EUR 23.845

USD 22.125

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.845

USD 22.125

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 09. 2022

0 komentářů

Chystáte se investovat do obnovitelných zdrojů? Pozor na optimální výkon

 

Řada domácností nyní řeší instalaci fotovoltaických panelů. S ohledem na ceny energií a díky dotačním programům jde o zajímavé řešení energetické situace. Pořídit si ale odpovídající řešení je „docela věda“. Mnoho společností na trhu nabízí vlastní unifikované projekty, ve kterých ale nezohledňují specifika konkrétní domácnosti. Jak tomu předejít a na co si dát pozor?

Loading 

Mnoho domácností se při řešení své energetické situace obrátí na několik dodavatelů a požádá o nabídku. Už skutečnost, že jim společnosti zareagují s nabídkou konkrétního řešení o výkonu XY KW je ale důvodem k ostražitosti. Tím prvním kritériem, které by se mělo u nabídky řešit, je stávající spotřeba konkrétní domácnosti, její energetické nároky, typ domu a jeho vlastnosti.

Setkáváme se s tím, že některé domácnosti mají dům v naprosto nevyhovujícím stavu a instalace by tak nedávala žádný smysl,“ říká Luděk Lošťák ze společnosti Zero living, která se instalací FVE zabývá. V první řadě je nutné zjistit, zda je dům připraven na instalaci. „To znamená podívat se na tepelné úniky, zateplení a podobně. Následně se počítá, jakou spotřebu energií domácnost vykazuje a podle toho se hledá optimální řešení.“

Cena je jen jedním z důležitých parametrů

Bohužel, s velkou poptávkou na trhu přichází i situace, kdy se dodavatelé obnovitelných zdrojů nemusí ohlížet na to, jestli klienta získají. Jediné, co dnes často rozhoduje, je avizovaná cena instalace. Proto se stále více otevírají dveře společnostem, které s FVE doposud neměly žádné zkušenosti nebo k poptávkám přistupují nezodpovědně.

Kromě ověření připravenosti domu samotného je třeba podívat se i na to, jak domácnost pracuje s energií. V praxi totiž neexistuje unifikované řešení. „Dva totožné domy ve stejné obci, ve kterých bydlí dvě odlišné rodiny, budou mít zcela jiné energetické potřeby,“ vysvětluje Luděk Lošťák.

Úplně stačí, aby jedna domácnost spouštěla spotřebiče už během dne (například na vaření) a druhá využívala tyto spotřebiče až poté, co se po 17. hodině vrátí domů. Je proto velmi důležité vybrat si dodavatele, který nejprve udělá analýzu současného stavu a následně navrhne vhodné řešení.

REKLAMA

Garance ceny a termíny dodání

Další faktor, na který je třeba v dnešní době brát velké ohledy, je výsledná cena instalace. Díky rostoucím cenám stavebního materiálu, samotného FVE řešení, ale i instalací se snadno může stát, že mezi objednáním a instalací se cena opět zvýší.

Při výběru dodavatele je tak vhodné zohledňovat garanci ceny řešení a dodání instalace do maximálně 8 týdnů od podpisu smlouvy. To znamená, že i když mezi úvodní analýzou a konečným zapojením uběhne několik týdnů (v případě spojení solárních panelů a tepelného čerpadla může jít i o měsíce), výsledná cena bude odpovídat té, která byla na začátku domluvena.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *