EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

Text: Jana Zámečníková

19. 02. 2018

ČNB: Roztáčení spirály pokračuje

 

Viceguvernér České národní banky (ČNB) Vladimír Tomšík vystoupil v pátek 16. února 2018 na konferenci „Rozvoj a inovace finančních produktů“ na Vysoké škole ekonomické v Praze. Za nejvýznamnější riziko označil pokračování roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. 


Banky jsou schopny v prostředí nízkých úvěrových marží stále generovat relativně vysoký zisk. Ziskové banky jsou sice potřebné, dohled však zajímá, jakým způsobem se zisk tvoří. Důvodem jsou mimořádně nízké náklady na riziko, a to z dlouhodobějšího hlediska nemusí být podle Vladimíra Tomšíka udržitelné.
Nejvýznamnějším tuzemským rizikem však podle něj zůstává pokračování roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. V návaznosti na zvýšenou dostupnost úvěrů na financování nákupu nemovitostí rostou ceny nemovitostí, což podporuje růst úvěrů. Zvyšuje se průměrná výše nového úvěru a zvyšuje se zájem o úvěry na financování nákupu nemovitosti jako investice.
V České republice rostou ceny nemovitostí nejrychleji z Evropské unie. Růst se dokonce přiblížil předkrizovým hodnotám. Podle oficiálních statistik ministerstva pro místní rozvoj objem hypotečních úvěrů nepřekonal v loňském roce rekordní rok 2016. ČNB ale sleduje všechny úvěry, tedy i úvěry na dofinancování hypotečních úvěrů. Podle těchto statistik byl loňský rok rekordní. „Nejde však pouze o objem úvěrů, ale především o tempo jejich růstu,“ uvedl Vladimír Tomšík.
Viceguvernér přesto přiznal, že centrální banka si je vědoma problému na straně nabídky na realitním trhu, která negativně působí na ceny nemovitostí. „Nárůst cen bytů naznačuje jejich nedostatek ve velkých městech,“ uvedl. ČNB se proto dožaduje větší nabídky, řešení na problém nabídky však nemá.

Měnová politika jako brzda spirály?

Údaje za první pololetí loňského roku naznačovaly, že spirála mezi cenami bydlení a úvěry na jejich pořízení pokračovala v roztáčení, a to především z hlediska objemu nových úvěrů na bydlení k výši mezd. Riziko spirály pomáhá tlumit měnová politika ČNB. „Měnová politika není restriktivní, je méně uvolněná, ale úrokové sazby nejsou všemocné,“ uvedl Vladimír Tomšík. „Úrokové sazby z úvěrů na bydlení již rostou, ale jen mírně a pouze v určitých segmentech,“ dodal.
Měsíční objemy nově poskytovaných úvěrů domácnostem zůstávají na vysoké úrovni i přes zpomalení růstu ve druhé polovině roku 2017, a to i přes přijatá opatření centrální banky. „Přestože jsou doporučení plněna, úvěry jedou dál,“ uvedl Vladimír Tomšík.

Banky doporučení většinou respektují, ale…

Zpřísnění pravidel poskytování hypotečních úvěrů proběhlo nejprve v rámci doporučených limitů výše úvěru ve vztahu k hodnotě zástavy nemovitosti (LTV). Ve druhém čtvrtletí banky přesto poskytly téměř dvojnásobek doporučeného zpřísněného limitu úvěrů s LTV od 80 do 90 %, který byl centrální bankou stanoven v rámci doporučení na 15 %.
Častým zdrojem problémů bankovních sektorů je financování nákupu nemovitostí hypotečními úvěry, respektive jejich kombinace s úvěry na spotřebu. Byl to i důvod globální finanční krize. Dalším krokem centrální banky proto bylo doporučení, aby banky neobcházely souběžné poskytování nezajištěných spotřebitelských úvěrů.
ČNB také doporučila bankám, aby sledovaly ukazatele schopnosti klienta splácet. Jde o ukazatel výše dluhu ve vztahu k příjmům žadatele (DTI) a zároveň výše dluhové zátěže k příjmům žadatele (DSTI).
Kritické hranice (DSTI nad 40 % a DTI nad 8) pro poskytování úvěrů zpočátku instituce nedodržovaly, nyní je situace lepší. „Na zpřísnění od druhého čtvrtletí loňského roku banky reagovaly se značným zpožděním, i když o změně věděly devět měsíců dopředu. V červnu 2017 se ale banky plnění doporučení již blížily a od třetího čtvrtletí očekáváme ještě lepší přístup k plnění limitů,“ uvedl Vladimír Tomšík.
Opatření ČNB působí pozitivně, zpřísnění limitů LTV zastavilo růst nových hypoték. Bankovní rada proto na prosincovém jednání rozhodla, že v roce 2018 doporučení měnit nebude a zaměří se na důslednou kontrolu, a to především souběžné poskytování zajištěných a nezajištěných úvěrů.

Cíl: Zákon o ČNB

Současná forma doporučení není právně vymahatelná. V budoucnosti navíc podle ČNB hrozí, že poskytovatelé hypoték nebudou doporučení v budoucnosti dodržovat. Usiluje proto o získání dalších nástrojů, kterými by mohla trh ještě více regulovat. Řeč je o zákonu o ČNB, který by dal centrální bance do ruky zákonné pravomoci stanovat pravidla poskytování úvěrů na bydlení. Ideálně chce mít možnost stanovovat všechny tři ukazatele (LTV, DSTI, DTI), podobně jako například je to v Rakousku.
V současných ekonomických podmínkách je potřeba využít hospodářského růstu a dívat se do budoucna. „Neříkám, že nastane krize, buďme ale připraveni, přijměme zákon o ČNB,“ uzavřel své vystoupení na konferenci Vladimír Tomšík.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Hypotéky úrokové sazby únor 2020

Aktuální sazby hypoték: Sazby se usazují nad 4 %

Úrokové sazby hypoték se ve většině bank již během listopadu dostaly za hranici 4 %. Ceny zdrojů ale zůstávají vysoké a ČNB by mohla pokračovat v utahování měnových kohoutů. Brzy se tak můžeme dočkat dalšího zdražování hypotečních úvěrů.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 12. 2021

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021

ČNB nově nastaví limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI u hypotečních úvěrů,  zvýší i proticyklickou kapitálovou rezervu na 2 %

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů na základě nově získaných zákonných pravomocí. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé hypotečních úvěrů opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI.

Text: Milan Vodička

25. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.