Chyby, které děláme při výběru osvětlení do domácnosti
1. Zohledňujte místnosti
Výběr světel záleží na tom, do jaké místnosti světelný zdroj potřebujeme. Do místností, kde se často zhasíná a rozsvěcí, je lepší koupit LED žárovku, protože se vám místnost okamžitě osvětlí. Na toaletu a třeba do komory použijte halogenový zdroj. Je levný a dlouho vydrží.
2. Volte tvar světla
Častou chybou je, že se používají úsporné zdroje ve tvaru spirály nebo tzv. stick, které neposkytnou rovnoměrný zdroj světla a vyzařují světlo do zbytečných míst.
„Doporučené tvary jsou obvykle uvedeny přímo na svítidle. Pokud ne, zohledněte přímé a nepřímé osvětlení a tvar svítidla. Do klasického stropního nebo nástěnného svítidla tvaru měsíce nebo půlměsíce volte úsporný zdroj typu stick nebo spirálu či LED s vyzařovacím úhlem okolo 340°. Do závěsných svítidel nebo lustrů volte v případě směru patice nahoru čiré zdroje tvaru A55 (klasická koule), B35 (svíčka), P45 (koulička). Při směru patice dolů je vhodné použít zdroje, které nebudou oslňovat, tedy čili zdroje s mléčným sklem,“ říká Michal Urban z portálu eSvětlo.cz.
REKLAMA
3. Nezapomínejte na barvy
Obvykle vybíráme svítidla jen podle výkonu nebo tvaru, nezapomínejte ale také na barvy. Jejich výběr je totiž také velice důležitý. Platí pravidlo, že teplé barvy patří do místnosti pro čtení a relaxaci a oproti tomu studené barvy je vhodné dávat do pracoven a místností, kde potřebujete být bdělí. Podle odborníků například do obýváku patří teplá bílá (2700K) a do kuchyně studená bílá (4000K).
4. Nemíchejte světelné zdroje
Ideální je, kupovat například do lustru stejný zdroj, který už ve svítidle je, nebo obměnit všechny najednou. Vyvarujte se toho, abyste měli v šesti ramenném lustru například dvě úsporné žárovky, dvě běžné a dvě LEDky. Zdroje tak neposkytují rovnoměrný světelný tok, a to údajně není dobré pro naše zdraví.
REKLAMA
5. Rozvrhněte si světla v místnosti
Ve starších nemovitostech je běžné, že větší místnost osvětluje jen jednoramenný lustr uprostřed místnosti se silným zdrojem s příkonem 100W a více. Jenže takové osvětlení není ideální. Spíše se doporučuje osvětlení v místnosti rozčlenit na více zdrojů světla. Je dobré jedno centrální svítidlo doplnit nástěnnými, či stojacími lampami.
„Když člověk osazuje svůj domov svítidly a zdroji, musí brát kromě běžných zákonitostí, jako je doporučená barva světla či síla a tvar zdroje ve vztahu ke svítidlu v úvahu řadu dalších aspektů. Je třeba zamyslet se nad tím, jak bude v místnosti rozvržen nábytek, jak bude vymalována, jak osázet svítidla ve vztahu k umístění oken, jaká je očekávaná svítivost slunce v daném regionu apod. Tomu všemu samozřejmě kraluje osobní preference každého jednotlivce. Je to skutečně alchymie, a proto bych každému, kdo rekonstruuje nebo staví dům či byt, nebo jen uvažuje o výměně zdrojů v domácnosti, doporučil obrátit se pro radu na odborníka. Jedině tak zajistí dokonalý pocit z osvětlení a zdravé oči sobě a celé rodině,“ uzavírá Michal Urban z portálu eSvětlo.cz.