Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

Chcete stavět? České dráhy prodávají 20 milionů metrů čtverečních pozemků

Monika Lukešová

Jestli plánujete koupi pozemku nebo nějaké chaty, nekoukejte jen po realitních serverech. Zabrousit také můžete na internetové stránky Českých drah. Tam totiž naleznete až 3 700 nemovitostí a 20 milionů metrů čtverečních pozemků. České dráhy se tak zbavují posledních nepotřebných realit.

Máte-li o nemovitost Českých drah zájem, musíte si pospíšit. Včera odpoledne došlo k přetížení serveru a na nabídku prodeje a pronájmu realit se z důvodu aktuálního přetížení nedalo dostat.

Chceme je proto prodat a získané prostředky využít pro rozvoj naší hlavní činnosti, tedy osobní dopravy,“ vysvětluje František Bureš, který je v představenstvu Českých drah zodpovědný za majetek.

Barokní paláce už jsou pryč

Ty nejdražší a nejluxusnější nemovitosti už České dráhy prodaly. V roce 2011 to byl například palác v Praze, za který vyinkasovaly 200 milionů korun. O rok později ČD prodaly majetek za půl miliardy korun. Už zbývají drobnější reality, ale je jich opravdu hodně. Prozatím je na stránkách k dispozici 140 nemovitostí k prodeji a 600 k pronájmu. Většinou se jedná o zahrádky, sklady, dílny, garáže atd. Využití ale bývá omezeno ochranným pásmem dráhy.

České dráhy si doprodejem majetku přijdou odhadem na několik miliard korun, ale prodej může trvat i několik let.

Výnos z prodeje nemovitostí v řádu miliard korun by mělo snížit hlavně zadlužení ČD. V loňském pololetí činilo za celou skupinu zadlužení 35 miliard podle mezinárodních účetních standardů. U samotných ČD tehdy šlo o 24 miliard korun.

Jak to vlastně chodí

Podnikání s nemovitým majetkem se v Českých drahách realizuje na 2 úrovních – pronájem nemovitého majetku a prodej zbytného majetku.

Pronájmy nebytových prostor, budov a pozemků jsou realizovány v jednotlivých regionech Regionálními správami majetku.

Prodeje jsou vždy realizovány za cenu, která vychází z tržního ocenění nemovitosti, tzn., že podkladem pro výpočet kupní ceny je znalecký posudek ceny obvyklé, která odráží tržní hodnotu nemovitosti v místě a čase.

Zdroj: České dráhy

Majetek prodává i ministerstvo obrany

V únoru se pustilo do prodeje nemovitostí ministerstvo obrany, které nabízelo 52 armádních objektů různého typu. Všechny ještě nejsou prodané. Podle internetových stránek odboru nakládání s nepotřebným majetkem je aktuální například veřejná dražba, která se uskuteční dne 21. 4. 2015 v budově MO, Tychonova 1, Praha 6. Předmětem dražby jsou pozemky s rekreační chatou v k.ú. Struhařov u Mnichovic.

Nevyhodnocované, resp. dosud neprodané nemovitosti z předchozích výběrových řízení, současně s některými nově zařazovanými budou nabídnuty k prodeji v dalších výběrových řízeních, která se připravují, přičemž nejbližší se předpokládá vyhlásit dne 22. května 2015. Některé z těchto nemovitostí již nyní naleznete v sekci Nemovitý majetek,“ uvádí ministerstvo na svých stránkách.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *