EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Chcete stavět? České dráhy prodávají 20 milionů metrů čtverečních pozemků

 


 

Máte-li o nemovitost Českých drah zájem, musíte si pospíšit. Včera odpoledne došlo k přetížení serveru a na nabídku prodeje a pronájmu realit se z důvodu aktuálního přetížení nedalo dostat.

Chceme je proto prodat a získané prostředky využít pro rozvoj naší hlavní činnosti, tedy osobní dopravy,“ vysvětluje František Bureš, který je v představenstvu Českých drah zodpovědný za majetek.

Barokní paláce už jsou pryč

Ty nejdražší a nejluxusnější nemovitosti už České dráhy prodaly. V roce 2011 to byl například palác v Praze, za který vyinkasovaly 200 milionů korun. O rok později ČD prodaly majetek za půl miliardy korun. Už zbývají drobnější reality, ale je jich opravdu hodně. Prozatím je na stránkách k dispozici 140 nemovitostí k prodeji a 600 k pronájmu. Většinou se jedná o zahrádky, sklady, dílny, garáže atd. Využití ale bývá omezeno ochranným pásmem dráhy.

České dráhy si doprodejem majetku přijdou odhadem na několik miliard korun, ale prodej může trvat i několik let.

Výnos z prodeje nemovitostí v řádu miliard korun by mělo snížit hlavně zadlužení ČD. V loňském pololetí činilo za celou skupinu zadlužení 35 miliard podle mezinárodních účetních standardů. U samotných ČD tehdy šlo o 24 miliard korun.

Jak to vlastně chodí

Podnikání s nemovitým majetkem se v Českých drahách realizuje na 2 úrovních – pronájem nemovitého majetku a prodej zbytného majetku.

Pronájmy nebytových prostor, budov a pozemků jsou realizovány v jednotlivých regionech Regionálními správami majetku.

Prodeje jsou vždy realizovány za cenu, která vychází z tržního ocenění nemovitosti, tzn., že podkladem pro výpočet kupní ceny je znalecký posudek ceny obvyklé, která odráží tržní hodnotu nemovitosti v místě a čase.

Zdroj: České dráhy

Majetek prodává i ministerstvo obrany

V únoru se pustilo do prodeje nemovitostí ministerstvo obrany, které nabízelo 52 armádních objektů různého typu. Všechny ještě nejsou prodané. Podle internetových stránek odboru nakládání s nepotřebným majetkem je aktuální například veřejná dražba, která se uskuteční dne 21. 4. 2015 v budově MO, Tychonova 1, Praha 6. Předmětem dražby jsou pozemky s rekreační chatou v k.ú. Struhařov u Mnichovic.

Nevyhodnocované, resp. dosud neprodané nemovitosti z předchozích výběrových řízení, současně s některými nově zařazovanými budou nabídnuty k prodeji v dalších výběrových řízeních, která se připravují, přičemž nejbližší se předpokládá vyhlásit dne 22. května 2015. Některé z těchto nemovitostí již nyní naleznete v sekci Nemovitý majetek,“ uvádí ministerstvo na svých stránkách.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Oživení zájmu o novostavby v Praze je doslova raketové

Po rok a půl trvajícím období, během kterého kupující vyhlíželi cenové dno a zlepšení ekonomické situace, se na přelomu letošního roku rezidenční trh v Praze znovu rozběhl a průměrná nabídková cena nových bytů za posledních 6 měsíců vzrostla o 1,4 % na 152 425 Kč za metr čtvereční. Faktory jako pokles úrokových sazeb spolu s očekáváným růstem […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2024

Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte

Situace na českém trhu bydlení se obrací, ceny bytů i rodinných domů se opět začínají zvyšovat a následují stejný trend u stavebních pozemků. Experti na hypotéky proto radí těm, kteří dosud s hypotékou otáleli kvůli vysokým úrokovým sazbám, aby už na nic nečekali.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *