EUR 24.480

USD 24.828

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.480

USD 24.828

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 09. 2022

0 komentářů

Chystáte se investovat do obnovitelných zdrojů? Pozor na optimální výkon

 

Řada domácností nyní řeší instalaci fotovoltaických panelů. S ohledem na ceny energií a díky dotačním programům jde o zajímavé řešení energetické situace. Pořídit si ale odpovídající řešení je „docela věda“. Mnoho společností na trhu nabízí vlastní unifikované projekty, ve kterých ale nezohledňují specifika konkrétní domácnosti. Jak tomu předejít a na co si dát pozor? 

Mnoho domácností se při řešení své energetické situace obrátí na několik dodavatelů a požádá o nabídku. Už skutečnost, že jim společnosti zareagují s nabídkou konkrétního řešení o výkonu XY KW je ale důvodem k ostražitosti. Tím prvním kritériem, které by se mělo u nabídky řešit, je stávající spotřeba konkrétní domácnosti, její energetické nároky, typ domu a jeho vlastnosti.

Setkáváme se s tím, že některé domácnosti mají dům v naprosto nevyhovujícím stavu a instalace by tak nedávala žádný smysl,“ říká Luděk Lošťák ze společnosti Zero living, která se instalací FVE zabývá. V první řadě je nutné zjistit, zda je dům připraven na instalaci. „To znamená podívat se na tepelné úniky, zateplení a podobně. Následně se počítá, jakou spotřebu energií domácnost vykazuje a podle toho se hledá optimální řešení.“

Cena je jen jedním z důležitých parametrů

Bohužel, s velkou poptávkou na trhu přichází i situace, kdy se dodavatelé obnovitelných zdrojů nemusí ohlížet na to, jestli klienta získají. Jediné, co dnes často rozhoduje, je avizovaná cena instalace. Proto se stále více otevírají dveře společnostem, které s FVE doposud neměly žádné zkušenosti nebo k poptávkám přistupují nezodpovědně.

Kromě ověření připravenosti domu samotného je třeba podívat se i na to, jak domácnost pracuje s energií. V praxi totiž neexistuje unifikované řešení. „Dva totožné domy ve stejné obci, ve kterých bydlí dvě odlišné rodiny, budou mít zcela jiné energetické potřeby,“ vysvětluje Luděk Lošťák.

Úplně stačí, aby jedna domácnost spouštěla spotřebiče už během dne (například na vaření) a druhá využívala tyto spotřebiče až poté, co se po 17. hodině vrátí domů. Je proto velmi důležité vybrat si dodavatele, který nejprve udělá analýzu současného stavu a následně navrhne vhodné řešení.

REKLAMA

Garance ceny a termíny dodání

Další faktor, na který je třeba v dnešní době brát velké ohledy, je výsledná cena instalace. Díky rostoucím cenám stavebního materiálu, samotného FVE řešení, ale i instalací se snadno může stát, že mezi objednáním a instalací se cena opět zvýší.

Při výběru dodavatele je tak vhodné zohledňovat garanci ceny řešení a dodání instalace do maximálně 8 týdnů od podpisu smlouvy. To znamená, že i když mezi úvodní analýzou a konečným zapojením uběhne několik týdnů (v případě spojení solárních panelů a tepelného čerpadla může jít i o měsíce), výsledná cena bude odpovídat té, která byla na začátku domluvena.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Slovákům těm je tu hej – mohou mít hypotéku za 2 %

Strmý růst úrokových sazeb, který nastartovala Česká národní banka na konci roku 2021, rozevřel nůžky v nabídkách hypoték v Česku a za jeho hranicemi. Zatímco se v ČR podle Fincentrum Hypoindex aktuální hypoteční sazby pohybují okolo 6,2 %, na sousedním Slovensku je možné získat úrok i kolem 2 %. Jsou u nás takové podmínky opravdu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 10. 2022

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.