EUR 25.420

USD 22.418

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.420

USD 22.418

Text: František Veselý

01. 11. 2019

V kurzu jsou malé byty nejen na investici. Kupují je hlavně ženy

 

Muži mají sice nad ženami v ekonomice stále navrch, ale ženy se nedají zahanbit. V České republice mají ženy velmi slabý vliv na rozhodování. Navíc také nemají dobrou pozici v segregaci na trhu práce a ve vzdělávání. Naopak jsou v Česku ženy hojně zaměstnávány. Tato data vyplývají z Indexu rovnosti žen a mužů Evropského institutu pro genderovou rovnost. 


I když by se mohlo zdát, že ženy v České republice nemají dobré postavení, úplně marná jejich pozice není. Některé ženy jsou finančně a ekonomicky nezávislé. Častěji také bydlí samy ve svých vlastních bytech. Data Českého statistického úřadu ukázala, že v metropoli bydlí samo 55 procent žen a tedy jen 45 procent mužů.
Podle analýzy společnosti Central Group si ženy kupují nemovitost častěji než muži. „Ženy více myslí na budoucnost a vlastní byt berou i jako způsob finanční jistoty. Navíc vlastnictví nemovitosti je i důkazem jejich ekonomické nezávislosti,“ vysvětlila důvody tohoto trendu Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.
Domácnosti jednotlivců podle ČSÚ tvoří 39 procent všech pražských domácností a jsou tedy nejčastějším typem domácností v Praze. Přitom domácnosti jednotlivců tvořených muži je o pěti méně, než těch, které tvoří ženy.
Data ČSÚ ukázala, že naprostá většina (přes 80 procent) domácností jednotlivců bydlí v bytě samostatně. Rozdíl mezi single žijícími muži a ženami je v tom, že sami žijí hlavně mladí muži ve věku 25-29 let a 30- 34 let. Kdežto ženy žijící samy jsou většinou starší. Nejvíce žen žijících samy je ve věku 60-64 let a 65-69 let.

Singles tvoří poptávku

Trend single domácností je i důvodem zvýšeného zájmu o menší byty. Prodej bytů o velikosti 1+kk roste, přitom tyto byty se zmenšují. Nejžádanější byty jsou stále 2+kk, jsou to startovací byty po škole, ale i pro rodinu s malým dítětem. Jenže tyto byty mají momentálně průměrně 54 metrů čtverečních, což je o dva metry méně než tomu bylo v loňském roce.
Ať už jde o muže, či ženy, pořizují si vlastní nové bydlení čím dál později. Zhruba do 40 let lidé žijí v pronájmech, u rodičů nebo s přáteli ze školy. Ale se čtyřicítkou přichází čas na bilancování a lidé už chtějí slušně bydlet. Důvodem toho, že si lidé kupují byty později je i omezení poskytování hypotečních úvěrů ze strany České národní banky. Našetřit na hypotéku není jednoduché a většina lidí v nájmu celý život bydlet nechce.
I banky si všímají trendu singles domácností. Podle analýzy UniCredit bank lidé momentálně hledá menší, avšak praktické a komfortní bydlení. Ženy i muži do vlastního bydlení investují až po třicítce. Muži se podle banky k investici do bydlení odhodlávají ve 36 letech, dámy ještě o rok později.
„Singles muži si podle našich statistik půjčují v průměru dva miliony, ženy jsou skromnější a jejich hypotéky jsou v průměru o tři sta tisíc korun nižší.“ popisuje Petr Plocek z UniCredit Bank. Cíl investice se však liší. Polovina mužů dává peníze do rodinného domu, aby zabezpečili rodinu, kdežto šest z deseti single žen naopak preferuje bydlení v bytě.
Čtyřicet procent žen, které čerpají úvěr samostatně, jsou rozvedené, rozvedených můžu čerpajících hypotéku je přitom o polovinu méně. „Muži jsou obecně v rodině těmi, kdo přijímají finanční zodpovědnost, a tedy i roli hlavního dlužníka, u párů je to v 85 % případů. Při odloučení, je to právě muž, kdo ve většině případů pokračuje ve splácení úvěru a nežádá o nový úvěr jako singles, tato role pak připadne ženě,“ vysvětluje rozdíl v čerpání úvěru rozvedených Plocek.
 

Vstoupit do diskuze 2 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Hypotéky úrokové sazby únor 2020

Aktuální sazby hypoték: Sazby se usazují nad 4 %

Úrokové sazby hypoték se ve většině bank již během listopadu dostaly za hranici 4 %. Ceny zdrojů ale zůstávají vysoké a ČNB by mohla pokračovat v utahování měnových kohoutů. Brzy se tak můžeme dočkat dalšího zdražování hypotečních úvěrů.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 12. 2021

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021

ČNB nově nastaví limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI u hypotečních úvěrů,  zvýší i proticyklickou kapitálovou rezervu na 2 %

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů na základě nově získaných zákonných pravomocí. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé hypotečních úvěrů opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI.

Text: Milan Vodička

25. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Linda

  1 listopadu, 2019

  V dnešní době je to s možností dosáhnout na vlastní bydlení velice těžké. Podmínky pro získání hypotéky jsou přísné (právě pro mladé lidi, např. čerstvě vystudované). Já si teda nemohu stěžovat, hypotéku jsme vyřešili u Equa bank a žijeme si ve vlastním. Equa nám se vším pomohla, i nás ušetřili návštěvy katastrálního úřadu. Jsem ráda, že nemusíme každý měsíc platit nájem a můžeme si zvelebovat byt podle svého.

  Odpovědět

 • Medvídek Mýval

  7 listopadu, 2019

  Dobrý den,
  Část věty“…že v metropoli bydlí samo 55 procent žen a tedy jen 45 procent mužů.“ nedává smysl. Autor se buď spletl nebo chyběl ve škole při výuce procent.

  OdpovědětUžíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.