EUR 24.730

USD 23.501

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.730

USD 23.501

Text: Monika Lukešová

17. 04. 2015

0 komentářů

Chcete stavět? České dráhy prodávají 20 milionů metrů čtverečních pozemků

 


 

Máte-li o nemovitost Českých drah zájem, musíte si pospíšit. Včera odpoledne došlo k přetížení serveru a na nabídku prodeje a pronájmu realit se z důvodu aktuálního přetížení nedalo dostat.

Chceme je proto prodat a získané prostředky využít pro rozvoj naší hlavní činnosti, tedy osobní dopravy,“ vysvětluje František Bureš, který je v představenstvu Českých drah zodpovědný za majetek.

Barokní paláce už jsou pryč

Ty nejdražší a nejluxusnější nemovitosti už České dráhy prodaly. V roce 2011 to byl například palác v Praze, za který vyinkasovaly 200 milionů korun. O rok později ČD prodaly majetek za půl miliardy korun. Už zbývají drobnější reality, ale je jich opravdu hodně. Prozatím je na stránkách k dispozici 140 nemovitostí k prodeji a 600 k pronájmu. Většinou se jedná o zahrádky, sklady, dílny, garáže atd. Využití ale bývá omezeno ochranným pásmem dráhy.

České dráhy si doprodejem majetku přijdou odhadem na několik miliard korun, ale prodej může trvat i několik let.

Výnos z prodeje nemovitostí v řádu miliard korun by mělo snížit hlavně zadlužení ČD. V loňském pololetí činilo za celou skupinu zadlužení 35 miliard podle mezinárodních účetních standardů. U samotných ČD tehdy šlo o 24 miliard korun.

REKLAMA

Jak to vlastně chodí

Podnikání s nemovitým majetkem se v Českých drahách realizuje na 2 úrovních – pronájem nemovitého majetku a prodej zbytného majetku.

Pronájmy nebytových prostor, budov a pozemků jsou realizovány v jednotlivých regionech Regionálními správami majetku.

Prodeje jsou vždy realizovány za cenu, která vychází z tržního ocenění nemovitosti, tzn., že podkladem pro výpočet kupní ceny je znalecký posudek ceny obvyklé, která odráží tržní hodnotu nemovitosti v místě a čase.

Zdroj: České dráhy

REKLAMA

Majetek prodává i ministerstvo obrany

V únoru se pustilo do prodeje nemovitostí ministerstvo obrany, které nabízelo 52 armádních objektů různého typu. Všechny ještě nejsou prodané. Podle internetových stránek odboru nakládání s nepotřebným majetkem je aktuální například veřejná dražba, která se uskuteční dne 21. 4. 2015 v budově MO, Tychonova 1, Praha 6. Předmětem dražby jsou pozemky s rekreační chatou v k.ú. Struhařov u Mnichovic.

Nevyhodnocované, resp. dosud neprodané nemovitosti z předchozích výběrových řízení, současně s některými nově zařazovanými budou nabídnuty k prodeji v dalších výběrových řízeních, která se připravují, přičemž nejbližší se předpokládá vyhlásit dne 22. května 2015. Některé z těchto nemovitostí již nyní naleznete v sekci Nemovitý majetek,“ uvádí ministerstvo na svých stránkách.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Nepříznivý scénář poklesu cen nemovitostí na scéně

Ceny rezidenčních nemovitostí v Česku trhají rekordy. Zdá se, že inflace cen nemovitostí v Česku nezná hranic. Nic ovšem neroste do nebes, dynamika cen na českém realitním trhu jistě zpomalí. Realitní trh začne v lepším případě stagnovat, v horším se otřese v základech. V nepříznivém scénáři ceny domů a bytů klesnou.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

23. 06. 2022

Zájem o pronájmy je nejvyšší za 10 let. Snů o vlastním bydlení se ale lidé nevzdávají

Snížení cen nemovitostí v dohledné době nelze očekávat. Důvodem je zdražování stavebního materiálu, energií a nedostatek pracovní síly, která se promítá do růstu mzdových nákladů. Celkové stavební náklady výrazně vzrostly a jejich pokles s největší pravděpodobností do konce roku nenastane. Nejpravděpodobnějším scénářem je jejich stabilizace na současné úrovni.

Text: František Veselý

16. 06. 2022

Vyplatí se nákup nemovitosti s využitím hypotéky při současné inflaci

Nemovitosti jsou stále více aktuální téma, především kvůli jejich samotným cenám a cenovému nadhodnocení spojující se s velikým nedostatkem na trhu, kdy poptávka vysoce převyšuje nabídku. Zde nastává u spotřebitelů otázka, zda se stále vyplatí uvažovat o vlastní nemovitosti nebo již nastala doba, kdy je pro spotřebitele vhodnější bydlet v podnájmu.

Text: Roman Klein

Foto: Shutterstock

13. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.