EUR 24.370

USD 22.523

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.370

USD 22.523

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 09. 2022

0 komentářů

Chystáte se investovat do obnovitelných zdrojů? Pozor na optimální výkon

 

Řada domácností nyní řeší instalaci fotovoltaických panelů. S ohledem na ceny energií a díky dotačním programům jde o zajímavé řešení energetické situace. Pořídit si ale odpovídající řešení je „docela věda“. Mnoho společností na trhu nabízí vlastní unifikované projekty, ve kterých ale nezohledňují specifika konkrétní domácnosti. Jak tomu předejít a na co si dát pozor?

Loading 

Mnoho domácností se při řešení své energetické situace obrátí na několik dodavatelů a požádá o nabídku. Už skutečnost, že jim společnosti zareagují s nabídkou konkrétního řešení o výkonu XY KW je ale důvodem k ostražitosti. Tím prvním kritériem, které by se mělo u nabídky řešit, je stávající spotřeba konkrétní domácnosti, její energetické nároky, typ domu a jeho vlastnosti.

Setkáváme se s tím, že některé domácnosti mají dům v naprosto nevyhovujícím stavu a instalace by tak nedávala žádný smysl,“ říká Luděk Lošťák ze společnosti Zero living, která se instalací FVE zabývá. V první řadě je nutné zjistit, zda je dům připraven na instalaci. „To znamená podívat se na tepelné úniky, zateplení a podobně. Následně se počítá, jakou spotřebu energií domácnost vykazuje a podle toho se hledá optimální řešení.“

Cena je jen jedním z důležitých parametrů

Bohužel, s velkou poptávkou na trhu přichází i situace, kdy se dodavatelé obnovitelných zdrojů nemusí ohlížet na to, jestli klienta získají. Jediné, co dnes často rozhoduje, je avizovaná cena instalace. Proto se stále více otevírají dveře společnostem, které s FVE doposud neměly žádné zkušenosti nebo k poptávkám přistupují nezodpovědně.

Kromě ověření připravenosti domu samotného je třeba podívat se i na to, jak domácnost pracuje s energií. V praxi totiž neexistuje unifikované řešení. „Dva totožné domy ve stejné obci, ve kterých bydlí dvě odlišné rodiny, budou mít zcela jiné energetické potřeby,“ vysvětluje Luděk Lošťák.

Úplně stačí, aby jedna domácnost spouštěla spotřebiče už během dne (například na vaření) a druhá využívala tyto spotřebiče až poté, co se po 17. hodině vrátí domů. Je proto velmi důležité vybrat si dodavatele, který nejprve udělá analýzu současného stavu a následně navrhne vhodné řešení.

REKLAMA

Garance ceny a termíny dodání

Další faktor, na který je třeba v dnešní době brát velké ohledy, je výsledná cena instalace. Díky rostoucím cenám stavebního materiálu, samotného FVE řešení, ale i instalací se snadno může stát, že mezi objednáním a instalací se cena opět zvýší.

Při výběru dodavatele je tak vhodné zohledňovat garanci ceny řešení a dodání instalace do maximálně 8 týdnů od podpisu smlouvy. To znamená, že i když mezi úvodní analýzou a konečným zapojením uběhne několik týdnů (v případě spojení solárních panelů a tepelného čerpadla může jít i o měsíce), výsledná cena bude odpovídat té, která byla na začátku domluvena.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Brusel chystá další nesmyslný diktát – zákaz plynových kotlů pro domácnosti

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029. Český stát přitom ještě nedávno lidem na pořízení plynového kotle přispíval. Celkově na podporu tohoto typu vytápění v domácnostech […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *