlení, které nyní prudce zdražuje. V Praze […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 12. 2022

Většina podnájemníku se v bytě dlouho nezdrží, a několik dalších zajímavostí k podnájmu

Pronajímaní bytu stojí čas a peníze. Podle průzkumu společnosti UlovDomov.cz na vzorku 2000 spravovaných bytů je 75% pravděpodobnost, že se v bytě v průběhu roku změní podnájemník. Sedm majitelů ze sta musí v průběhu roku řešit vytopení a 13 majitelů ze 100 pak sousedské neshody. Kvůli podnájemníkům provádí v průběhu roku rekonstrukci bytu 6 % majitelů, přičemž u jednoho […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022

Jak důležitá je fotografie při prodeji nemovitostí?

Nemovitostní trh je v současné době jedním z nejkonkurenčnějších. Chcete-li vyniknout, musíte najít způsob, jak svou nabídku odlišit od ostatních a co nejrychleji vzbudit zájem potenciálních kupujících. Právě zde přichází na řadu fotografie. Pro kupce bytu či domu je důležité, aby mohli vidět, jak nemovitost vypadá, a získat představu o tom, jaké má vybavení, dříve než […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Depositphotos,

14. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *