EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Chcete stavět? České dráhy prodávají 20 milionů metrů čtverečních pozemků

 


 

Máte-li o nemovitost Českých drah zájem, musíte si pospíšit. Včera odpoledne došlo k přetížení serveru a na nabídku prodeje a pronájmu realit se z důvodu aktuálního přetížení nedalo dostat.

Chceme je proto prodat a získané prostředky využít pro rozvoj naší hlavní činnosti, tedy osobní dopravy,“ vysvětluje František Bureš, který je v představenstvu Českých drah zodpovědný za majetek.

Barokní paláce už jsou pryč

Ty nejdražší a nejluxusnější nemovitosti už České dráhy prodaly. V roce 2011 to byl například palác v Praze, za který vyinkasovaly 200 milionů korun. O rok později ČD prodaly majetek za půl miliardy korun. Už zbývají drobnější reality, ale je jich opravdu hodně. Prozatím je na stránkách k dispozici 140 nemovitostí k prodeji a 600 k pronájmu. Většinou se jedná o zahrádky, sklady, dílny, garáže atd. Využití ale bývá omezeno ochranným pásmem dráhy.

České dráhy si doprodejem majetku přijdou odhadem na několik miliard korun, ale prodej může trvat i několik let.

Výnos z prodeje nemovitostí v řádu miliard korun by mělo snížit hlavně zadlužení ČD. V loňském pololetí činilo za celou skupinu zadlužení 35 miliard podle mezinárodních účetních standardů. U samotných ČD tehdy šlo o 24 miliard korun.

Jak to vlastně chodí

Podnikání s nemovitým majetkem se v Českých drahách realizuje na 2 úrovních – pronájem nemovitého majetku a prodej zbytného majetku.

Pronájmy nebytových prostor, budov a pozemků jsou realizovány v jednotlivých regionech Regionálními správami majetku.

Prodeje jsou vždy realizovány za cenu, která vychází z tržního ocenění nemovitosti, tzn., že podkladem pro výpočet kupní ceny je znalecký posudek ceny obvyklé, která odráží tržní hodnotu nemovitosti v místě a čase.

Zdroj: České dráhy

Majetek prodává i ministerstvo obrany

V únoru se pustilo do prodeje nemovitostí ministerstvo obrany, které nabízelo 52 armádních objektů různého typu. Všechny ještě nejsou prodané. Podle internetových stránek odboru nakládání s nepotřebným majetkem je aktuální například veřejná dražba, která se uskuteční dne 21. 4. 2015 v budově MO, Tychonova 1, Praha 6. Předmětem dražby jsou pozemky s rekreační chatou v k.ú. Struhařov u Mnichovic.

Nevyhodnocované, resp. dosud neprodané nemovitosti z předchozích výběrových řízení, současně s některými nově zařazovanými budou nabídnuty k prodeji v dalších výběrových řízeních, která se připravují, přičemž nejbližší se předpokládá vyhlásit dne 22. května 2015. Některé z těchto nemovitostí již nyní naleznete v sekci Nemovitý majetek,“ uvádí ministerstvo na svých stránkách.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *